PATIČKA. David Villa otevírá skóre proti Austrálii.

PATIČKA. David Villa otevírá skóre proti Austrálii. | foto: Reuters

Patička a sbohem. Nejlepší španělský střelec Villa skončil

  • 12
Odpoutal se od obránců, seběhl si na malé vápno a patičkou líznul míč do brány. Historicky nejlepší střelec španělské fotbalové reprezentace se zase činil. David Villa proti Austrálii posunul své gólové skóre na číslo 59. Naposledy. S národním týmem se loučí.

Byla to stylová rozlučka. Ale také hodně dojemná. Když se v 57. minutě na tabuli v rukou čtvrtého rozhodčího červeně rozsvítila Villova sedmička, dvaatřicetiletý střelec snad jako kdyby chtěl pomalým krokem oddálit konec.

Cestou k pomezní čáře ho vedle spoluhráčů uznale poklepal po zádech i rozhodčí. Pak usedl na lavičku, sklopil hlavu a tváře ukryl mezi dlaněmi. Reprezentační sbohem ho vzalo.

Vždyť toho se Španěly tolik dokázal! Patřil k oporám na mistrovství Evropy 2008 i světovém šampionátu o dva roky později. Nebýt zranění, nechyběl by ani na posledním zlatém dostaveníčku v Polsku a na Ukrajině. I tak nastřílel úctyhodných 59 gólů v 97 zápasech.

„Hrát v národním týmu mi vždycky dělalo strašnou radost,“ vyznal se Villa po závěrečné výhře nad Austrálií 3:0.

PATIČKA. David Villa otevírá skóre proti Austrálii.
KOUSEK CHYBĚL. Australský brankář Mathew Ryan inkasuje gól.
OSLAVA. David Villa (vpravo) slaví gól na 1:0 s Juanfranem.
LOUČENÍ. David Villa střídá v utkání proti Austrálii. Byl to zřejmě jeho...

David Villa pohlednou patičkou vstřelil gól, ale závěrečné střídání ho dojalo.

Konec jeho reprezentační kariéry není překvapivý, sám Villa ho naznačil už před světovým šampionátem. Leccos signalizoval i fakt, že se na tři roky upsal nově vznikajícímu klubu New York City ze severoamerické MLS.

Mnohem překvapivější bylo, že v Brazílii stihl pouze jeden start. Proti Nizozemsku a Chile ho trenér Vicente Del Bosque nenasadil, bývalý kanonýr Barcelony či Atlétika Madrid prožil (a nakonec spíš protrpěl) rozlučku až v duelu s Austrálií.

Tedy proti zemi, v níž bude pokračovat jeho klubová kariéra. Do března 2015, kdy začne sezona novému klubu z New Yorku, bude hostovat v Melbourne City.  

Ta reprezentační právě skončila.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).