Ligový nováček položil základ k záchraně

• 13
České Budějovice - Českobudějovický nováček poprvé na jaře vyhrál, po dvou domácích remízách a prohře na Spartě porazil Brno 2:1 a položil základ k záchraně. Naopak hosté na vítězství v odvetné části ještě čekají, po porážce v Liberci a domácích remízách s Příbramí a Bohemians se propadali až na třinácté místo.

"Jsem maximálně spokojený," řekl budějovický trenér Pavel Tobiáš. "První poločas byl z naší strany výtečný, přesto jsme ale v závěru inkasovali. Po přestávce se dostalo do hry i Brno, což paradoxně možná byla výhoda pro nás, když se nám otevřel prostor k útoku."

První velkou příležitost zápasu měli hosté, když po sedmi minutách hry domácí chybovali v rozehrávce a Živný trefil břevno jejich branky. To ale bylo ze strany Brňanů na dlouhé minuty všechno.

Zanedlouho přinesla jihočeská ofenziva své ovoce. Budějovičtí znovu použili jejich silnou zbraň - standardní situaci.

Sedláčkův trestný kop výtečně zužitkoval Lafata a Jihočeši byli dále při chuti. Dvě dobré příležitosti měl Vozábal a z nadějné pozice přestřelil Horejš.

Hosté čekali na svoji příležitost a ta přišla dvě minuty před přestávkou. Po prvním
brněnském rohu Seman vyrazil Doškovu hlavičku, ale proti Vojtíškově dorážce byl už bezmocný.

Ve druhém poločase nejdříve Budějovičtí pokračovali v aktivní hře, ale Brňané postupně hru srovnali, ovšem na obou stranách chyběla úspěšná koncovka. Z budějovické strany neuspěl Lafata ani Jún, na druhé straně Svoboda. Poté se přeci jen domácím povedla akce bez chyby a jejich výtečnou kombinaci korunoval vítězným gólem Chlebek.

Závěr zápasu byl v režii Brna. Horejšův souboj ve vápně s Musilem rozhodčí jako faul neposoudil a v dobrých pozicích neuspěli ani Pacanda s Doškem. Na druhé straně měli možnost zvýšit Jihočeši, když Sedláček poslal z trestného kopu mezi zeď do vyložené šance Lafatu, ale Brezovan bravurně zachránil. Jihočeši přes veškeré úsilí Brna nakonec nadměrnou snahou vedení udrželi.

"Do přestávky nás domácí jednoznačně přehrávali a zasloužili si poločas vyhrát. My jsme se po přestávce výrazně zlepšili, ale přesto se vyskytly momenty, kdy jsme vypadli ze hry," všiml si brněnský kouč Karel Večeřa a pokáral hru pravé strany obrany. "Závěr
byl pro diváky jistě zajímavý, domácí dali gól a tak vyhráli zaslouženě," dodal.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - BRNO 2:1 (1:1) zápas skončil - podrobnosti
Góly: 12. D. Lafata, 68. J. Chlebek
Góly: 41. P. Vojtíšek
Sestavy: M. Seman - P. Jirousek - D. Horejš, M. Penner - M. Vozábal (66. A. Matoušek), M. Konečný, J. Chlebek, L. Sedláček - D. Lafata (85. I. Svoboda), M. Latka, R. Jůn (89. K. Doležal)
Sestavy: P. Brezovan - M. Krško, P. Vojtíšek, M. Kotůlek, R. Drga - M. Svoboda (74. P. Mezlík), P. Musil, M. Živný (74. T. Návrat), A. Schuster - L. Došek, M. Pacanda
Náhradníci: P. Kolář, V. Pončák, S. Rožboud, J. Plocek
Náhradníci: T. Belic, P. Schwarz, T. Abrahám, P. Simr, P. Šustr
Žluté karty: 56. M. Penner