Kdo jsou soupeři českých klubů

Praha - Spartak Moskva, nedávný král Ruska a Šeriff Tiraspol, současný vládce Moldavska. Soupeřem Liberce ve 3. předkole Ligy mistrů bude jeden z elitních klubů země, které kdysi patřily pod bývalý Sovětský svaz. Mladou Boleslav, pokud vyřadí Valerengu Oslo, zase čeká v boji o postup do hlavní soutěže nejslavnější turecký klub. A kdo je ten neznámý klub z Ázerbájdžánu, na který narazí Slavia v Poháru UEFA?

Spartak Moskva

Deset let v kuse kraloval Spartak Moskva domácí soutěži, ale pak jejich hegemonie ustala a naposledy se radoval z titulu v roce 2001. Teď v něm působí čeští reprezentační obránci Martin Jiránek a Radoslav Kováč.

Aby se nejpopulárnější ruský klub utkal s Libercem, stačí mu v odvetě 2. předkola Ligy mistrů doma proti Šerifu Tiraspol i bezbranková remíza či jakákoli výhra.

Na české kluby nemá celkem jednadvacetinásobný mistr země a třináctinásobný vítěz domácího poháru zásluhou pražské Sparty příliš dobré vzpomínky.

Ze čtyř posledních vzájemných duelů v základní skupině Ligy mistrů Spartak ani jednou nevyhrál a před sedmi lety odjížděl po prohře 2:5 z Letné s ostudou.

SPARTAK MOSKVA
Země:
Rusko
Rok založení: 1922
Stadion: Olympijský stadion, Lužniky
Web: www.spartak.com
Umístění v posledním ročníku: 2.
Trenér: Vladimír Fedotov
Optimální sestava: Kowalewski - Jiránek, Kováč, Stranzl, Rodríguez - Bystrov, Mozart, Kaliničenko, Titov - Pavljučenko, Cavenaghi.

V docela nedávné historii ale exceloval a ve všech třech evropských pohárech stanul Spartak těsně před branami finále.

V ročníku 1990/91 nestačil v semifinále PMEZ na pozdějšího vítěze Olympique Marseille.

Totéž se přihodilo i o dva roky později v PVP, kdy vypadli s Royalem Antverpy, před osmi lety jim sen o finále Poháru UEFA překazil
Inter Milán.

Loni Spartak Moskva v pohárové Evropě chyběl, neboť v lize skončil až osmý. Chuť si spravil loňskou druhou příčkou za konkurenčním CSKA. V probíhající sezoně jsou svěřenci trenéra Vladimíra Fedotova po 13 kolech na pátém místě.

Kromě české dvojice působí v klubu, jenž byl založen v roce 1922, legionáři z dalších deseti zemí. Největší hvězdou ale zůstává domácí záložník Jegor Titov, v nabité mezinárodní konkurenci se prosazují i další ruští reprezentanti Pavljučenko, Bojarincev či Bystrov.

Šeriff Tiraspol

Šeriff Tiraspol vznikl až v roce 1997 a v podstatě od té doby pevně vládne moldavské lize. Kromě posledních šesti titulů v řadě má na kontě i čtyři triumfy v domácím poháru.

ŠERIF TIRASPOL
Země:
Moldavsko
Rok založení: 1997
Stadion: Sportkomplex
Web: www.fc.sheriff.md
Umístění v posledním ročníku: 1.
Trenér: Leonid Kučuk
Optimální sestava: Hutan - Mamah, Tarchnišvili, Kornějencov, Kučuk - Florescu, Arbanas, Epureanu, Cocis - Pirsa, Gnanou.

Vedle moldavských reprezentantů brankáře Paščenka a záložníka Suvorova a rumunského legionáře Razvana Cocise jsou v kádru hráči z Gruzie, Běloruska či Ukrajiny, ale i exotické posily z Toga, Brazílie, Beninu nebo Burkiny Faso.

Tým vyznává žlutomodrou kombinaci a před čtyřmi lety dokončil stavbu komplexu, srovnatelného s nejmodernějšími areály v Evropě.

Patří k němu dva stadiony, tréninkové plochy a hala s umělou trávou.

Před sedmi lety sehrál Šeriff v předkole Poháru UEFA vyrovnanou partii s favorizovanou Olomoucí. Sigma nejprve remizovala v Moldavsku 1:1, domácí
bezbrankový výsledek jí nakonec stačil k postupu.

Galatasaray Istanbul

Zatímco Mladá Boleslav hraje českou nejvyšší soutěž dva roky a na evropské scéně má premiéru, jejich potenciální patří k výkladní skříni tureckého fotbalu. Na kontě má 16 titulů a jako první tým své země triumfoval v evropském poháru. V roce 2000 porazil ve finále Poháru UEFA londýnský Arsenal na penalty.

Od té doby se na slávu, dobytou pod koučem Fatihem Terimem, neúspěšně snaží navázat.

Prvním signálem k obratu k lepšímu by mohlo být to, že se vracejí  tehdejší strůjci úspěchu. Zpátky ve žlutočerveném dresu jsou Hakan Sükür a čerstvě také Okan Buruk, který přišel zpět po třech letech v Interu Milán oklikou přes Besiktas.

