Pokoření slávisté - Pokoření slávisté po jedné z branek

Pokoření slávisté - Pokoření slávisté po jedné z branek Arsenalu. | foto: Reuters

Slavia nestačila a rekordně prohrála

• 1407
Londýn - Souboj nejlepších klubů Anglie a Česka v Lize mistrů vyzněl jednoznačně pro Arsenal. Lídr Premier League Slavii znemožnil, nastřílel jí sedm gólů a domů poslal s těžkým debaklem 0:7. Arsenal tak vyrovnal rekord Ligy mistrů, který držel Juventus. Před čtyřmi lety stejným výsledkem smetl Olympiakos Pireus.

"Chtěli jsme tři body, chtěli jsme hrát hezký fotbal, ale tohle jsme nečekali," řekl trenér vítězů Arsene Wenger. "Všechno hrálo pro nás."

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Arsenal vyhrál poločas 3:0 a za dalších třináct minut to bylo už 6:0. Na tři tisíce slávistických fanoušků v hledišti sklopilo hlavy, fotbalisté na hřišti se modlili za konec.

Arsenal hrál proti českému týmu v Lize mistrů šestkrát a Spartu vždycky porazil, naposled v srpnu v kvalifikaci 2:0 a 3:0. A Slavia českou bilanci nevylepšila, naopak porážka na Arsenalu je nejhorším českým výsledkem v Lize mistrů. Sparta v minulých letech prohrála dvakrát "jen" 0:5 na Barceloně a v Lyonu.

Pro slávistické fanoušky to nebyl hezký pohled, hráči nestačili v rychlosti, v technice, v důrazu, v kombinaci, prostě v žádné fotbalové činnosti. Navíc stejně jako nedávno v Seville dělali chyby v obraně.

Druhý gól si dal Hubáček do vlastní sítě, když tečoval střelu Hleba mimo dosah Vaniaka. Na třetí branku přihrál Walcottovi přímo slávistický gólman. Jestli v Seville slávisté chvíli žili v naději na dobrý výsledek, na Arsenalu neměli absolutně nárok.

Přitom v první půli je zdobilo pár nadějných akcí, ale zůstalo jen u náznaků. Až za jasného stavu 6:0 se Krajčík a Vlček dostali k nebezpečným střelám, ale Almunia obě vyrazil.

Arsenal si za úvodní část také moře příležitostí nevypracoval, kromě gólů byla nebezpečná už jen hlavička Adebayora, kterou Vaniak ve 29. minutě skvěle nohou vyrazil. To bylo poprvé, co si připsal úspěšný zákrok.

Theo Walcott První gól dostal už v 5. minutě. Domácí od úvodního hvizdu nepůjčili slávistům míč, postupnou kombinací se propracovali k pokutovému území, kde se Fabregas odpoutal od Tavarese, převzal přihrávku ze strany od Hleba a nádherně vystřelil z patnácti metrů ke vzdálenější tyči. Sparta vydržela na nádherné Emirates Stadium s čistým kontem jen o tři minuty déle.

Druhý gól dal Arsenal ve 24. minutě a byl šťastný. Po rohovém kopu se míč odrazil k Hlebovi, jehož střelu z levé strany tečoval mimo dosah Vaniaka obránce Hubáček. A třetí úder si domácí nachystali na závěr půle a znovu jim k němu pomohli slávisté, tentokrát výrazně. Pudil dával nesmyslně těžkou malou domů, Vaniak se snažil míč odkopnout bez přípravy, ale to nezvládl a přihrál ho protihráči. Walcott mu udělal kličku a z 18 metrů střílel do prázdné branky.

Mladíček Walcott nastoupil v základní sestavě, kde nezbylo místo na českého záložníka Tomáše Rosického, který po nedávném zranění zůstal na lavičce. Do hry šel až po hodině hry a krajany šetřil. Když měl v jasné pozici střílet, zbytečně přihrával. Podruhé už vypálil a trefil tyč.

Slávisté nastoupili s jedním hrotem Vlčkem, ale dvěma útočnými krajními záložníky Šenkeříkem a Ivanou. Navíc další ofenzivní hráč Pudil se postavil do obrany. Jenže hosté se moc dopředu nedostali, museli se hlavně bránit. Po ztrátě míče se kromě Vlčka všichni hráči rychle stáhli před vlastní pokutové území, a jak se Arsenal při svých kombinacích zdržel, špatně se mu do šancí dostávalo. Přesto dal za poločas tři branky. A po přestávce se slávisté už vracet nestíhali, proto během sedmi minut dostali další tři góly.

Celkově čtvrtý padl po parádní invdividuální akci Hleba, který se zasekávačkou zbavil Krajčíka a přesně zakončil. Další dva po nádherných kombinacích, které začaly ještě na polovině Arsenalu. A střelci byli stejní jak v první půli, Fabregas a Hleb.

Pak se smršť zastavila, Vaniak totiž chytil jasný gól a Walcottovi překazil hattrick. A Rosický trefil tyč. Sedmý gól padl až v předposlední minutě.