Aleš Mertelj z Karviné hledí po míči stejně jako Jan Sýkora ze Slavie. | foto: ČTK

Slavia - Karviná 4:0, Škodovy góly odstartovaly ofenzivní smršť

• 187
Kapitán zavelel k útoku a fotbalová Slavia v utkání 2. ligového kola doma rozstřílela Karvinou. Na úvodní dva góly Milana Škody navázali Pražané ofenzivní smrští, která vedla k vysokému vítězství 4:0. Trefil se i Hušbauer a svou první brankou v červenobílém dresu se uvedl Baluta.

Slavia navázala na vítězství 3:0 z Olomouce a svého druhého soupeře na cestě nejvyšší soutěží porazila ještě výraznějším stylem. Dvěma góly ozdobil návrat do sestavy kapitán Milan Škoda, který před týdnem začínal jen na lavičce. Sázka na nátlakovou hru s vysokým útočníkem Slavii vyšla. Se skóre 7:0 se vyhoupla do čela neúplné tabulky.

„Sedm gólů opticky vypadá dobře, ale musíme vidět, že většina byla po standardkách. Určitý progres tam je, cítím z mužstva daleko větší jistotu na míči, ale nechci to zakřiknout. Pořád máme strašně moc práce před sebou,“ uvedl slávistický kouč Jindřich Trpišovský.

Slavia Praha - MFK Karviná

Sledovali jsme minutu po minutě.

Karvinští sice hned v první minutě vystřelili na slávistickou branku, ale pak se stáhli do hlubokého obranného bloku a ze všech sil se snažili tlumit útočné snahy soupeře. Pražané kralovali ve středu pole, kde Hušbauer, Souček a Sýkora drželi míč a vymýšleli zakončení pro spoluhráče.

Hušbauer to nejdřív zkoušel měkkými centry, ale gólová situace se zrodila až po jeho kolmici na Coufala. Pravý bek pronikl s míčem do pokutového území, a tam ho fauloval Tusjak. Brankář Berkovec při nařízené penaltě zůstal stát a jen se ohlédl po Škodově střele, která po zemi doklouzala k pravé tyči.

Karvinský gólman, který vyrůstal ve Slavii, se předvedl až při tvrdých dálkových střelách, které zachytil Sýkorovi a Coufalovi.

Hostům trvalo dvacet minut, než ke své úvodní střele přidali další pokusy. Budínský hlavičkoval nad bránu, Wagner vedle.

Slavia dominovala, diváci tleskali hezkým kombinacím i odvážným zákrokům, jaké dvakrát předvedl sebejistý stoper Deli.

Po půlhodině přidal Škoda druhý gól, a znovu u toho byl Hušbauer, jenž poslal kanonýrovi na hlavu přesný centr.

V nahrávače se kapitán týmu změnil při brejku krátce před přestávkou, jenže Sýkora míč ve skluzu minul.

Na počátku druhé půle vedla převaha Slavie jen k centrům, jimž chybělo zakončení. Ke střele se dostal až Sýkora, ale Berkovec ji vyrazil.

V 66. minutě se s míčem rozeběhl Hušbauer. Prošel až do pokutového území, ale pořád marně čekal na vhodný náběh spoluhráče či prostor ke střele. Když už bylo téměř po naději na zakončení, zkusil střelu z úhlu a míč zapadl do sítě - 3:0.

Závěrečné slovo měli dva střídající hráči. Tecl rozjel brejkovou akci, našel volného Balutu, a ten stanovil konečné skóre.

„Jednoznačně se projevila kvalita Slavie, po celý zápas byla lepší. Žádná skepse není. Jsme mužstvo, které se zachránilo až v posledním kole, a když se podíváte na los, jako jediní jsme hráli první dvě kola venku. V prvních pěti kolech máme tři mančafty, které hrají poháry. Pro nás začátek smrtelný. Teď máme Boleslav, která je na tom jako my. Musíme ten zápas zvládnout,“ uvedl karvinský trenér Roman Nádvorník.

Slavia - Karviná 4:0

Branky: 13. M. Škoda (pen.), 32. M. Škoda, 66. J. Hušbauer, 81. A. Baluta. Rozhodčí: P. Ardeleanu - T. Mokrusch, J. Hrabovský. Diváci: 12 103 (58 % z kapacity 20 800)

Slavia: O. Kolář - V. Coufal (71. M. Frydrych), M. Ngadeu Ngadjui, S. Deli, J. Bořil - J. Zmrhal (74. A. Baluta), J. Hušbauer, T. Souček, J. Sýkora, M. Stoch (80. S. Tecl) - M. Škoda

Karviná: M. Berkovec - J. Moravec, P. Dreksa (40. J. Piroch), M. Janečka, B. Letič - J. Kalabiška (53. O. Lingr), A. Mertelj, L. Budínský, J. Suchan (72. T. Weber), L. Tusjak - T. Wágner

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40