Největší letní posilou má ale být třiadvacetiletý Argentinec Carrusca, jenž ve čtvrtek v klubu podepsal pětiletou smlouvu. Bývalý záložník Estudiantes má na levé straně nahradit Marka Heinze, který zklamal očekávání belgického kouče Erika Geretse.

Heinz už byl podle médií několikrát na odchodu, ale stejně jako v lednovém avizovaném příchodu Jana Poláka se jejich zprávy nenaplnily.

GALATASARAY ISTANBUL
Země:
Turecko
Rok založení: 1905
Stadion: Ali Semi Yen
Web: www.http://galatasaray.org/
Umístění v posledním ročníku: 1.
Trenér: Eric Gerets
Optimální sestava: Mondragon - Ayhan, Song, Tolga, Orhan - Hasan Sas, Ilič, Okan, Cihan (Carrusca) - Necati, Hakan Sükür.

Gerets, který vystřídal na lavičce rumunskou klubovou ikonu Hagiho, má k
ruce hráče ze sedmi zemí: vedle tureckých reprezentantů ověnčených bronzem z předposledního světového šampionátu také například kolumbijského brankáře Mondragona, kamerunského zadáka Songa nebo srbského tvůrce hry Iliče.

Na ligový trůn se Galatasaray vrátil letos po čtyřleté odmlce, a to za pořádně dramatických okolností.

Většinu sezony totiž vedl tabulku jeho městský rival Fenerbahce, a když Galatasaray v předposledním kole deklasoval 4:0, jeho fanoušci už slavili. Radost jim ale uťala následná remíza na hřišti Denizlisporu, zapleteného do čerstvé úplatkářské aféry, která Fenerbahce připravila o titul.

Euforie tak zaplavila stadion Aliho Sami Yena, do jehož hlediště se vejde čtyřicet tisíc diváků. Stánek, kde bývá soupeřům horko už jen při samotném nástupu na trávník, nese jméno svého zakladatele.

V roce 1905 napadla myšlenka na založení klubu studenty istanbulského lycea sídlícího na náměstí Galata během hodiny literatury a zanedlouho vznikl v Turecku vůbec první fotbalový klub.

S českými potažmo československými kluby ale zatím slavný Galatasaray příznivou bilanci nemá. Ze čtyř střetnutí uspěl jen v roce 1991 proti Baníku Ostrava, a to jen díky většímu počtu gólů na soupeřově hřišti.

Pak dvakrát tvrdě narazil na Spartu: v polovině 90. let s ní vypadl z Poháru UEFA i z Ligy mistrů. V Boleslavi by se nezlobili, kdyby se historie opakovala i v jejich případě.

Karvan Jevlach

O ázerbájdžánském týmu Karvan Jevlach, soupeři Slavie, toho až dosud příliš v Čechách slyšet nebylo. Tedy až do čtvrtka, kdy vicemistr země vyřadil Spartak Trnava. Slovenský tým porazil po výhře 1:0 na domácím hřišti stejným výsledkem i na jeho půdě.

Do nelákavého kouta Evropy cizinci jen hrnou. Černobílé barvy Jevlachu obléká jen pár domorodců, trenér Junis Husejnov spoléhá na posily ze zahraničí. Ruský gólman Kramarenko, Brazilci Pereira a Ferreira, Mogádí z Tuniska, Bamba z Pobřeží slonoviny a senegalský kanonýr Camara, jehož gól poslal Trnavu z kola ven.

KARVAN JEVLACHL
Země:
Ázerbájdžán
Rok založení: 2004
Stadion: hrají v Baku
Web: www.http://karvan.az/
Umístění v posledním ročníku: 2.
Trenér: Junis Husejnov
Optimální sestava: Hasanov - Nasirov, Inckirveli, Pereira - Achalkaci, Muzika, Bajramov, Trapaidze - Fereira, Mogádí - Camara.

Nejzajímavějším cizincem ale není alespoň z českého pohledu žádná exotická posila, ale Gruzínec Trapaidze, který v sezoně 1998/99 odehrál pět zápasů v české lize za Karvinou. Proti Slavii nehrál, zato na Spartě byl u debaklu 0:5.

Něco podobného se ale proti Slavii Karvanu zřejmě nestane. Alespoň podle slov trnavského kouče Jozefa Bubenka. Po čtvrtečním vyřazení se zastavil u toho, že se mu po losu někteří lidé smáli proto, že o Karvanu mluvil jako o kvalitním týmu. Podle něj postoupil soupeř naprosto zaslouženě.

Kouč Husejnov označil triumf svého týmu za největší úspěch ázerbájdžánského
klubového fotbalu. Jeho klub má raketový vzestup. Byl založen teprve předloni a hned ve své první sezoně si vydobyl místo v Poháru Intertoto. V něm skončil už v prvním kole na Poznani. Ve druhém roku své existence skončil jen o bod za titulem
a gól od triumfu ve finále domácího poháru.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko