Lokvencův gól na postup v poháru nestačil

• 15
Praha - Vratislav Lokvenc ze Salcburku a Michal Papadopulos z Bayeru Leverkusen dali góly v odvetách 1. kola Poháru UEFA, ale radost z něj měl jen mladší z obou českých fotbalistů. Salcburk totiž s AEK Atény vypadl. Z postupu se vedle Papadopulose radovali i další Češi: Ujfaluši s Fiorentinou, Blažek a Galásek s Norimberkem, Jarolím s Hamburkem či Lafata s Austrií.

Přitom Norimberk nezačal dobře, brankáře Blažka překonal už po čtvrthodině Brazilec Césinha, ale Kluge po Galáskově přihrávce brzy vyrovnal a Bosňan Misimovič přidal po změně stran druhý gól. Český brankář hosty několikrát podržel, Rumuni srovnali na 2:2 až v nastaveném čase.

Trenér Rapidu Bukurešť Cristiano Bergodi podal hned po vyřazení svého klubu demisi.

Atlétiko Madrid a švédský Helsingborg předvedly velkou kanonádu a svým soupeřům nadělili po pěti gólech.

Martin Raška v brance Mydtjyllandu inkasoval v Moskvě dvakrát během úvodní čtvrthodiny a o postupu domácího Lokomotivu nebylo od začátku ani nejmenších pochyb.

Trenér Tottenhamu Martin Jol po domácím šestibrankovém vítězství složil v odvetě na Kypru sestavu většinou z náhradníků, ale Radek Černý se na rozdíl od prvního zápasu mezi tyče nedostal. V utkání, které řídil český sudí Pavel Královec, zachránil anglický tým před blamáží střídající Robbie Keane.

Anderlecht, v jehož brance stál Daniel Zítka a celý zápas odehrál i Jan Polák, vyhrál brankou Akina na trávníku Rapidu Vídeň 1:0. To v součtu s remízou 1:1 z prvního souboje posunulo do dalších bojů belgický klub.

Až branky Gronkjaera z penalty ve 112. minutě posunula dál FC Kodaň na úkor francouzského Lensu. Oba zápasy v normálním čase skončily smírně 1:1,  u postupu byl i český reprezentant Libor Sionko. Ukrajinský Charkov ještě v 72. minutě vedl 2:1 nad Evertonem, což jej posunovalo dále, ale McFadden a Anichebe vývoj zápasu otočili.

Ajax Amsterdam sice vyhrál první zápas v Záhřebu nad Dinamem 1:0, ale v normálním čase stejným výsledkem prohrál a v prodloužení rozesmutnil 51000 diváků dvěma góly ve čtvrté a šesté minutě prodloužení Madžukovič. Na to dokázal odpovědět jen Huntelaar dvěma góly, ale to bylo málo a ani on nezabránil tomu, že Ajax v letošním pohárovém ročníku končí.

Radek Šírl byl u remízy 1:1 Zenitu Petrohrad na hřišti Standardu Lutych, což ruskému celku po domácí výhře 3:0 stačilo k postupu. Zajímavostí je, že oba střelci gólů Onyewu a Pogrebňjak shodně zápas po červených kartách nedohráli.

Fiorentina zachraňovala jako jediná čest italského fotbalu a až na penalty. V zápase s Groningenem si nejprve Rumun Mutu vyrovnávacím gólem vynutil prodloužení, v rozstřelu pak měli domácí pevnější nervy. Tomáš Ujfaluši hrál celý zápas.

Český útočník Michal Papadopulos pomohl v posledním dnešním zápase svým gólem k postupu Bayeru Leverkusen na hřišti portugalské Leirie. S německým klubem to po deseti minutách vypadalo špatně, neboť prohrával o dvě branky, ale exostravský útočník vzápětí snížil a jeho gól se ukázal být velice důležitý.

Vratislav Lokvenc se zapsal mezi pohárové střelce, ale Salcburk tříbrankové manko z Atén nesmazal. Patrik Ježek patřil k nejlepším hráčům, ale vyřazení ani on nezabránil.

Bayern Mnichov po hubené domácí výhře nad Belenenses vyhrál i v Lisabonu. Hrdinou byl stejně jako před dvěma týdny italský majitel Zlaté kopačky Luca Toni, který dal první gól a na druhý přihrál Altintopovi.

Postupující kluby budou příští úterý v sídle UEFA v Nyonu losem rozděleny do pětičlenných skupin.

Výsledky odvet 1. kola

Rapid Bukurešť - Norimberk 2:2 (1:1)
Branky: 15. Césinha, 90+4. Lazar - 22. Kluge, 55. Misimovič. První zápas 0:0, postupuje Norimberk.

Lokomotiv Moskva - Mydtjylland (Dán.) 2:0 (2:0)
Branky: 10. Biljaletdinov, 15. Maminov. První zápas 3:1, postupuje Lokomotiv.

Anorthosis Famagusta (Kypr) - Tottenham 1:1 (0:0)
Branky: 54. Fabinio - 78. Keane. První zápas 1:6, postupuje Tottenham.

Erciyesspor (Tur.) - Atlético Madrid 0:5 (0:3)
Branky: 6. a 43. Aguero, 14. Ze Castro, 52. M. Rodriguez z pen., 78. Forlán. První zápas 0:4, postupuje Atlético.

Helsingborg (Švéd.) - Heerenveen (Niz.) 5:1 (3:0)
Branky: 45. a 81. Omotoyossi, 20. H. Larsson, 37. Dahl, 51. Makondele - 89. Storm. První zápas 3:5, postupuje Helsingborg.

