David Douděra si v přípravě vyzkoušel roli čárového rozhodčího | foto: SK Slavia Praha/Martin Malý

Že bych pustil ofsajd? smál se slávista Douděra. Zastoupil sudího, jenž odešel

• 16
Takový start přípravy slávističtí fotbalisté asi nečekali: po deseti minutách zápasu s Čenstochovou se ozvala píšťalka, rozhodčí ukázal jednomu z hráčů polského týmu červenou kartu za nevybíravé poznámky a když odmítl návrh obou týmů, aby duel pokračoval v plném počtu na obou stranách, po krátké diskusi dokonce ukončil zápas a odešel. Co teď?

Bizarní situaci řešila fotbalová Slavia v nedělním úvodním utkání v Rakousku proti Rakówu Čenstochová (2:1), polskému mistrovi.

Společně se soupeřem nakonec složila improvizovanou sestavu arbitrů, přičemž praporek vzal na první poločas do ruky dokonce slávistický bek a reprezentant David Douděra.

Co přesně se vlastně stalo?

Záložník polského týmu Giannis Papanikolau obdržel červenou kartu za opakované protesty. Aby však přípravný zápas splnil účel, chtěla se obě mužstva vyhnout situaci s početní výhodou.

„Chtěli jsme pokračovat ve stejném nasazení, což rozhodčí odmítl akceptovat,“ popsal situaci na twitteru ředitel strategické komunikace Jakub Splavec.

Když hlavní sudí i s asistenty opustil hřiště, dohodli se zástupci obou týmů na alternativním řešení. Role hlavního arbitra se ujal manažer Čenstochové s rozhodcovskou licencí.

„Přistoupili na domluvu - jeden čárový od nás, druhý od nich,“ vysvětlil Splavec. Než se původně Slavií navržený brankář Sirotník stačil rozkoukat, praporek už držel obránce David Douděra. „Napadlo mě, že si vyzkouším tu tíhu odpovědnosti, mám rád nové věci,“ okomentoval pro slávistický web.

A obstál. Odmával celý první poločas, v tom druhém už nastoupil na své tradiční pozici na pravé straně obrany a připsal si asistenci u obou gólů Micka van Burena. Spokojenější byl ale paradoxně svým výkonem za čárou: „Sice mě napadlo pouštět našim nějaké ofsajdy, ale na to nemám charakter. Pískání mě bavilo, třeba bych se mu mohl po kariéře věnovat,“ řekl usměvavý Douděra.

Slavia na úvod přípravy porazila Čenstochovou i Maccabi Haifa shodně 2:1

Ke své hře na kraji obrany měl ale výhrady: „Jsem věčně nespokojený, vždycky se dají najít menší i větší chyby. Ale útočit musím bez ohledu na herní rozestavení,“ zhodnotil.

Praporek od něj převzal brankář Jan Sirotník, který má licenci na nižší soutěže.

Stanislav Tecl (vpravo) v souboji o míč v přípravném utkání proti Maccabi Haifa
Mick van Buren (uprostřed) slaví gól do sítě Rakowa Čenstochová

Druhé nedělní utkání pak ještě Slavia odehrála proti Maccabi Haifa, loňskému vítězi izraelské ligy. Zvítězila opět 2:1, gólově se prosadili Plavšič se Šmigou.

Na rakouském soustředění ji čekají ještě dvě utkání: v pátek 7. července proti slovenské Podbrezové, o den později se utkají s anglickým Queens Park Rangers. V generálce na ligu se postaví doma v Edenu proti Dynamu Drážďany (16. července).

1. AC Sparta PrahaSparta 34 27 5 2 81:29 86
2. SK Slavia PrahaSlavia 34 25 7 2 72:24 82
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 34 21 6 7 75:39 69
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 34 13 8 13 51:55 47
5. FC Baník OstravaOstrava 34 13 7 14 50:48 46
6. 1. FC SlováckoSlovácko 34 12 8 14 45:50 44