Fotbalisté Šachtaru Doněck překvapili fotbalovou Evropu. Ale nejde o náhodu.

Fotbalisté Šachtaru Doněck překvapili fotbalovou Evropu. Ale nejde o náhodu. | foto: Reuters

Je čas, aby „sovětská“ fotbalová revoluce zasáhla i Ligu mistrů

  • 142
Začal to CSKA Moskva v roce 2005, loni se přidal Petrohrad a ve středu Doněck. Do éry kralování klubů z bývalého Sovětského svazu se v Poháru UEFA procpal dvakrát po sobě jen tým FC Sevilla.

Peníze, kvalita, zkušenosti

"Vás to překvapuje? Mě vůbec. Odhaduju, že do tří let se dočkáme i prvního ‚sovětského‘ vítěze Ligy mistrů. Mám tři tipy: Šachtar Doněck, Zenit a CSKA Moskva. Na Východě jsou neomezené finanční zdroje a teď už taky velká kvalita a zkušenosti," tvrdí trenér Vlastimil Petržela, který tamní prostředí důvěrně zná.

Se Zenitem Petrohrad totiž postoupil na jaře 2006 do čtvrtfinále Poháru UEFA. O dva roky později už Zenit blyštivou trofej získal.

"Sovětská" nadvláda v Poháru UEFA

Finále 2005 v Lisabonu
CSKA Moskva - Sporting Lisabon 3:1


Finále 2008 v Manchesteru
Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0


Finále 2009 v Istanbulu
Šachtar Doněck - Werder Brémy 2:1pp 

Je pravda, že fotbalový svět obdivně sleduje především souboje v milionářské Lize mistrů, ale Pohár UEFA, který se teď po 38 letech mění na Evropskou ligu, nebyl jen soutěží pro odpadlíky.

Každý rok se v něm objevovaly klubové veličiny jako AC Milán, Bayern Mnichov, Olympique Marseille, Villarreal, Glasgow Rangers nebo Fiorentina.

Jenže žhaví favorité obvykle na konci soutěže jen závistivě sledovali, jak křepčí fanoušci v Rusku nebo na Ukrajině.

"Vcelku logicky, protože východní blok v posledních letech pochopil, že jen průměrná hráčská kvalita nestačí. Díky své obrovské ekonomické síle teď v cizině nakupuje vyšší úroveň, dává šanci zahraničním trenérům a bohatě se jim to vyplácí," říká Jaroslav Hřebík, který před lety působil v moskevském Dynamu.

Stačí se podívat na soupisky "sovětských" vítězů.

Armádní klub z Moskvy byl při svém triumfu prošpikovaný ruskými reprezentanty, k tomu se přidávali Chorvati, Argentinec, Nigerijec, Lotyši, Bosňan, Portugalec nebo brazilská útočná hvězda Vágner Love.

Evropská liga

- fotbalová novinka v pohárové Evropě


Nástupce Poháru UEFA od příští sezony. Jen trofej zůstane soutěži stejná, jinak bude jiné jméno, jiný systém, jiné logo a hlavně centrální marketing čili prodej televizních a reklamních práv, jako to má Liga mistrů.


Evropská liga bude svým systémem prestižnější soutěž kopírovat: nejprve 4 vyřazovací kola, pak losování dvanácti čtyřčlenných skupin, kde bude hrát každý s každým dvakrát, doma a venku, nikoli jen jednou jako dosud. Dva nejlepší z každé skupiny projdou do play-off, tam se přiřadí osm klubů z Ligy mistrů a jde se až do finále 12. května 2010 v Hamburku. Zhruba bude ve hře 185 týmů v 500 zápasech.

Co jméno, to reprezentant

V Petrohradu byla národnostní směsice dokonce ještě širší, drtivá většina hráčů navíc patřila do národních týmů a ještě je vedl renomovaný nizozemský kouč Advocaat.

Za útočníka Aršavina později Arsenal zaplatil přes půl miliardy korun. "I když jsou na světě ještě kvalitnější týmy, my se můžeme směle měřit s kýmkoli," tvrdí Radek Šírl, český fotbalista v Petrohradu.

Případ středečních ukrajinských hrdinů z hornického Doněcka je podobný. Pět Brazilců, Mexičan, Srb, Polák, Rumun, Bolivijec, taky český záložník Hübschman a na lavičce vyhlášený rumunský stratég Lucescu.

"Měli byste vidět jejich tréninkové centrum. Pětihvězdičkový hotel, desítky hřišť, fontány, vodotrysky, mramor, zlaté kohoutky. Proč by hráči utíkali na Západ, když i na Východě se mají jako v ráji," líčí Petržela.

Nejlepší ruské a ukrajinské kluby už dávno nemusí prodávat své hvězdy, aby měly peníze do rozpočtu. Spíš se samy rozjíždějí do světa, aby nakupovaly, protože za nimi stojí velké banky a ropné společnosti.

Ani v Německu, Francii nebo Itálii nenajdete tolik luxusních fotbalových obchodů jako na Východě. I proto vypukla v Poháru UEFA "sovětská" revoluce.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko