Pozor na Robbena! Nizozemskou hvězdu se snaží zastavit Brazilec Daniel Alves

Pozor na Robbena! Nizozemskou hvězdu se snaží zastavit Brazilec Daniel Alves | foto: ČTK

Statistiky: Nizozemský tahoun Robben zářil, brazilský driblér Kaká odpadal

• 3
Nizozemský trenér Bert van Marwijk dobře ví, jak důležité je uzdravení klíčového hráče v pravý čas. Arjen Robben odehrál v základní skupině pouhých 18 minut proti Kamerunu, v osmifinále vydržel 70 minut a poslal domů Slováky.

A včera? Na hřišti zůstal celé utkání a ve druhé půli, kdy se Brazilci stáhli do obrany, dokázal svoji aktivitu ještě vystupňovat a často se pohyboval velmi blízko pokutového území. Po následcích zranění ani památky.

U míče se ocitl čtyřicetkrát, osmkrát si s ním soupeř nevěděl rady a zfauloval ho. Hbitého záložníka však musí nejvíc těšit nahrávky na oba góly. Při prvním posunul míč na střílejícího Sneijdera, akce před vítěznou brankou začala jeho dobře kopnutým rohem.

Statistiky Kaká v Robben

V semifinále sice nizozemskému kouči budou chybět dva "vykartovaní" hráči, ale teď už se může spolehnout na famózní Robbenovu levačku. A fotbalový svět musí brát vážně skutečnost, že Nizozemci mohou dosáhnout až na vrchol.

"Brazílie se zdála jako neporazitelná, ale my máme dost sebevědomí. Přijeli jsme sem pro trofej," prohlásil van Marwijk. Má k tomu důvod. Jeho tým neprohrál už 24. zápas v řadě. Jeho protějšek Dunga se teď naopak bude muset v Brazílii nejspíš schovat za černé brýle a plnovous, aby unikl rozzlobeným fanouškům.

A také novinářům. Nikdo ho nešetřil za jeho obranný styl ani v době, kdy Brazílie vyhrávala. Hráči ho vzali za svůj a asi se jim to vymstilo. Příliš brzy se ve druhém poločase stáhli dozadu a bránili vedení, Nizozemci byli čím dál blíž, až přiletěl pro brankáře Cesara nešťastný balon od Sneijdera.

Statistika brazilský útlum jen dokazuje, vždyť Kaká hrál s míčem po přestávce mnohem méně často. A když měli Brazilci za stavu 1:2 rozpoutat ofenzivní smršť, nedokázali to. Dungova taktika nevyšla, bude to jeho konec na reprezentační lavičce?