Za Ghanou stojí na MS celá Afrika

  • 2
Berlín - Naděje všech afrických fotbalových fanoušků se upínají na Ghanu - posledního účastníka kontinentu na světovém šampionátu v Německu. "Všichni Afričané jsou pyšní na to, co jsme na tomto mistrovství dokázali, podporují nás. Reprezentujeme nejen Ghanu, ale i celou Afriku," řekl kapitán ghanského mužstva Stephena Appiaha.

Ať už úterní osmifinále s favorizovanou Brazílií dopadne v Dortmundu jakkoli, "Ghana přináší Africe naději", cituje dnes agentura AFP Appiaha.

Pokud by Ghana nečekaně zdolala i Brazílii, postarala by se o podobně historický výsledek, jaký na šampionátech v letech 1990 a 2002 zaznamenaly Kamerun a Senegal.

"Dobrý výsledek Ghany bude dobrým výsledkem i pro celou Afriku," uvedla legenda ghanského fotbalu Abedi Pelé, který se v roce 1993 stal s Olympiquem Marseille vítězem Ligy mistrů.

"Brazílie má mnohem větší zkušenosti s vrcholnými zápasy, pokud ale Ghana dokáže hrát naplno celých 90 minut, pak má naději, že přepíše historii
světového fotbalu," tvrdí Pelé.

"Celá země je naruby, v obchodech už nenajdete jedinou ghanskou vlajku. Všude je cítit, jak lidi podporují svůj tým. Prezident John Kufour posílá fotbalistům každý den nějaké povzbudivé poselství," dodává Pelé. Stejně vyjádřili podporu ghanským fotbalistům ale i vysocí představitelé Nigérie, Senegalu či Toga.

"Africké Brazilce" přijeli do jejich základního tábora v německém Würzburgu osobně podpořit i dva "kamerunští lvi", kteří se také vepsali nesmazatelně do dějin světového fotbalu: Roger Milla, který jako veterán mistrovství světa v roce 1990 dokázal ve 38 letech vsítit soupeřům čtyři branky, a také Samuel Eto'o, který letos vyhrál Ligu mistrů v dresu Barcelony.

"Do naší šatny nás přišlo povzbudit hodně velkých fotbalistů. To nás motivuje, chtěli bychom být jako kdysi oni," komentuje širokou podporu z Afriky Appiah. "Chceme ukázat, že Afrika také umí hrát fotbal."

V roce 2010 bude Jihoafrická republika jako vůbec první africká země hostit mistrovství světa ve fotbale a jakoby už teď chtěli Afričané jiným "fotbalovým" kontinentům předvést, že to s míčem opravdu umějí.

"Bojujeme nejen za Ghanu, ale i za celý kontinent," řekl novinářům srbský kouč
ghanského týmu Ratomir Dujkovič. "Uděláme vše, co je v našich silách, aby na nás mohla být Ghana, ale i celá Afrika hrdá. A 'Černé hvězdy' na to mají," ujistil trenér.

Brazílii a Ghanu pojí minulost

D o r t m u n d (ČTK/AFP) - Ghanská krev pravděpodobně koluje v krvi některých brazilských hráčů, kteří se v úterý střetnou s Ghanou v Dortmundu v osmifinále fotbalového mistrovství světa. Ghana, která leží na východním pobřeží černého kontinentu a do získání nezávislosti v roce 1957 se jmenovala Zlaté pobřeží, byla v podstatě jednou z bran Afriky, píše agentura AFP.

Řadu pevností, které lemují ghanské pobřeží, postavily země, které obchodovaly s otroky. Sloužily jim jako vězení pro černochy zajaté bílými lovci otroků či dokonce prodané kmeny, které se do obchodu s otroky zapojily. Odhaduje se, že 40 procent všech otroků skončilo v Brazílii, která byla dlouhou dobu největším odběratelem otroků v dějinách. Násilím sem bylo dopraveno odhadem čtyři až pět milionů lidí.

Muži v Brazílii převážně pracovali na plantážích cukrové třtiny, zatímco mnoho žen sloužilo svým majitelům jako milenky. To je jedním z důvodů, proč Brazílie patří mezi země s největším počtem míšenců na světě.

Ronaldinho, Ronaldo, Dida či Robinho jsou nepochybně afrického původu.  Je
těžké vystopovat, odkud jejich předci přesně přišli, protože majitelé otroků se snažili rozdělit příslušníky jednotlivých kmenů a rodin, aby zabránili početným vzpourám, které mezi otroky v těžkých životních podmínkách vznikaly.

Brazílie kontrolovaná politicky především velkými vlastníky půdy a farmáři se navzdory přílivu přistěhovalců v 19. století snažila udržet systém otroctví, co nejdéle to šlo. Stala se poslední zemí, která ho v roce 1888 zrušila. Nicméně brazilská monarchie zavedená v roce 1822 synem portugalského krále a regentem v Brazílii na tento politický krok doplatila. Už v roce 1889 ji smetli republikáni financovaní penězi rozčilených otrokářů, kteří marně doufali, že otroctví bude znovu zavedeno.

Africké dědictví se dá v současnosti najít v různých částech brazilského života - například v rytmu tance a hudby, v náboženství, v jídle. Není tedy náhodou, že se Ghaně říká "africká Brazílie" a zdůrazňuje se, že ghanský a brazilský fotbal mají mnoho společného.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko