Besta: Byl to prohraný zápas, ale zvedli jsme se

• 7
Most, Brno - Povedlo se. Fotbalové Brno je zachráněno. Tým, který nedokázal vyhrát ani jeden z prvních deseti zápasů v úvodu sezony a jen ztěžka se zvedal z posledního místa v tabulce, si může konečně oddechnout. Nejvyšší soutěž si zahraje i příští rok.

Ale nejen včera na hřišti Mostu to byl pro brněnské fotbalisty hodně urputný boj. Po devíti podzimních zápasech vyměnilo Brno, tehdy poslední tým tabulky, hlavního trenéra.

A teprve pod tím novým – Josefem Mazurou – začali Brňané sbírat potřebné body. Definitivní jistotu záchrany pak dobyli až včera na hřišti Mostu, kde remizovali 3:3. Navíc jim pomohlo i zaváhání předposlední Plzně, která doma prohrála se Slováckem.

"Ale výsledek tohoto utkání jsme vůbec neznali. Dozvěděli jsme se ho až po zápase," vykládal střelec dvou včerejších branek Brna Aleš Besta.

Nejen včera nejlepší hráč svého týmu, který jako by přesně okopíroval vzestup svého týmu v průběhu letošní sezony.

Do Brna přišel tento talentovaný fotbalista vloni v létě. Možná někomu připadal z počátku neobratný nebo tak, že si ne zrovna ideálně rozumí s míčem. Postupně se z něho však k údivu všech vyklubal největší bojovník týmu. A co víc. Z role náhradníka se tak proměnil v nepostradatelnou oporu. Navíc neuvěřitelně odolnou.

Včera totiž Besta nastoupil na hřišti týmu, který na podzim Brno porazilo 1:0 po jeho gólu rukou. Musel tak už při rozcvičování poslouchat urážlivé pokřiky. "Besta ven!" nebo "Hrajte rukama jako Besta!"

"A když jsem šel třeba házet aut, tak diváci pískali," popisoval. "Ale tím mě akorát ještě víc vyhecovali."

"My jsme mu říkali, ať si z toho nic nedělá," přidával brněnský kapitán Jan Trousil. "Ale on je typ, kterého taková atmosféra ještě víc nakopne."

A skutečně. Most vedl už po deseti minutách včerejšího zápasu 2:0. Jenže poté přišly velké chvíle Besty, který dvěma hlavičkami srovnal. "Byl to prohraný zápas, ale zvedli jsme se," pochvaloval si střelec.

Brno mohlo ve vypjatém duelu, z něhož z rozbitým nosem musel odstoupit brněnský stoper Horejš, dokonce i vyhrát. Třetí gól přidal útočník Simr, který poté ještě nastřelil břevno. Jenže Most byl úspěšnější a v poslední minutě prvního poločasu srovnal.

"S remízou jsme spokojeni. Po divokém prvním poločase už bylo utkání klidnější," popisoval brněnský kouč Mazura.

Brňané si tak můžou konečně oddechnout. V lize už je čeká pouze sobotní domácí duel s Příbramí. Poté minimálně jeden pohárový zápas na hřišti pražské Sparty.

"Oslavy zatím žádné nebudou," přesvědčoval Besta. "Není na ně prostor. Chceme porazit Příbram a získat tak celkem 35 bodů."

Důvod je prostý. Za dosažení této bodové hranice hráče čeká od vedení klubu finanční odměna. "Aspoň bychom si tak přilepšili na dovolenou," usmíval se kapitán Trousil.