Jablonec - Slavia; Fořt dal gól

Jablonec - Slavia; Fořt dal gól - Slávistický útočník Pavel Fořt (16) překonal jabloneckého gólmana Michala Špita. | foto: Bořivoj Černý, MF DNES

Slávisté jsou s jarním startem spokojení

• 28
Jablonec - Vstup do jarní fotbalové sezony se slávistům na rozdíl od propadáku Sparty vydařil. Po čtvrtečním vítězství v Poháru UEFA nad Palermem o tři dny později dokázali vyhrát i v Jablonci, kde se jim v minulosti příliš nedařilo. O vítězství Pražanů 2:0 se postarali v úvodu zápasu Fořt a v jeho závěru Piták.

Slávistický trenér Karel Jarolím musel proti čtvrtečnímu zápasu s Palermem oželet start dvou hráčů. Lukáš Jarolím má z Poháru UEFA nakopnutý sval, Hrdlička zlomený malíček na ruce. Jen mezi náhradníky začal útočník Vlček, naopak Vorel si místo v brance udržel, přestože Kozáčik v lize chytat může.

Diváci na nové tribuně stadionu Střelnice byli smutní již v sedmé minutě. Fořt se po přihrávce od Kalivody sice s míčem trochu zamotal, přesto nakonec obešel i brankáře Špita a doklopýtal do opuštěné branky.

Na překvapivě dobrém trávníku předváděla obě mužstva rychlý a zajímavý fotbal. Pražané hráli více kombinačně a jejich akce znamenaly pro jabloneckou obranu trvalé nebezpečí. Nejblíže druhému gólu byl Holeňák po přiklepnutí Fořta, ale domácí gólman Špit mu včasným vyběhnutím sebral míč z nohy.

Po změně stran promarnil rýsující se možnost domácích Klapka. Spolu s Barankem šli na jediného obránce hostí, ale jeho přihrávka byla tak nepřesná, že skončila až za postranní čarou.

Velkou šanci měl na druhé straně Piták, když po prodloužení od Fořta pálil pohotově z otočky, ale Špit byl připraven. Domácí se snažili alespoň vyrovnat, ale obrana hostů dirigovaná bývalým jabloneckým hráčem Dosoudilem je do šancí nepouštěla.

V závěru poslal domácí kouč Rada na trávník třetího útočníka Nulíčka. Jablonečtí sevřeli hosty před jejich šestnáctku, ale po rychlém výpadu vrátil Hercegfalvi míč na kopačku Pitáka a ten pojistil tři body.

"Rozhodl začátek zápasu, kdy Slavia dala vedoucí branku. Když se dostane do vedení, tak je to proti ní těžké. Zhuštěný střed zálohy nám dělal problémy, hosté byli lepší a zlobili nebezpečnými brejky," zhodnotil zápas domácí trenér Petr Rada.

Trenér hostí Karel Jarolím si pochvaloval, jak se podařilo zacelit mezery po zraněných
hráčích. "Rozpadl se nám střed zálohy, ale Holeňák, Švec a před nimi Kalivoda podali velmi dobrý výkon. Napadali jsme soupeře, přinutili ho k chybám," ocenil Jarolím.

Za důležitý moment považoval Jarolím závěr prvního poločasu, kdy Vorel vyrazil nebezpečnou střelu Pončáka.

Neuspokojivý výkon podal podle delegáta zápasu hlavní rozhodčí Jára. Delegát Karel Bohuněk, který byl potrestán pokutou v nedávné korupční aféře, však odmítl své výhrady konkretizovat.

Jediným významným sporným momentem zápasu byla 40. minuta, v níž domácí brankář Špit zlikvidoval brejk Šventa. Podle názoru slávistů hrál rukou mimo šestnáctku a za to měl být vyloučen.

JABLONEC - SLAVIA 0:2 (0:1) zápas skončil - podrobnosti