ZKLAMÁNÍ. Obránce Luděk Pernica ví, že postup přes slavný Ajax Amsterdam nebyl...

ZKLAMÁNÍ. Obránce Luděk Pernica ví, že postup přes slavný Ajax Amsterdam nebyl daleko. Jablonečtí odehráli s nizozemským protivníkem dvě vyrovnaná utkání. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonec - Ajax 0:0, zahozená penalta, nevyužitá přesilovka = vyřazení

• 142
Jablonečtí fotbalisté neproměnili pokutový kop a nevyužili půlhodinovou hru v početní převaze. Šanci vyřadit slavný Ajax tak propásli, po prohře v Amsterdamu 0:1 hráli v domácí odvetě bez branek a do Evropské ligy se nedostali.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Byla odehraná necelá hodina, když udělali hráči Ajaxu dvě zásadní chyby. V 56. minutě zahrál Riedewald po Teclově přihrávce rukou ve vápně, jenže Greguš z penalty nastřelil jen tyč.

„Věřili jsme, že naše šance přijde, a to se také stalo. Bohužel jsme ji nevyužili,“ řekl jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý a ke Gregušovi dodal: „To se stane, hlavu mu trhat nebudeme. I když je to veliká škoda.“

Neúspěšný exekutor sehrál významnou roli také o chvilku později, když si ve středu hřiště špičkou posunul míč míč před bránícím Bazoerem, a ten jen faulem srazil k zemi. Druhá žlutá karta, vyloučení a půlhodinová přesilovka pro Jablonec.

Do té doby se hrál vyrovnaný zápas. Domácí měli v první půli jednou velkou šanci: rychlý brejk táhl od vlastního vápna Crnkič, vyměnil si míč s Wágnerem a dostal se před brankáře Cilessena, který perfektně vyběhl a záložníka Baumitu vychytal.

Ale zahrozil i Ajax. Na zadní tyči se ocitl zcela sám v jasné gólové pozici stoper Veltman, volej však netrefil přesně a branku minul.

Jablonec měl od té chvíle navrch, Ajax však mohl v 71. minutě po rohu zpečetit postup, jenže Dijks zblízka minul.

Domácí dřeli a bojovali, jenže do větších šancí je pečlivě fungující defenziva nizozemského velkoklubu nepouštěla. Nejblíže prodloužení byl v 80. minutě po Pospíšilově centru Tecl, když lízl hlavou míč, ale Cillessen famózně rukou dokázal poslední šanci domácích zmařit.

„Slavný Ajax tahal čas, aby uhrál bezgólovou remízu a postoupil. Musím proto kluky pochválit,“ řekl navzdory vyřazení Šilhavý.