ROZHODUJÍCÍ MOMENT. Gólman Ruud Hesp chytá slabou penaltu Pavla Hapala. I kvůli...

ROZHODUJÍCÍ MOMENT. Gólman Ruud Hesp chytá slabou penaltu Pavla Hapala. I kvůli tomu sparťané doma Barceloně podlehli. (21. března 2000). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Mohl složit Barcelonu. Rozeběhl se lajdácky... Bolí to, vzpomíná Hapal

  • 86
Do Prahy po letech míří Barcelona a mučivá vzpomínka v jeho hlavě ožívá. "Už se tím neužírám tolik, ale nad věcí úplně nejsem. Bolí to pořád," přiznává Pavel Hapal, někdejší ofenzivní záložník a dnes trenér, jenž ještě nedávno vedl fotbalisty Žiliny a nově se stal koučem polského Lubinu.

Ta vzpomínka na březen 2000 ho sevře znovu, až v úterý večer proti Barceloně nastoupí v Lize mistrů Plzeň. "Už když ji před dvěma týdny čekal první zápas na Nou Campu, modlil jsem se, ať moji penaltu v televizních reportážích vynechají. Byli ohleduplní, vynechali ji. Teď už se před minulostí schovat nejde," říká Hapal.

"Táhni zpátky na Moravu," ječel na něj taxikář z okýnka, když ho jen pár dní po zápase zahlédl na ulici.

"Tobě nikdy neodpustíme!" vyjel na Hapala jiný fanoušek, který nerozdýchal, když loni s Žilinou v kvalifikaci Ligy mistrů vyřadil právě Spartu.

Sparta - Barcelona 1:2

Utkání osmifinálové skupiny

Branky: 18. Z. Svoboda - 52. a 89. Gabri.

Rozhodčí: Pedersen - Aalaand, Borgan (Norsko). Diváci: 20 224 (vyprodáno). Hráno: 21. března 2000.

Sparta: Blažek - J. Novotný - Fukal, Bolf, Gabriel - Z. Svoboda (59. Hapal), Jarošík, Rosický - Sionko, Lokvenc, Obajdin (71. Flachbart)

Barcelona: Hesp - Reiziger, Dehu, F. de Boer, Bogarde - Gabri, Guardiola (60. Xavi), Cocu (74. Litmanen) - Simao, Dani, Rivaldo (46. R. de Boer).

V prvním zápase na Nou Campu v prosinci 1999 prohrála Sparta vysoko 0:5.

Ta hranice slávy a zavržení je tak tenká. "Mohl jsem být na Spartě slavný," říká Hapal. Možná by v něm fandové viděli hrdinu. Snad jím i na vteřinu trochu byl, když si vzal míč, zatímco ostatní zapíchli oči do země, jako by na hřišti ani nebyli.

"Čekal jsem, že se tři kluci o penaltu poperou. Jenže všichni dali hlavu dolů, nikdo neměl odvahu," zlobil se po zápase kouč Ivan Hašek.

Chyběly dvě minuty do konce, na tabuli svítil stav Sparta - Barcelona 1:1, když brankář Hesp padl v pokutovém území Lokvencovi pod nohy.

Díky penaltě byl na dosah cenný skalp slovutného soupeře a ve vzduchu i teorie o postupu do čtvrtfinále Ligy mistrů. Aby se vyplnila a Sparta prošla z osmifinálové skupiny dál, musela zvítězit a Porto prohrát na stadionu Herthy Berlín. Barcelona měla každopádně postup jistý.

Už první podmínka však neplatila. Hapalovu slabou penaltu nizozemský brankář Hesp kryl. Z tribuny to vypadalo lajdácky, ležérně. Ani se pořádně nerozeběhl, kopal z pár kroků - bez razance. Ani střelu pořádně neumístil. Byl to vůbec špatný večer: v zápase střídal a po příchodu na trávník kazil. Přesto si na penaltu troufl.

RADOST NA SPARTĚ. Milan Fukal se raduje, sparťané nad Barcelonou vedli (21....
Frank de Boer z FC Barcelona padá na trávník po zákroku sparťana Josefa...

NEJDŘÍV RADOST. Sparťané nad Barcelonou vedli, velkou radost měl i obránce Milan Fukal. Ovšem závěr zápasu nezvládli a prohráli. Na druhém snímku bojuje Josef Obajdin s Frankem de Boerem.

"Neměl jsem vybraný kout, kam kopnu. Čekal jsem, jak se gólman Hesp pohne. Jenže on nic," líčil Hapal tehdy. "Rozhodl jsem se na poslední chvíli. Kdybych to kopl na druhou stranu, tak se bavíme, jak jsem to udělal dobře. Barcelonu bychom už porazili, oni by asi už gól nedali. Jak málo někdy stačí." Naopak z protiútoku Barcelona udeřila podruhé.

Proti Barceloně

Jak dopadly zápasy?

Když zápas skončil, Hapal prchl do kabiny. Po zahozené penaltě slyšel pískot a nadávky. "Fotbal občas bývá krutý. Byli i lepší fotbalisti, kteří pokazili důležitější penalty. Roberto Baggio ve finále mistrovství světa, John Terry ve finále Ligy mistrů, David Beckham. Taky se s tím museli vyrovnat. Takových fotbalových osudů je spousta."

A jak vlastně hrálo Porto na Hertě?

Naštěstí pro Hapala zvítězilo, Spartu tak o čtvrtfinále Ligy mistrů nepřipravil.

Ač se častěji připomíná tažení Ligou mistrů pod Jaroslavem Hřebíkem v ročníku 2001/02 a památná domácí bitva proti Realu Madrid (2:3) s jeho esy Zidanem, Figem či Raúlem, stejně dobře si Sparta vedla také dva roky předtím. Získala stejně bodů, navíc v posledním duelu byla ještě ve hře o postup, byť teoreticky, zatímco Hřebíkova parta byla bez šance na čtvrtfinále už dřív.

Momentky ze zápasů

To období pod koučem Haškem orámovaly dvě mizerné penalty. Celkem jich sparťané kopali hned šest. Tři z nich proměnil báječnou levačkou slovenský bek Labant, jednu jeho krajan Prohaszka.

Zde je příběh i té druhé promarněné: Liga mistrů se teprve rozbíhala, hrály se první zápasy základních skupin a sparťané se na Letné srazili s francouzským šampionem z Bordeaux. I tehdy kopala Sparta penaltu. Míč si vzal Horst Siegl, věřil si. Mizernou střelu gólman Ramé vyrazil.

Mimochodem - bylo to na stejnou branku jako Hapal, na tu ke Stromovce.

Za pískotu rychle mizel z trávníku a taky se trápil. Zatímco on si sparťanské fandy později ještě udobřil góly, Hapal se v létě vrátil do Olomouce, kde s vrcholovým fotbalem začínal, než vyrazil do světa a hrál za Leverkusen a Tenerife. "Ta penalta mě na Spartě pohřbila."

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko