Davids kličkuje a střílí gól

Davids kličkuje a střílí gól - Nizozemský záložník Edgard Davids (uprostřed) obchází brankáře Dynama Kyjev Vitalije Revu před tím, než vstřelil čtvrtý gól Juventusu. | foto: Reuters

Nedvěd přispěl gólem k porážce Kyjeva

• 13
Praha - Juventus Turín deklasoval ve druhém kole fotbalové Ligy mistrů Dynamo Kyjev 5:0. Jedním gólem se na vítězství italského klubu podílel i český reprezentant Pavel Nedvěd, který v 79. minutě uzavřel účet zápasu. Maccabi Haifa překvapivě porazil poměrem 3:0 Olympiakos Pireus, který v prvním kole uštědřil debakl Bayeru Leverkusen. Německý celek nebodoval ani napodruhé. Z jeho hřiště si tři body za výhru 2:1 odvezl Manchester United. AC Milán vyhrál v La Coruni 4:0, Barcelona na horké půdě v Istanbulu porazila Galatasaray 2:0.Středeční zápasy Ligy mistrů

Kapitán české reprezentace byl jednou z jeho největších postav Juventusu při kanonádě proti Dynamu Kyjev. Spolu s Del Pierem a Di Vaiem přiváděl ukrajinskou obranu k zoufalství. Dva góly padly po jeho akcích, navíc trefil tyč a výborný výkon korunoval jedenáct minut před koncem sólovou akcí a nechytatelnou bombou z hranice šestnáctky.

Italské kluby vůbec jako by chtěly dokázat, že ani po několika slabších letech v Lize mistrů není důvod hovořit o jejich ústupu ze slávy. AC Milán nezůstal "Staré dámě" nic dlužen a vyhrál 4:0 dokonce venku - na hřišti La Coruni. Milánský útočník Filippo Inzaghi dal tři ze čtyř gólů vítězů a po dvou zápasech už má na kontě pět branek. La Coruňa, která před necelým týdnem vyhrála v Mnichově, se teď nechtěna postarala o ještě větší senzaci.

Manchester zvítězil na hřišti finalisty minulého ročníku v Leverkusenu 2:1. Jan Šimák seděl na lavičce náhradníků a spolu s vyprodanou BayArenou jen smutně přihlížel střeleckému koncertu Van Nistelrooije. Nizozemec dal do přestávky dva góly, pak si trenér Ferguson dovolil luxus a do druhého poločasu ho už nepostavil. Za domácí snížil Bulhar Berbatov, který už v úvodu vystřídal zraněného Neuvilla. Šimák nastoupil na poslední půlhodinu, ale porážku neodvrátil.

Činili se i Van Nistelrooijovi kolegové z nizozemské reprezentace, která bude jedním ze soupeřů českého týmu v evropské kvalifikaci. Kluivert otevřel Barceloně cestu k druhé výhře, tentokrát na půdě Galatasaray Istanbul a milánský Seedorf přispěl k debaklu La Coruni.

Vůbec první první body v Lize mistrů získal izraelský klub Maccabi Haifa, přestože musel vzhledem k neklidné situaci hrát na Kypru. Tam určitě měli větší podporu Řekové z Olympiakosu Pireus, ale nebylo jim to nic platné - prohráli 0:3, když všechny góly dal devatenáctiletý mladík Ayegbeni.

Bayern Mnichov se snažil zlikvidovat manko z úvodního kola na hřišti Racingu Lens a málem se mu to povedlo. Díky střele obránce Linkeho dlouho vedl, ale čtvrt hodiny před koncem Nigérijec Utaka vyrovnal.

Feyenoord Rotterdam vyhrál poprvé po 23 letech na anglické půdě. V Newcastlu se o to postaral už ve 3. minutě Chilan Pardo. Jen v Bruggách k večeru bohatému na góly nijak nepřispěli - Lokomotiv Moskva tady ubránil remízu 0:0, přestože v závěru přišel o vyloučeného Loskova, který uviděl druhou žlutou kartu za zdržování.

Výsledky druhého kola:
Skupina E:
Juventus Turín - Dynamo Kyjev 5:0 (2:0)
14. a 52. Di Vaio, 22. Del Piero, 67. Davids, 79. Nedvěd. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 30.000.

Newcastle United - Feyenoord Rotterdam 0:1 (0:1)
Branka:
3. Pardo. Rozhodčí: Colombo (Fr.). Diváci: 40.000.

Tabulka:
1. Juventus Turín            2 1 1 0 6:1 4
2. Feyenoord Rotterdam 2 1 1 0 2:1 4
3. Dynamo Kyjev             2 1 0 1 2:5 3
4. Newcastle United       2 0 0 2 0:3 0

Skupina F:
Bayer Leverkusen - Manchester United 1:2 (0:2)
52. Berbatov - 31. a 44. Van Nistelrooij. Rozhodčí: Wegereef (Niz.). Diváci: 22.000.

Maccabi Haifa - Olympiakos Pireus 3:0 (1:0)
27. z pen., 60. a 86. Ayegbeni. Rozhodčí: De Santis (It.). Diváci: 20.000.