Sparťanský útočník Matěj Pulkrab zdraví fanoušky po vítězném utkání s Jabloncem. | foto: www.sparta.cz

Vychoval ho fanoušek Houslic. Teď útočník Pulkrab řádí v lize

• 32
Schválně zkuste najít útočníka, který by do fotbalové ligy vtrhl tak jako on. Nenajdete! Matěj Pulkrab je totiž úkaz. Devatenáctiletý sparťanský talent nepotřebuje dlouhé minuty na hřišti, nepotřebuje dvě tři šance za zápas. Stačí mu jedna – a tu promění.

Aspoň to tak zatím vypadá. Už při jarním hostování v Liberci stihl čtyři branky za pouhých 156 minut. V neděli, při ligovém debutu za Spartu, naskočil proti Jablonci až do druhého poločasu, přesto hned přidal další trefu. Gól, kterým si splnil sen.

„Už mockrát jsem říkal, že si nejvíc přeju dát gól za Spartu na Letné a oslavit vítězství s fanoušky,“ zubil se mezi novináři. „Je to krásnej pocit!“

Pulkrab ve Spartě kariéru nezačal, vyrůstal v Letech u Prahy. Jedním z jeho prvních trenérů byl Oldřich Limport, známý jako pan Jebavý, oddaný fanoušek Slavoje Houslice z televizního seriálu Okresní přebor.

Malému talentovanému blonďákovi vštípil fotbalové základy, pak už ho musel pustit výš. Když dal Pulkrab jako žáček v přátelském utkání tři góly Spartě, bylo jasné, že se od Berounky bude stěhovat do Prahy. A tam se brzo ukázalo, že může pomýšlet opravdu vysoko.

Nikdy nepatřil k nejrychlejším, zato vždycky střílel góly. Spoustu gólů. Už když byl v dorostu, říkalo se: Sledujte Pulkraba, z něj bude nový Siegl. Nebo nový Lafata?

„Lafatovi se podobá, ale Sieglovi ještě víc. Když si promítám jeho góly, je to stejné,“ líčil už před dvěma lety David Holoubek, trenér, který Pulkraba na Letné dlouho vedl. „Odražený míč, tři obránci na něj naskakují, stejně ho dostane útočník a holení se trefí do šibenice. Vždycky je tam, kde má být.“

K tomu můžete přičíst další plusy: síla, odolnost a možná trochu překvapivá zbraň – střela šajtlí.

„Vždycky mu říkám, že tohle ještě doktoři nepopsali. Jako by měl kotníky úplně volné, vytočí nohu do nemožných úhlů,“ divil se Holoubek. „Šajtli má snad lepší než Tomáš Rosický. A rád ji využívá.“

V neděli ji nepotřeboval. Za stavu 1:0 se trefil tak, jak se od něj očekává: jako kdysi Siegl, jako teď Lafata. Ve vápně si vybral nejlepší možné místo, lízl hlavou centr, míč se otřel o břevno a zapadl do branky.

Oslavu měl Pulkrab připravenou. Z rohového praporku si vytvořil imaginárního boxerského soupeře, dal mu pár ran a nakonec šel sám k zemi, jako by inkasoval K.O.

„To jsem viděl u Rooneyho. On není můj oblíbený hráč, ale ta oslava mi přišla vtipná,“ usmíval se.

Za 201 ligových minut stihl pět gólů, hned v pondělí podepsal novou smlouvu do roku 2020. Vypadá to, že na Letné teď bude boxovat pravidelně.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37