PAN HATTRICK. Lucas Perez z Arsenalu nasázel do sítě basilejského brankáře...

PAN HATTRICK. Lucas Perez z Arsenalu nasázel do sítě basilejského brankáře Tomáše Vaclíka tři góly. | foto: Reuters

Arsenal smetl Basilej a ovládl skupinu. Neapol a Benfica postupují

• 42
Fotbalisté Basileje si na jaře Evropskou ligu nezahrají. V posledním kole základních skupin podlehli Arsenalu vysoko 1:4, Lucas Pérez dal Tomáši Vaclíkovi hattrick. Londýnský klub navíc ovládl skupinu A, jelikož Paříž remizovala s Razgradem 2:2. O postupujících do osmfinále Ligy mistrů se rozhodlo ve skupině B. Besiktas nezvládl zápas v Kyjevě - s Dynamem prohrával už po poločase 0:4 - a dál tak jde Benfica s Neapolí. Barcelona si poradila s Mönchengladbachem 4:0, Bayern těsně zdolal Atlético.

Basilej potřebovala s Arsenalem uhrát lepší výsledek, než Ludogorec v Paříži, aby ze třetího místa postoupila do Evropské ligy. Jenže naděje se švýcarskému celku rychle rozplynula. Běžela osmá minuta a Arsenal z první šance skóroval - obránce Kieran Gibbs nabídl balon před prázdnou bránu Lucasi Pérezovi, jenž nezaváhal.

Domácí nezvládali náběhy za obranu. Druhá branka padla v šestnácté minutě téměř jako přes kopírák: Gibbs tentokrát vypálil, Vaclík jeho pokus vyrazil jen k Pérezovi a bylo to 2:0.

Letní posila Arsenalu ze španělské La Coruni po změně stran zkompletovala hattrick. Přihrávku za domácí beky opět narýsoval Gibbs, Pérez vystřelil na zadní tyč a definitivně uspal naděje Basileje na přijatelný výsledek. Čtvrtý zásah hostí přidal - pro změnu po pasu za obranu - do prázdné brány Alex Iwobi. Skóre jen korigoval střídající Seydou Doumbia.

Do Evropské ligy se tak na jaře podívá Ludogorec Razgrad, který v Paříži uhrál remízu 2:2. O vítězství navíc přišel v nastavení. Výsledek navíc znamená, že skupinu A vyhrál Arsenal.

Králem „béčka“ je Neapol - italský klub zdolal 2:1 Benficu, která postupuje z druhého místa. Naději na osmifinále měl i Besiktas, který však fatálně nezvládl utkání v Kyjevě a Dynamu podlehl vysoko 0:6. Zápas rozhodla diskutabilní červená karta pro Andrease Becka po půlhodině hry, domácí z následné penalty zvýšili na 2:0 a za první půli stihli hned čtyři zásahy.

Malou útěchou pro turecké fanoušky může být koncert Ardy Turana z Barcelony. Devětadvacetiletý reprezentant přispěl k porážce Mönchengladbachu hattrickem, čtvrtý gól vsítil Lionel Messi. V už rozhodnuté skupině C remizoval Manchester City s Celtikem 1:1.

Polský útočník Robert Lewandowski se krásně trefil z volného přímého kopu a zařídil Bayernu těsné vítězství 1:0 nad Atlétikem Madrid. Duel mezi PSV a Rostovem skončil bez branek.

Základní skupiny Ligy mistrů, 6. kolo

Skupina A

Basilej - Arsenal 1:4 (0:2)
78. Doumbia - 8., 16. a 47. Lucas Pérez, 53. Iwobi. Rozhodčí: De Sousa - Mesquita, Soares (všichni Portug.). Diváci: 36 000.

Paris St. Germain - Ludogorec Razgrad 2:2 (0:1)
61. Cavani, 90.+2 Di María - 15. Misidjan, 69. Wanderson. Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.). Diváci: 45 000.

Skupina B

Dynamo Kyjev - Besiktas Istanbul 6:0 (4:0)
9. Besedin, 30. Jarmolenko z pen., 32. Bujalskij, 45.+3 González, 60. Sydorčuk, 77. Júnior Moraes. Rozhodčí: Thomson - McGeachie, Mulvanny (všichni Skot.). ČK: 28. Beck, 57. Aboubakar (oba Besiktas). Diváci: 25 000.

Benfica Lisabon - Neapol 1:2 (0:0)
87. Jiménez - 60. Callejón, 79. Mertens. Rozhodčí: Lahoz - Del Palomar, Devís (všichni Šp.). Diváci: 55 364.

Skupina B

1. Neapol 6 3 2 1 11:8 11
2. Benfica Lisabon 6 2 2 2 10:10 8
3. Besiktas 6 1 4 1 9:14 7
4. Dynamo Kyjev 6 1 2 3 8:6 5

Skupina C

FC Barcelona - Mönchengladbach 4:0 (1:0)
50., 53. a 67. Arda Turan, 16. Messi. Rozhodčí: Karasev - Averjanov, Kalugin (všichni Rus.). Diváci: 67 157.

Manchester City - Celtic Glasgow 1:1 (1:1)
9. Iheanacho - 5. Roberts. Rozhodčí: Vinčič - Ul, Klančnik (všichni Slovin.). Diváci: 45 000.

Rozhodčí:
Aytekin - Kleve, Häcker (všichni Něm.). Diváci: 34 000.

Bayern Mnichov - Atlético Madrid 1:0 (1:0)
Branka:
28. Lewandowski. Rozhodčí: Turpin - Gringore, Danos (všichni Fr.). Diváci: 70 000.