Jak se neznámí Slováci vzepřeli Barceloně

• 2
Púchov - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Slavná Barcelona je šoku. Otřes jejím fanouškům připravil neznámý slovenský oddíl Púchov. Jeho hráči se těšili na zážitek setkání s velkými jmény, ale vyrobili senzaci. Už jen příjezd uctívaného klubu vzbudil na Slovensku poprask.

Třebaže na ligu chodí v zemi průměrně tři tisíce diváků, středeční zápas chtělo na vlastní oči vidět čtyřicet tisíc lidí. Hrálo se na trnavském stadionu, který má osmnáct tisíc míst. Byl vyprodán už dva dny dopředu!

Lístky za dva tisíce

Kdo přišel až na utkání, měl šanci jedině u překupníků: ti si původní cenu vstupenek ve výši čtyř nebo osmi set slovenských korun upravili a žádali dva tisíce.

"Tolik se ti platit nechce? Tak čau a pozdravuj doma u televize," vyprovodil mě jeden z nich, když narazil na údiv. "Do pěti minut prodám, neboj," ujistil pak.

Diváci přišli pro velkolepý zážitek. Nejvíc je lákal Brazilec Ronaldinho, slavný díky kličkám, jimiž balamutí protihráče.

Letos mají vůbec Slováci štěstí: v krátké době k nim přijel druhý fotbalový gigant, před měsícem tu hrála anglická Chelsea v Žilině.

Na to, že slovenských klubů je v evropských pohárech poskrovnu a že navíc vypadnou většinou hned zkraje, docela solidní bilance... "Je to bomba. Chelsea? Dobré. Ale Barcelona? Vidět ji je pro fotbalového fanouška stejné jako pro horolezce vylézt na Everest," tvrdil chlapík s černým knírkem, navlečený do koženého saka.

Příběh slavného tiketu

Jen kousek od něj seděl, nebo spíš nervózně poskakoval prošedivělý tlouštík. Měl zjevně upito, už hodinu před výkopem burcoval své známé, ať pořádně fandí.

Sám byl velký optimista: vsadil si, že Púchov uhraje remízu. Když tiketem, podle nějž mohl ze stovky získat 520 korun, mával před před ostatními, smáli se mu. "Jsi blázen," klepali si na čelo.

Připomínali loňský trapas, který Púchov v prvním kole Poháru UEFA utržil. Ve francouzském Bordeaux prohrál 0:6 a domácí zápas hrál jen z povinnosti. I v něm odcházel potupen prohrou 1:4.

Neblahou zkušenost řádně probíraly i noviny. Deníky citovaly púchovského kouče Štefana Zaťka, který si přál „neskončit zápas s Barcelonou v ostudě“.
Nezdálo se reálné, že by španělský klub s rozpočtem 5,9 miliardy korun mohl klesnout na půdě mužstva, jež ročně žije z 28 milionů.

Ale ono se to stalo! Púchov byl celý první poločas lepší, kopal devět rohů, mohl dát gól. Jenže tři minuty po přestávce neuhlídala obrana Kluiverta, který po Ronaldinhově přihrávce získal Barceloně vedení. Tlustý pán, v tu chvíli už výrazně opilý, byl vzteky bez sebe. "Tak to je v p...!" ulevil si. A svůj tiket rozškubal.

Ale Púchov ke konci oživl a Jambor vyrovnal! To bylo vzruchu! Všichni se objímali, křepčili, jako by slovenská reprezentace vyhrála mistrovství světa. Jen pán se zbytky tiketu naříkal...

Brazilská hvězda Barcelony Ronaldinho (vlevo) naráží do Petera Cvirika.

Témata: Chelsea FC, Púchov, UEFA