Jihoafrický prezident Jacob Zuma a Sepp Blatter, šéf FIFA, s malými fotbalisty a fotbalistkami při akci Fotbal pro naději.

Jihoafrický prezident Jacob Zuma a Sepp Blatter, šéf FIFA, s malými fotbalisty a fotbalistkami při akci Fotbal pro naději. | foto: AP

Příběhy z turnaje pro naději: Prodávala se na ulici, teď hraje fotbal

  • 2
Alexandra (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Je snadné se dívat, jak se Celloane neobratně snaží o kličky s míčem a odměnit ji potleskem, když se nějaká povede. Mnohem těžší je tuto drobnou slečnu z Lesotha poslouchat.

"Když mi zemřeli rodiče, bylo to hodně těžké," říká Celloane, jejíž otce, matku, sestru a další příbuzné zkosil AIDS. "Fotbal mi mění život k lepšímu."

Po Celloane hraje zápas indický tým Magický autobus, jehož "pasažérem" je i fotbalistka Sadhana. "Poprvé v životě se tady upřímně směju, poprvé tančím, protože sama tančit chci," vypravuje dívka s podmanivě hnědýma očima, jež se jako dítě prodávala v ulicích Mumbaje.

Takových příběhů vytáhnete z pochmurné johannesburské čtvrti Alexandra tolik jako z moře sardinek. Možná byste našli nějaký takový v každé lepenkové chýši obřího neutěšeného slumu.

"Vítejte v Alexandře, kde je hodně bídy," křičí do megafonu přiznání i moderátor nad hřištěm. Vzápětí ovšem dodá: "Hodně bídy, ale ještě víc naděje. Vítejte v Alexandře!"

Tak tedy vítejte... Právě tady, v místě, jež se evropským očím jeví bezmála jako předsálí pekla, se koná v rámci mistrovství světa turnaj v takzvaném streetfotbalu - Football for Hope (Fotbal pro naději).

Dvaatřicet dětských týmů z celého světa, často z oblastí plných kriminality, drog a násilí, má v Alexandře vlastní šampionát, který je možná důležitější než ten královsky placených profesionálů.

Jihoafrické tanečnice před začátkem turnaje malých hráčů Fotbal pro naději.

Jihoafrické tanečnice před začátkem turnaje malých hráčů Fotbal pro naději.

Izrael + Palestina = mír

"Vidím duhu a - vítězství. Cítím ducha tohoto národa a - vítězství." Nejde ani tak o to, co černošský zpěvák zrovna zpívá, ale o to, jak na to reagují lidé ze slumů na tribunách. Sami od sebe spontánně vstanou a tančí, kývají se s citem pro rytmus, který je bělochovi odepřen. Žádný zápas "velkého" mistrovství, vlastně nic dosud v Africe, mě nezasáhlo tak jako tato úchvatná scéna.

Je v ní obrovská síla.

Jsou v ní obrovské emoce

Je v ní... Ano, naděje.

"Bude to znít jako klišé, ale já vážně věřím, že fotbal může těmto dětem pomoci," říká Simona Šafaříková, třicetiletá učitelka z Olomouce, jež na turnaji pracuje jako dobrovolnice a právě teď pečuje o tým Rwandy. "Asi ta děcka zasáhla genocida, která v zemi byla, ale já nemám potřebu se jich na to ptát."

I v češtině lze v Alexandře mluvit o naději; v babylonu jazyků ale najdete zajímavější. Třeba hebrejštinu a arabštinu, kterou používají děti ze společného týmu Izraele a Palestiny.

Momentka z utkání malých fotbalistů a fotbalistek.Momentka z utkání malých fotbalistů a fotbalistek.

Momentka z utkání malých fotbalistů a fotbalistek.

"Ti děti hrají spolu, po gólu spolu jásají, nerozlišují, kdo odkud je. Je to jediná cesta, jak z národů dostat to strašné nepřátelství," tvrdí Tami Hay-Sagivová, manažerka družstva jménem Mírový tým.

O kus dál se rozcvičuje tým Fotbalových přátel složený z hráčů Bosny, Černé Hory a Srbska, krutá občanská válka jako by nikdy nebyla.

