Liberecký útočník Victor Olatunji se raduje z gólu. | foto: ČTK

Liberec - Zlín 2:1, výhra po sedmi zápasech, hosté v závěru jen korigovali

• 1
Dva rychlé góly útočníků Rondiče s Olatunjim. A v nastaveném čase už jen snížení hostujícího Cedidly. Liberec slaví vítězství po sedmi zápasech, v 26. kole přetlačil předposlední Zlín a upevnil si pozici na desáté příčce tabulky.

Severočeši oplatili soupeři říjnovou prohru 1:2 a ve vzájemných ligových duelech uspěli po třech porážkách se Zlínem po sobě.

Hosté nenavázali na minulou vysokou výhru 5:1 nad Českými Budějovicemi, podruhé z posledních tří kol utrpěli porážku a na 15. místě mají stejně bodů jako poslední Pardubice, které v neděli přivítají Spartu.

„Je to trochu úleva. Se Slavií jsme tu odehráli dobré utkání, bod z Ostravy měl taky svoji cenu. Ale říkal jsem klukům, že pokud to dnes nepotvrdíme vítězstvím, nebude to mít žádnou hodnotu,“ řekl na tiskové konferenci trenér Slovanu Luboš Kozel.

Liberečtí začali aktivněji a v úvodu chvílemi nepůjčovali soupeři míč, k velkým šancím ale jejich převaha nevedla. V 16. minutě se dostal ze strany do nadějné pozice Ghali, tečovanou střelou ale minul vzdálenější tyč.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Zlínští se zhruba po 20 minutách oklepali a sami zahrozili, Vukadinovič na zadní tyči v těžké pozici přestřelil. Na opačné straně po půlhodině brankář Rakovan vyrazil Červův pokus. Hosté před přestávkou chvílemi získávali převahu a po centru v nadějné pozici hlavičkoval vedle bývalý liberecký útočník Libor Kozák.

Na druhé straně zamířil Purzitidis jen do boční sítě. V závěru první půle domácí Ghali po brejku obešel na levé straně před vápnem i gólmana Rakovana, místo přihrávky na lépe postavené spoluhráče se ale pokusil trefit odkrytou branku a poměrně vysoko přestřelil.

Po změně stran poslal liberecký trenér Kozel k Rondičovi na trávník druhého vysokého útočníka Olatunjiho. Po hodině hry se dostali do hry uzdravený domácí Fukala a hostující Fantiš, který se ale po souboji s protihráčem zranil a už po čtyřech minutách musel odstoupit.

V 68. minutě upadl ve vápně po dvou kličkách a souboji se Simerským domácí Červ. Sudí Klíma nejprve rozpažil, ale po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu nařídil penaltu, kterou proměnil Rondič. Bosenský útočník skóroval potřetí v ligové sezoně.

„S Victorem jsme se domluvili, věřil jsem si. Brankář čekal na mě, já jsem taky trochu čekal. Ale věděl jsem, kam to kopnu. Jejich brankář je vysoký, těžký. Když čeká, stačí to dát do strany a má těžké to stihnout. Naštěstí jsem dal gól, další proměněná penalta,“ řekl Rondič.

„Vadí mi spíš situace před penaltou. Že střed hřiště byl tak prázdný a volný, že se soupeř do takové situace dostal. To je problém, ne VAR (videorozhodčí). U těchto zápasů rozhoduje první gól a ten jsme kolem 70. minuty dostali my,“ uvedl zlínský trenér Pavel Vrba.

V 77. minutě vyrazil nejistý Rakovan Tuptův přímý kop do středu branky jen na břevno a dobíhající Rondič doklepl míč do sítě, po přezkoumání situace ze záznamu ale videorozhodčí odhalil těsný ofsajd. Domácí přidali pojistku až v 86. minutě, kdy Rondič na hranici ofsajdu vysunul střídajícího Olatunjiho a nigerijský útočník střelou po zemi mezi gólmanovy nohy zaznamenal svou třetí branku v české lize.

„Dostat takovéhle góly je obdivuhodné. Hlavně situace před druhým gólem. Stopeři utekli pryč a vytvořili prostor na to, aby šel soupeř sám na gólmana. To bylo úplně neuvěřitelné. Obrovské chyby zapříčinily, že jedeme z Liberce bez bodu,“ litoval Vrba.

Zlín ještě závěr trochu zdramatizoval. Na Hrubého centr z rohu si na zadní tyči přes Červa naskočil obránce Cedidla a hlavičkou si připsal třetí gól v ligové kariéře. Na srovnání už ale hosté nedosáhli, naopak na druhé straně po brejku přestřelil na dlouhou nohu Rondič. Zatímco Liberec doma v lize vyhrál po pěti zápasech, Zlín od předloňského srpna venku v nejvyšší soutěži čeká na vítězství už 27 utkání.

„Je to nahoru dolů. Máme podařený zápas, vysoko vyhrajeme, a když to máme tady potvrdit, tak to nepotvrdíme. Samozřejmě zklamání. Ale pořád věřím, že se zachráníme,“ řekl bývalý reprezentační trenér Vrba. „Pomohl nám střídající Olatunji o půli. Náš výkon byl v druhém poločase lepší. Bylo to spíše ubojované vítězství, ale za gólem jsme šli. Myslím, že díky druhé půli je vítězství i zasloužené,“ dodal Kozel.