Pavel Dvořák z Olomouce (vlevo) a Tomáš Jursa z Opavy utíkají za míčem.

Pavel Dvořák z Olomouce (vlevo) a Tomáš Jursa z Opavy utíkají za míčem. | foto: ČTK

Opava - Olomouc 2:1, produktivní domácí. Dvě střely, dva góly a výhra

• 7
Fotbalistům Opavy stačily v utkání 28. kola Fortuna ligy k vítězství nad Olomoucí dvě střely na branku. Obě skončily v síti, Slezané tak triumfovali 2:1 a poskočili na jedenáctou pozici, zato Sigma zůstává bod pod příčkami zajišťujícími boj ve skupině o titul v nadstavbové části.

Zápas řídila rozhodčí Jana Adámková, která jako hlavní sudí pískala první ligu podruhé v životě a poprvé od utkání 16. kola, v němž Olomouc doma podlehla Mladé Boleslavi 0:4. Před ní rozhodovala zápas v lize z žen jako hlavní pouze Dagmar Damková.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Po opatrném úvodu mohla jít do vedení Sigma. Svozil zhruba na polovině hřiště zkazil přihrávku na Žídka a Hanáci se vydali do rychlého brejku. Zahradníček pláchl kolem Jursy, ale s jeho střelou z ostrého úhlu si poradil Šrom. Krátce nato z dálky pálil Plšek, opavský gólman byl však znovu připraven.

Poté udeřilo na opačné straně. Smola ve vápně sklepl míč pro Stáňu, jehož dělovku zblokovali hosté přímo k Jursovi, který placírkou poslal balon do levého horního růžku a Opava v 16. minutě vedla.

Pak domácí přežili kritický moment. Faltovu ránu vyrazil gólman Šrom před sebe, kde číhal Dvořák, ale ten pohotovou střelou napálil jen opavského brankáře.

V závěru první půle se Olomouc dočkala vyrovnání. Po Zahradníčkově rohu zůstal u pravé tyče úplně volný Plšek a zblízka placírkou bez problémů poslal míč do sítě.

„Bohužel jsme znovu inkasovali po standardce. Na to si musíme dát pozor, protože v šestnáctkách se hraje důrazně,“ našel i přes výhru nedostatky opavský trenér Ivan Kopecký.

Krátce po přestávce se Slezané dožadovali penalty poté, co se míč po střele od Jursy otřel o Štěrbovu ruku. Sudí Adámková ale zůstala v klidu a Smolovi za protesty ukázala žlutou kartu.

Následně Schaffartzikův centr hlavou tečoval Smola, jenže těsně minul bránu. Pak Janetzký zpětnou přihrávkou oslovil Stáňu, který se hnal sám na Buchtu, míč se mu však zamotal pod nohy a domácí záložník ani nezakončil. Vzápětí si na centr Zapalače naskočil domácí Janetzký a hlavičkoval do tyče.

A začal tlak Olomouce. Z dálky to zkusil Falta, ale mířil nad. V 83. minutě se však na opačné straně radovali Slezané. Zavadilovu technickou střelu z přímého kopu vyrazil Buchta do míst, kde byl připravený Smola, jenž protlačil balon do sítě. Nejlepší opavský střelec dal svůj devátý gól v ligové sezoně.

„Rozhodla efektivita, Opava nás nepřehrála. Hrála svou jednoduchou hru na Smolu. Kdybychom byli lepší v přechodové fázi, vyhráli bychom tady,“ prohlásil Václav Jílek, kouč Sigmy.