Mistrovství světa 2018
KONEČNĚ GÓL. Španělský útočník Diego Costa vstřelil s velkou dávkou štěstí...

KONEČNĚ GÓL. Španělský útočník Diego Costa vstřelil s velkou dávkou štěstí úvodní branku v utkání s Íránem. Jako první mu přiběhl pogratulovat Isco (vlevo). | foto: AP

Írán - Španělsko 0:1, favorit se štěstím vyhrál Costovým gólem

• 252
Španělští fotbalisté vykročili za postupem ze skupiny B, ve svém druhém utkání na mistrovství světa zdolali Írán 1:0 a poslali ho na třetí příčku. Rozhodla šťastná Costova branka z 54. minuty, soupeřův gól nebyl uznán kvůli ofsajdu.

Španělé zvládli svůj úkol, po úvodní remíze 3:3 s Portugalskem potřebovali vyhrát.

I když se hodně nadřeli a měli pořádnou porci štěstí.

ONLINE

Zápas jsme sledovali minutu po minutě.

Až v pětapadesáté minutě prolomili urputně bránící íránskou defenzívu. Costa převzal přihrávku na hranici šestnáctky, otočil se a už se chystal na střelu, než mu chtěl míč odkopnout Rezajíán. Bohužel pro svůj tým nešikovně napálil španělského forvarda, od kterého se balon odrazil do sítě.

Favorit využil tlaku, který měl téměř od úvodního hvizdu. Během prvního poločasu se statistika držení míče vyšplhala až k osmdesáti procentům! Íránci jen bránili, na útočnou polovinu se skoro nedostávali. V hlubokém bloku odolávali Španělům a zdržovali hru pokaždé, když se jim naskytla příležitost.

V úvodním dějství si nicméně Iniesta a spol. velkou šanci nevytvořili, dlouho netušili, jak si s obranným valem poradit. Nejčastěji se do nebezpečných pozic dostal David Silva, dva jeho pokusy ale tečovali íránští obránci a když v těžké pozici zkusil ránu přes hlavu, přestřelil.

Do druhé půle Španělé vletěli, hned si vypracovali nadějnější příležitosti než před pauzou. Piquého hlavičku vykopl jeden ze soupeřů metr před čárou, následnou Busquetsovu technickou střelu vyrazil Baíranvánd.

Vzápětí však nedosáhl na zmiňovaný odraz od Costy.

Branka změnila průběh zápasu zcela zásadně. Írán opustil taktiku 6-4-0, začal útočit a favoritovi hodně zatápěl.

V 63. minutě dokonce vyrovnal, sudí Cunha ale Ezatoláhího trefu kvůli ofsajdu neuznal. Gólem neskončila ani razantní hlavička Taremího ze závěru, íránský záložník poslal balon po pohledné individuální akci Amirího nad.

Španělé hrají příště s posledním Marokem, Írán s vedoucím Portugalskem a potřebuje zvítězit, případně bodovat a doufat ve španělské fiasko. V případě rovnosti bodů je prvním rozhodujícím kritériem rozdíl ve skóre.

Írán - Španělsko 0:1

Branky: 54. D. Costa. Rozhodčí: A. Cunha - M. Espinosa, J. Bascunan. ŽK: 79. V. Amirí, 90. O. Ebrahimí . Diváci: 42 718 (94 % z kapacity 45 379)

Írán: A. Baíranvánd - R. Rezajíán, M. Hosejní, M. Púralígandží, E. Hadžsáfí (69. M. Mohammadí) - K. Ansárífárd (75. A. Džahánbachš), O. Ebrahimí, M. Taremí, S. Ezatolahí, V. Amirí (86. S. Ghoddos) - S. Azmún

Španělsko: D. De Gea - D. Carvajal, G. Piqué, S. Ramos, J. Alba - D. Silva, S. Busquets, A. Iniesta (71. Koke), L. Vázquez (79. M. Asensio) - D. Costa (89. M. Rodrigo), Isco