Sanchezův průnik

Sanchezův průnik - Juan Sanchez z Valencie se snaží proniknout mezi dvojicí obránců Sturmu Graz | foto: Reuters

Galatasaray a Valencie už slaví postup

P r a h a - Galatasaray Istanbul a Valencia už mohou slavit. Oba týmy dokázaly v 5. kole osmifinále Ligy mistrů zvítězit a zajistily si tak postup mezi posledních osm týmů, kde už jsou Real Madrid a Leeds. Valencia nekompromisně přejela Sturm Graz, na jehož hřišti nastříla pět gólů. Galatasaray ukázal milánskému AC, jak se hraje o body a po výhře 2:0 mohou diváci v Istanbulu slavit. Skvělý zážitek předvedli v druhém poločase svým divákům fotbalisté La Coruni, když proti Paris St. Germain otočili z 0:3 na 4:3.

Valencii se zdařil hned první útok. Na Mendietův centr z rohu si naběhl Argentinec Ayala a zmrazil vyprodaný Schwarzeneggerův stadión. Domácí se snažili vyrovnat, aktivní byli zejména Vastic a Haas, jehož hlavičku s námahou vyrazil brankář Caňizares na roh. Úsilí Sturmu zastavil obránce Prilasnig, který během čtyř minut dvakrát fauloval Carewa a podruhé za to viděl rovnou červenou. Po přestávce se už stal duel jasnou záležitostí favorita.

Turecký šampión udržel zraněními oslabený Milán zkrátka. Při úvodním gólu si Jardel s Hagim vyměnili role, brazilský kanonýr tentokrát nahrával a Rumun chytře využil nedorozumění v obraně italského týmu. Druhý gól přidal v závěru Jardel, který unikl
ofsajdové pasti a tváří v tvář svému krajanovi Didovi snadno zpečetil výsledek.

Hráči Paris St. Germain trestuhodně ztratili v La Coruni jasný zápas i postupové naděje. Francouzům zprvu pomohla nešťastná náhoda, která pár minut před výkopem vyřadila ze hry jejich největší zbraň. Anelka se při rozcvičování zranil, na jeho místo zaskočil Leroy a právě on vstřelil dvě branky, kterými získal týmu třígólové vedení. Zvlášť na jeho první trefu fanoušci dlouho nezapomenou: u postranní čáry si pohrál s rodilým Brazilcem Donatem, přehnal se kolem obránce a zakroucenou střelou pokořil Molinu. Španělský šampión ale nesložil zbraně, navíc kouč Irureta měl při střídání šťastnou ruku. Argentinec Pandiani stihl za poločas hattrick a Tristán proměnil v gól svůj první dotek s míčem.

Manchesteru nevyšel ani druhý pokus vybojovat si postup a příští týden musí na Old Traffordu porazit Sturm. Předloňského vítěze málem skolila jediná gólová střela, kterou měl na svědomí devatenáctiletý Seitaridis. Ten v dresu Panathinaikosu debutoval, ale přehledem, díky němuž se zorientoval ve skrumáži před Barthezovou brankou, si řekl o další šanci. Angličanům citelně při hře dopředu scházel Giggs, bez něj byli Yorke s Colem na hrotu téměř bezzubí. Kůži Manchesteru zachránil v poslední minutě Scholes.

Skupina A:
Panathinaikos Atény - Manchester United 1:1 (1:0)
Branky: 25. Seitaridis - 90. Scholes. Rozhodčí Nilsson (Švéd.). Diváci: 27.230.

Sturm Štýrský Hradec - FC Valencie 0:5 (0:1)
Branky: 88. a 90. Alonso, 5. Ayala, 50. Carew, 60. Kily. Rozhodčí: Braschi (It.). ČK: 35. Prilasnig (Sturm). Diváci: 16.000.

Skupina B:
Deportivo La Coruňa - Paris St. Germain 4:3 (0:2)
Branky: 57., 76. a 84. Pandiani, 60. Tristán - 43. a 55. Leroy, 29. Okocha. Rozhodčí: Meier (Švýc.). Diváci: 23.000.

Galatasaray Istanbul - AC Milán 2:0 (1:0)
Branky: 19. Hagi, 86. Jardel. Rozhodčí: Krug (Něm.). Diváci: 22.000.