Jan Baránek z Plzně slaví gól.

Jan Baránek z Plzně slaví gól. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Baránek. Muž, který pro Plzeň rozhoduje důležité mače

• 1
Jeho hlavním úkolem je sice hlídat forvardy soupeřů, ale v této sezoně už má stoper Jan Baránek na svém kontě také tři střelecké zářezy. A nebyly to góly ledajakým soupeřům. Posuďte sami.

Ve šlágru ligového podzimu načal svým gólem ze 72. minuty v Doosan Areně pražskou Spartu.

„Je to pro mě nejdůležitější gól v kariéře. Kovi (Jan Kovařík - pozn. aut.) mi to nádherně posadil na hlavu, pak už ani nemusíte mířit. Snažil jsem se dát co největší ránu. Pak už to byla euforie,“ vyprávěl pak Baránek novinářům.

Přitom tenhle zápas začal na lavičce, na hřiště šel až těsně před přestávkou po vyloučení plzeňského kapitána Procházky. Plzeň pak i v deseti porazila Spartu 2:1.

Byl to už jeho druhý ligový gól za Plzeň, předtím se trefil už 14. srpna v Teplicích, jak jinak než hlavou. V 35. minutě poslal po Petrželově centru Viktorii do vedení, ale ta nakonec brala jen bod za remízu 2:2.

To ještě obhájce titulu vedl trenér Miroslav Koubek. Následně proti Olomouci už byl na lavičce jako kouč Karel Krejčí a posadil na ni i Baránka, ale netrvalo to dlouho.

Od 6. kola naskočil talentovaný stoper do každého ligového zápasu, i když dvakrát pouze jako střídající hráč.

A v pondělí rozhodla jeho důrazná hlavička po centru Hořavy o vítězství viktoriánů v Jablonci (1:0).

„Každý takový vítězný gól proti silnému soupeři potěší a dodá sebevědomí,“ mohl se pak 22letý stoper usmívat.

A jak popsal svoji vítěznou trefu, která znamenala, že Jablonec neporazil Plzeň už po třinácté v řadě?

„Šel jsem na standardku, po odvráceném míči jsem ještě zůstal ve vápně. Tomáš Hořava dal dobrý centr, trochu mi to po hlavě sjelo, takže pro gólmana to bylo těžké. Jsem rád, že máme tři body.“

Baránek přiznal, že výhru v Jablonci bere trochu i jako zadostiučinění za vyřazení z Evropské ligy.

„Hned po zápase mě to napadlo. Bylo to hlavně odčinění té porážky v Minsku, kdy jsem zavinil penaltu, a aspoň jsem to klukům trochu vrátil,“ doplnil Baránek.

I v Jablonci bylo z jeho slov patrné, jak moc ho mrzí vyřazení z pohárové Evropy. „Nedá se říct, že bychom v pohárech propadli, ale neukázali jsme naši pravou sílu. Musíme to do příštích let zlepšit,“ měl jasno Baránek už v Borisově.

Zato v české nejvyšší soutěži si plzeňská Viktoria vydobyla titul půlmistra, stejně jako při předchozích třech ligových titulech.

„V první třetině soutěže jsme byli takoví zabrždění, ale pak přišla šňůra vítězných zápasů a myslím, že můžeme být s ligou relativně spokojení,“ dodal Baránek, který přišel do Plzně před rokem z Ostravy.

A spokojený může být i on osobně. Pokud bude v podobných výkonech pokračovat, jistě se brzy dočká i pozvánky do seniorské reprezentace.

1. AC Sparta PrahaSparta 32 25 5 2 74:28 80
2. SK Slavia PrahaSlavia 32 23 7 2 67:23 76
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 32 21 5 6 74:35 68
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 32 13 8 11 51:49 47
5. FC Baník OstravaOstrava 32 13 6 13 48:45 45
6. 1. FC SlováckoSlovácko 32 11 8 13 43:48 41