V zahajovacím zápase celého turnaje nastupuje proti Uruguayi domácí tým Alexandry a lidé jsou u vytržení. Kromě tribun stojí i na střeše nejbližší chatrče a povzbuzují. Když hráči, mezi nimiž musí být vždy aspoň dvě dívky, nemohou dlouho skórovat, diváci svorně motají rukama v jasném gestu: Střídáme, střídáme!

Možná i některého z těchto lidí zasáhla před dvěma roky mohutná vlna xenofobního násilí s epicentrem právě v Alexandře, rozšířilo se po celém Johannesburgu a nechalo za sebou 62 obětí. Teď se ale hraje fotbal a jediný problém je, proč ti "naši chlapci" stále nemohou dát gól.

Další příběhy z Johannesburgu

čtěte také další původní reportáže z Jižní Afriky

Kde všude je naděje?

"Proto je turnaj zasazen do Alexandry, nemělo by smysl, aby se pořádal v Praze na Václaváku," tvrdí Šafaříková. K novináři je ostražitá, cítíte její odtažitost: ona je tu proto, aby pomáhala, vy jste podle ní přijel lovit senzace.

Křivdí mi, nebo ne? Namlouvám si, že jsem přijel hledat naději, o níž tady všichni neustále a čítankově mluví. Zajímá mě, jestli tady skutečně je.

Velmi snadno ji najdete v moderním areálu vyrostlém mezi bídou, kde působí nepatřičně jako by tam spadl létající talíř. Jenže nedrží se jen v této rezervaci? V umělé a pečlivě střežené oáze, izolované od hromady bídy a špíny odpadků?

Za jejími hranicemi je nepřístupný svět, sami se do něj odvážíte jen na kousek: s batohem jdete do uliček jen tak, abyste měli stále na dohled policisty u hřiště, i tak jste coby jediní bílí nepříjemným středem pozornosti.

Domorodci, jichž je náhle plno všude kolem, vás neustále zdraví, potíž je, že nedokážete rozeznat, zda jde o srdečnost, nebo pobídku, abyste šel dál do pavučiny nepřehledných stezek, v níž vás jako bezmocnou mouchu chytí.

Momentka ze zápasu malých hráčů a hráček v rámci projektu Fotbal pro naději.Momentka ze zápasu malých fotbalistů a fotbalistek v rámci projektu Fotbal pro naději.Momentka ze zápasu malých fotbalistů a fotbalistek v rámci projektu Fotbal pro naději.

"Nemusíte se bát, tady najdete jen přátelství," ujišťuje místní designér Walter Nakene s extravagantními dredy a v obrovským slunečních brýlích.

Sám vypadá přátelsky, co chvíli odhalí zuby do oslnivě bílého úsměvu, přesto je čas na návrat zpět.

Tím spíš, když na otázku, jak je to s kriminalitou, odpoví: "Jinde přijdou a vezmou DVD. Tady přijdou, vezmou DVD a k tomu vás zabijí."

Nakene - a zdá se, že nikdo tady - ovšem neřekne o turnaji uprostřed slumů křivé slovo.

Všichni jsou hrdí, že se koná právě v Alexandře: zlepšuje prý obraz čtvrti i celé země ve světě, zvedá sebevědomí obyčejných Afričanů.

O kus dál, na nuzné třídě zvané Leninova, pláče před chatrčí tříleté dítě, matka jej zvedá do náručí, konejší ho lízátkem. Naděje... Naděje je zkrátka všude, i Nakene ji má: "Snažím se dělat zakázky pro velké firmy, abych se odtud dostal."

Pro Sadhaniny vzpomínky

V Alexandře, budeme-li ji brát jako synonym pro nevlídné kouty světa, žije spousta účastníků turnaje, už jsme z ulic zase zpátky na něm.

Domácí družstvo prohrává k lítosti tribun 0:2 s Uruguayí, neproměnilo žádnou šanci, snad promění tu největší - šanci na lepší život.

"Nemůžete pochopit, co pro mě znamená těch pár dní tady. Budu na ně vzpomínat jako na dobu, kdy jsem byla šťastná," říká Sadhana, dětská prostitutka z Mumbaje.

Pochopit jde snad jedno: i kdyby byly jediným smyslem turnaje Sadhaniny vzpomínky, je dobře, že se hraje.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko