Václav Svěrkoš (Baník Ostrava)

Václav Svěrkoš (Baník Ostrava) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jednoznačná záležitost: Ostrava - Kladno 4:1

• 15
Bez větších problémů vyhráli ve 28. kole fotbalisté Ostravy. Na vlastním hřišti porazili Kladno 4:1. Na branky bohatší byl druhý poločas, ve kterém diváci viděli čtyři góly. Baník se po vítězství i nadále drží v boji o třetí místo, které zaručuje účast v evropských pohárech.

I bez distancovaného kanonýra Magery vyladil ostravský trenér Večeřa základní sestavu do vyloženě ofenzivní podoby, ale i s kreativním středopolařem Lukešem měl Baník dlouho co dělat s kompaktní obranou soupeře.

Hosté drželi Ostravu zkrátka. Domácí se sice tlačili dopředu, ale defenzivní pavučinu svého soka nedokázali rozplést překvapivou finální přihrávkou.

. on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Drobného zaváhání vzadu se Středočeši dopustili ve 12. minutě, Zeher však po zemi trefil náruč brankáře Pavlíka.

Kladno na Bazalech pouze nebránilo. Když se otevřel prostor, útočilo i v pěti mužích a favorita vylekalo v několika nebezpečných situacích. Vašek však musel zasáhnout jen v 31. minutě proti Krobově pokusu z rohu velkého vápna.

Pak už Ostrava prolomila hradby hostující defenzivy. Než se hosté po jednom z rychlých protiútoků stačili srovnat v zadní linii, posunul míč Svěrkoš ze středu k pravé čáře na Lukeše, Mičola po jeho centru předskočil beka a hlavou zamířil přesně pod břevno.

"Domácím jsme to pasivní hrou usnadnili. Byli jsme ustrašení, bylo tam hodně zkažených přihrávek a korunovali jsme to chybou před prvním inkasovaným gólem," uvedl po utkání kladenský kouč Jaroslav Šilhavý.

Z domácího celku spadl stres a větší pohoda uvolnila jeho svázaný projev. Svěrkoš v závěru poločasu z úhlu proti Pavlíkovi ještě neuspěl, ale hned po pauze se po Mičolově pasu za obranu trefil kladenskému brankáři mezi nohy.

Účty za podzimní třígólový výprask v Kladně dorovnal už o čtyři minuty později Zeher, který se po trestném kopu Otepky prosadil hlavou.

Baník v závěru ubíral z tempa až na úplné minimum a soupeř toho využil. Další brejk dokázal úspěšně dohrát Klinka, jenž deset minut před koncem hlavou zblízka překonal Vaška.

"Než jsme se nadechli, dostali jsme druhý a třetí gól a zaplaťpánbůh, že jsme se potom nepoložili, i když Baník asi ubral plyn," hodnotil duel Šilhavý.

Ani to však nevyrušilo Ostravany z bohorovného klidu. Až když se z tribun ozval nespokojený pískot, vyškolil Svěrkoš hostující obranu a Rajtoral po jeho přihrávce z hranice pokutového území usmířil diváky čtvrtým gólem.

"Za vlažnější závěr může jednak polevení, jednak to, že někteří hráči ještě nebyli natrénovaní tak, jak by bylo potřeba. Byla tam pasáž, kdy Kladno hrálo velmi dobře, a bylo otázkou, jestli promění šance. Obdržená branka mrzí, ale zase je pozitivní, že na chvilku už po zranění naskočil Tomašák a celé utkání zvládl Lukeš," vysvětlil ostravský trenér Karel Večeřa.