Jablonec: fotbalisté se radují po gólu Hamouze (vpravo) | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Po třech prohrách přišlo jasné vítězství: Jablonec - Plzeň 3:0

• 0
Dvě branky obránce Hamouze a trefa střídajícího Valenty ukončily černou sérii tří jabloneckých porážek za sebou. Týmu tak znovu ožily naděje na poháry. Plzeň po slibných výkonech a výsledcích zklamala.
Jablonec od úvodních minut převzal iniciativu, i když se do šancí nedostával. V 7. minutě měl navíc notnou dávku štěstí, protože zapomenutý Limberský lobem z velkého vápna těsně minul levou tyč.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

"Kdybychom dali své šance v prvním poločase, možná bychom soupeři mohli šlapat  na paty, ale to nic nemění na tom, že Jablonec vyhrál zaslouženě. Byl po celé utkání lepší a aktivnější," řekl plzeňský trenér Pavel Vrba.

První skutečně nebezpečná akce domácích ovšem přinesla gól. Haurdič přiťukl do pravého křídla Klapkovi, jeho centr propadl přes obránce až na zadní tyč přímo na nohu Hamouze, který s přehledem zavěsil. Jablonecká série bez vstřelené branky se tak nakonec zastavila na 289 minutách.

Z Jablonce jakoby spadla tíha střelecké impotence a ve zhruba jedenáctiminutových intervalech vyrážel do nebezpečných brejků. Nejnadějněji vypadal ten ze 34. minuty. Hloušek se prosmýkl po levé straně a ve vápně našel osamoceného Haurdiče, jenže mladý Bosňan přestřelil.

Plzeňská hra na tom byla od inkasované branky o poznání hůře. Hosté neudrželi míč, vázla jim mezihra, a tak byla v závěru poločasu úspěchem snad i tvrdá hlavička, kterou poslal po rohu těsně nad Hájovský.  Příliš na tom nezměnila ani poločasová přestávka, postupem času navíc jakoby Západočeši odpadli i fyzicky a zoufalství přenesli z ofenzivy i do obranných řad.

Výmluvně to demonstrovala 66. minuta. Jabloneckému Hlouškovi stačil jeden sprint bez míče na to, aby otevřel celou levou stranu pro Hamouze, který bez větší námahy prošel z vlastní poloviny až na hranici velkého vápna a po zemi k tyči zvýšil na 2:0. Brankář Daněk se natahoval marně, zbytek obrany v lepším případě před Hamouzem jen uctivě couval.

Podobně tomu bylo i v 79. minutě. Ševinský v souboji tělo na tělo spadl a nechal Lafatu projít až na levý roh šestnáctky, odkud zamířil míč přes Loučku až na druhou stranu na zcela osamoceného Valentu, který v pohodě obstřelil vybíhajícího Daňka.

Plzeňská obrana v tu chvíli vypadala jako by hrála třetí zápas v jednom dni, zatímco Jablonec, nabuzený vysokým vedením, působil čerstvě až do poslední minuty. I proto si mohli domácí závěr vychutnat a po propadáku v Teplicích zažít třígólový debakl i z té lepší strany.

"Zvládli jsme to především díky nasazení a bojovnosti hráčů, vyhráli jsme zaslouženě," prohlásil jablonecký kouč František Komňacký. "Tři góly jsou velmi příjemné, jindy se na ně strašně nadřeme. Při rozumnějším vedení protiútoků jsme navíc mohli nějaký další přidat," dodal.