Liverpool - AC Milán: Dudek chytá Ševčenkovi penaltu

Liverpool - AC Milán: Dudek chytá Ševčenkovi penaltu - Liverpoolský brankář Jerzy Dudek vyráží penaltu milánského útočníka Andreje Ševčenka ve finále Ligy mistrů | foto: Jerry Lampen, Reuters

Smutný Ševčenko: Cítím se špatně

• 15
Istanbul - Z krku si sundal stříbrnou medaili, svalil se na trávník a lehl si na záda. Pobledlý obličej skryl v dlaních. Andrej Ševčenko, nejlepší fotbalista Evropy za loňský rok, prožíval největší zklamání ve fotbalové kariéře. "Cítím se fakt špatně," hlesl do mikrofonů televizní stanice Sky, když po několika minutách vstal.

AC Milán ve středu večer prohrál úchvatnou bitvu ve finále Ligu mistrů, k triumfu Liverpoolu však pomohlo také selhání Ševčenka.

AC Milán - Liverpool 3:3, na pen. 2:3

Milán sice během šesti minut ve druhé půli ztratil tříbrankový náskok, ale pak především ve třicetiminutovém prodloužení byl lepším mužstvem.

Do jeho konce chybělo pár vteřin, když měl ukrajinský útočník obrovskou šanci. Po centru Serginha z levé strany přeskočil obránce a hlavičkoval.

Brankář Dudek míč s obtížemi vyrazil před sebe, ale dobíhající Ševčenko dorážku nedal! Ze dvou kroků trefil brankáře do ruky, kterou Dudek instinktivně zvedl před obličej. "V dalších desetitisících případech by to nechytil," řekl Ševčenko.

"Úplně mě při té šanci mrazilo v zádech," svěřil se Paolo Maldini, brzy sedmatřicetiletý obránce AC Milán a dlouholetý kapitán mužstva.

"Chtěl jsem dát ránu, ale bohužel to chytil. Takový je fotbal," hlesl Ševčenko.

Kdyby dal gól, nedošlo na penalty. A při nich sedmadvacetiletý útočník selhal podruhé.

Za stavu 2:3 na ni šel jako poslední z AC Milán a musel dát, aby udržel pro svůj tým naději. Jenže jeho střelu doprostřed branky Dudek také vyrazil. Přitom před dvěma lety ve finále proti Juventusu rozhodující penaltu Ševčenko proměnil.

"Teď to pro mě bylo moc těžké, protože jsem nesměl udělat chybu. Ale stalo se."

Vzápětí byl konec. Evropským klubovým šampionem se stal Liverpool.

Maldini hrál sedmé finále nejprestižnější evropské klubové soutěže. Dokonce v něm dal i gól, ale nakonec mu jako Ševčenkovi zbyly oči pro pláč. Po finále Ligy mistrů už potřetí.

"Vítězství v Lize mistrů bylo naším hlavním cílem. Ale my jsme zápas ztratili snad nejhorším možným způsobem," litoval Maldini.

"I za stavu tři tři jsme měli tolik šancí. Byli jsme lepší a taky mi přišlo, že v prodloužení jsme měli víc sil. A můj gól? Když nemáme nic, tak se nepočítá."

Nešťastný trenér Carlo Ancelotti na tiskové konferenci těžko hledal slova. "Byl to zvláštní, divný zápas," citovala ho agentura Reuters.

"Myslím si, že jsme odehráli úžasné finále, ale nemáme nic. Nezasloužili jsme si prohrát, přesto to vzít musíme. Jsem na mužstvo pyšný." Víc z něj novináři nedostali

Argentinský útočník Hernán Crespo, který v první půli dal dva góly, sportovně gratuloval soupeři. "Liverpool se neskutečně zvedl. Patří jim uznání," řekl.