Hamburk - Litex Loveč 3:1 (1:1)
Branky: 40. a 52. Guerrero, 72. van den Vaart - 38. Popov. První zápas 1:0,
postupuje Hamburk.

FC Curych - Empoli (It.) 3:0 (1:0)
Branky: 37. Kollar, 78. Abdi, 82. Alphonse. První zápas 1:2, postupuje
Curych.

Dněpropetrovsk - Aberdeen (Skot.) 1:1 (0:1)
Branky: 75. Vorobej - 28. Mackie. První zápas 0:0, postupuje Aberdeen.

Aalborg (Dán.) - Sampdoria Janov 0:0
Branky: První zápas 2:2, postupuje Aalbor.

Häcken (Švéd.) - Spartak Moskva 1:3 (0:1)
Branky: 87. Henriksson - 8. Titov, 81. Baženov, 90. Džuba. První zápas 0:5,
postupuje Spartak.

Elfsborg (Švéd.) - Dinamo Bukurešť 0:1 (0:1)
Branka: 31. Danciulescu. První zápas 2:1, postupuje Elfsborg.

CSKA Sofia - FC Toulouse 1:1 (0:0)
Branky: 64. Nei - 90+6. Gignac. ČK: 85. Chigozie (Toulouse). První zápas 0:0, postupuje Toulouse.

Valerenga Oslo - Austria Vídeň 2:2 (0:1)
Branky: 51. Santos, 87. vlastní Bak - 22. Kuljic, 90. Acimovič. První zápas 0:2, postupuje Austria.

FC Basilej - FK Sarajevo 6:0 (4:0)
Branky: 8. a 10. C. Alberto, 18. a 29. Streller, 75. Huggel, 90. Caicedo. První zápas 2:1, postupuje Basilej.

BATE Borisov (Běl.) - Villarreal (Šp.) 0:2 (0:1)
Branky: 25. Cani, 77. Angel. První zápas 1:4, postupuje Villarreal.

Salcburk - AEK Atény 1:0 (1:0)
Branka: 19. Lokvenc. První zápas 0:3, postupují Atény.

Belenenses (Port.) - Bayern Mnichov 0:2 (0:0)
Branky: 59. Toni, 77. Altintop. První zápas 0:1, postupuje Bayern.

FC Bruggy - Brann Bergen (Nor.) 1:2 (0:2)
Branky: 77. Clement - 15. Helstad, 40. Winters. První zápas 1:0, postupuje Bergen.

Galatasaray Istanbul - FC Sion (Švýc.) 5:1 (3:0)
Branky: 23. a 30. K. Ümit, 36. Lincoln, 71. Arda, 90. Bouazíd - 90. Nwaneri. První zápas 2:3, postupuje Galatasaray.

AIK Stockholm - Hapoel Tel Aviv 0:1 (0:0)
Branka: 63. Oved. První zápas 0:0, postupuje Hapoel.

FC Kodaň - Lens 2:1 po prodl. (1:1, 0:1)
Branky: 77. Allbäck, 112. Gronkjaer z pen. - 13. Carriere. ČK: 95.
Gravgaard (Kodaň). První zápas 1:1, postupuje Kodaň.

Metallist Charkov - Everton 2:3 (1:0)
Branky: 21. Edmar, 52. Mahdoufi - 48. Lescott, 72. McFadden, 88. Anichebe.
První zápas 1:1, postupuje Everton.

Crvena Zvezda Bělehrad - Grodzisk (Pol.) 1:0 (1:0)
Branka: 42. Castillo. První zápas 1:0, postupuje Bělehrad.

Stade Rennes - Lokomotiv Sofia 1:2 (1:2)
Branky: 25. Marveaux - 37. a 41. Antunovič. První zápas 3:1, postupuje
Rennes.

Rapid Vídeň - RSC Anderlecht 0:1 (0:1)
Branka: 23. Akin. První zápas 1:1, postupuje Anderlecht.

Bordeaux - Tampere United 1:1 (0:0)
Branky: 50. Chamakh - 50. Ojanpera. První zápas 3:2, postupuje Bordeaux.

Bolton - Rabotnički Skopje 1:0 (0:0)
Branka: 68. Anelka. První zápas 1:1, postupuje Bolton.

Twente Enschede (Niz.) - Getafe (Šp.) 3:2 po prodl. (1:0, 1:0)
Branky: 30. Wielaert, 117. Engelaar, 119. Arnautovič - 100. Belenguer, 103. Granero. ČK: 70. Nkufo (Twente). První zápas 0:1, postupuje Twente.

AZ Alkmaar (Niz.) - Pacos de Ferreira (Port.) 0:0
První zápas 1:0, postupuje Alkmaar.

Fiorentina - Groningen 1:1 po prodl. (1:1, 0:0), na penalty 4:3
Branky: 60. Mutu - 52. Nevland. První zápas 1:1, postupuje Fiorentina.

SC Braga (Portug.) - Hammarby (Švéd.) 3:0 (0:0)
Branky: 47. Wender, 67. Jorginho, 79. Linz z pen. První zápas 1:2, postupuje Braga.

Uniao Leiria - Bayer Leverkusen 3:2 (2:1)
Branky: 2. Cadu Silva, 10. Paulo, 90+4. Laranjeiro - 12. Papadopulos, 88. Kiessling. První zápas 1:3, postupuje Leverkusen.

Kluge (vlevo) a Mnari z Norimebrku se radují z gólu v Poháru UEFA

Český útočník Vratislav Lokvenc (vpravo) se raduje z gólu se spoluhráčem Meyerem ze Salcburku v utkání Poháru UEFA proti AEK Atény.