Jarošík (vlevo), Gattuso

Jarošík (vlevo), Gattuso | foto: ČTK

Celtic prohrál, ale do osmifinále postupuje

• 11
Praha - Fotbalisté Celtiku Glasgow podruhé za sebou postoupili do osmifinále Ligy mistrů, přestože prohráli na půdě obhájců trofeje AC Milán 0:1. Pomohla jim k tomu porážka Šachtaru Doněck s Benfikou Lisabon 1:2. Doněck, který by v případě vítězství slavil postup, tak přišel i o účast v jarní části Poháru UEFA.

Milánský celek měl jistý postup už dříve.

Zápas na San Siru rozhodl brankou v 70. minutě kanonýr Filippo Inzaghi, který dal svůj 63. gól v evropských pohárech a překonal rekord legendárního Gerda Müllera. V nastaveném čase mohl výhru AC vyšperkovat druhou brankou Brazilec Kaká, který se fanouškům poprvé představil jako držitel Zlatého míče, ale po bleskovém výpadu do obrany hostů zaskočil za gólmana Boruce jeden z beků.

Kaká byl také u jediné gólové akce zápasu. Po jeho přihrávce zatáhl míč krajan Cafú až k brankové čáře, odkud jej poslal do malého vápna číhajícímu Inzaghimu, který snadno rozvlnil síť. Ve svém čtvrtém utkání v letošním ročníku soutěže se trefil potřetí.

Hosté, kterým dlouho trvající bezbrankový stav vyhovoval, příliš nebezpeční nebyli. V prvním poločase vyslal jedinou střelu Celtiku mířící mezi tyče až v 39. minutě český záložník Jiří Jarošík, ale australský gólman Kalac si s ní snadno poradil. Jarošíka v 78. minutě vystřídal Polák Žurawski.

Kalac nastoupil místo týmové jedničky Didy. Brazilský brankář se v prvním vzájemném utkání v Glasgowě postaral o skandál, když předstíral, že ho zranil fanoušek, jenž vnikl na hrací plochu po vítězném gólu Celtiku v závěru zápasu. V milánském dresu absolvoval jubilejní stý start v Lize mistrů nizozemský záložník Seedorf, čímž se zařadil do společnosti dalších šesti hráčů.

Obránce Tomáš Hübschmann se v dresu Šachtaru dostal do hry v 57. minutě, ale s nepříznivým stavem už nic neudělal. V Doněcku se vše podstatné odehrálo v úvodní půlhodině. Hosté vedli po 22 minutách 2:0 díky dvěma trefám Paraguayce Cardoza, Doněck dokázal pouze snížit zásluhou Lucarelliho penalty.

Skupina D:

AC Milán - Celtic Glasgow 1:0 (0:0)
Branka: 70. Inzaghi. Rozhodčí: Övrebö (Nor.). Diváci: 38.409.

Šachtar Doněck - Benfica Lisabon 1:2 (1:2)
Branky: 30. Lucarelli z pen. - 6. a 22. Cardozo. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). Diváci: 24.200.