Sparta jde dál, pomohl jí vlastní gól

• 289
Praha - Fotbalová Sparta může dál snít o Lize mistrů. Na cestě do soutěže, v níž se dají na bonusech vydělat desítky milionů korun, zdolala první překážku. Ve druhém předkole vyřadila kyperský Apoel Nikósii, když po remíze 2:2 venku středeční pražskou odvetu vyhrála 2:1, přestože se nevyhnula potížím.

Spartané ani nemuseli vystřelit na branku, přesto od 31. minuty vedli. Pacandův sražený centr napálil bez přípravy Poborský křížem přes pokutového území a míč se do sítě odrazil od Zatsiase, stojícího na malém vápně.

"Samozřejmě jsem chtěl střílet na branku," přiznal Poborský. "Že by mi to nesedlo? Naopak, sedlo mi to výborně."

Byť byl vlastní, gól dárkem pro domácí nebyl. Sparta měla tlak, snažila se hrát rychle na jeden dotek a především důrazně. Už do patnácté minuty viděli Kováč s Homolou žluté karty za ostré fauly.

Homola byl jedním ze čtyř nových hráčů proti prvnímu zápasu, od začátku byli na hřišti i Petráš, Sivok a Jun, kteří nahradili Hochmeistera, Pergla, Voříška a Medunu.

Z bleskových kombinací vyšla domácím tak polovina. Ale když se povedly, hostující obrana zmatkovala, byť dlouho útoky odrážela úspěšně a sparťany do šancí nepouštěla.

Z několika závarů vzešly střely, ale Morfis jim čelit nemusel. Stahoval především vysoké centry, které se dlouho Michalíkovi či Poborskému nedařily. Až v 19. minutě vyskočil nade všemi Homola, ale hlavou branku minul.

Sparta nepřestávala útočit, trenér Straka vyběhl daleko od lavičky a podával míč, aby nájezdy zrychlil. Pár minut před koncem se zase obrátil k publiku a divokými gesty fanoušky burcoval. "První poločas byl podle mého gusta. Hráči zaslouží uznání za bojovnost a agresivitu," chválil Straka.

Na levé straně jezdil slovenský obránce Čech, rychlý a solidně technicky vybavený. Tleskalo se však především Poborskému. Fanoušci doprovázeli nadšeně téměř každý jeho dotek s míčem. Jaký to byl rozdíl proti ohlušujícímu pískotu, když hlasatel oznámil, že v hledišti sedí čerstvě jmenovaný premiér Stanislav Gross.

Hosté dlouho nebyli nebezpeční jako doma v Nikosii. Nedali si dvě tři přihrávky za sebou, neudrželi míč a v podstatě se jen bránili. Jen dvakrát v první půli zahrozili, když vysoký Daskalakis hlavičkoval po rohu kousek nad a před sprintujícímu Vakuftsisem musel míč uklidit brankář Blažek, který vyběhl daleko před pokutové území.

Druhý poločas ale sparťané začali ospale. Na levé straně lehce přišli míč, navíc se srazili Koubský s Čechem a před brankou tři hráči nedokázali odkopnout míč před Charalambidisem. Ten nejdřív trefil tyč a odražený míč snadno poslal do sítě.

Vzápětí přišel klíčový okamžik: zaskočenou Spartu mohl dorazit Vakuftsis, ale Jun jeho přízemní ránu vykopl z prázdné branky. Z protiútoku odcentroval zleva Čech,  Pacanda bez přípravy prostřelil gólmana. Dal druhý gól ve druhém soutěžním zápase za Spartu.

Jenže soupeře ani blesková odpověď nesrazila a dál se hnal na Blažka. Petráš v poslední chvíli zblokoval gólovou střelu Neophyta, nového muže v sestavě.

Postupně se zvedali i domácí, ale občasné útoky Apoelu odhalovaly mezery v obraně. Až do konce zápasu se sparťané o vítězství báli. "S druhým poločasem spokojený být nemůžu. Soupeř dal náhodný gól a z hráčů byl cítit strach a obavy z výsledku," řekl po utkání trenér Straka.

Zaplněnému stadionu zatrnulo hlavně dvacet minut před koncem po akci Alexandra a jedovaté ráně Charalambidise. Jistý gól zachránil Blažek, který se mrštným skokem vrhl k zemi a míč ztlumil.

Fotbalisté pražské Sparty se ve třetím předkole Ligy mistrů střetnou s Ferencvárosem Budapešť. Maďarský celek postoupil přes FK Tirana.

SPARTA - APOEL NIKÓSIE 2:1 (1:0) podrobnosti
Góly: 31. M. Zatsias (vlastní), 56. M. Pacanda
Góly: 52. K. Charalambidis
Sestavy: J. Blažek - M. Petráš, J. Homola, J. Koubský, M. Čech - K. Poborský, R. Kováč, T. Sivok, R. Michalík (64. P. Voříšek) - M. Pacanda (87. M. Meduna), T. Jun (73. J. Rezek)
Sestavy: M. Morfis - M. Elias (46. K. Makridis), S. Okkaridis, M. Stojanovski, D. Daskalakis - K. Charalambidis, M. Zatsias, S. Georgiu, C. Michail (46. M. Neophytou) - J. Vakuftsis, N. Alexandru
Náhradníci: D. Bičík, R. Hochmeister, P. Pergl, J. Šimák
Náhradníci: K. Koumas, C. Charalambus, P. Petrou, A. Aristodimos, M. Iona
Žluté karty: 7. R. Kováč, 15. J. Homola
Žluté karty: 16. D. Daskalakis, 22. M. Stojanovski, 73. S. Okkaridis, 78. K. Makridis
Počet diváků: 14408 (70% z kapacity 20 565 diváků)

Sparta už o Pacandu nestojí, poslala ho do třetiligového B-týmu.

Karel Poborský děkuje fanouškům.

Milan Pacanda a Karel Poborský se radují z gólu v odvetném utkání druhého předkola Ligy mistrů.

Hrdina úvodního zápasu Tomáš Sivok v hlavičkovém souboji.