Itálie - Austrálie: fanoušci v Sydney

Itálie - Austrálie: fanoušci v Sydney - Australští fanoušci v Sydney poté, co italský záložník Totti proměnil v nastaveném čase penaltu a Austrálii tím vyřadil z mistrovství světa. | foto: Tim Wimborne, Reuters

Sbohem, tak kruté, truchlí Austrálie

• 108
Melbourne - Nejdřív ticho, potom pláč. V ulicích australských velkoměst to vypadalo jako na pohřbu. "Mám zlomené srdce," řekl australský předseda vlády John Howard. Ve funus se změnilo nadšení fanoušků během osmifinálového utkání australských fotbalistů na mistrovství světa. S Itálií prohráli gólem z pochybné penalty v nastaveném čase.

Australští fotbalisté v první půli přežili bez úhony několik nadějných možností soupeře, ale po přestávce byli lepší. Pomohlo jim k tomu přísné vyloučení Materazziho v 51. minutě.

Horké chvilky pak prožívali Italové, kteří nakonec díky penaltě vyhráli.

"Bylo to absolutně hanebné rozhodnutí," řekl bývalý australský trenér Rale Rasic stanici SBS.

Celou Austrálii naštval španělský sudí Luis Medina Cantalejo, který v 93. minutě odpískal penaltu za pád Grossa přes Neilla.

"V Austrálii tohle rozhodnutí vyvolalo stav pochybností a nedůvěry," napsala agentura Reuters.

"To, co udělal sudí, bylo ostudné. Nezasloužili jsme si takhle prohrát," řekl kuchař Sean Bowyer.

"Nemůžu uvěřit, že jsme prohráli," krotil hlavou účetní David Seaton. "Penalta? To snad byl vtip."

Když sudí penaltu nařídil, všichni ztichli a s hrůzou hleděli na Tottiho, jak se k penaltě rozbíhá. Proměnil a Austrálii zalily slzy.

Ač zápas v Kaiserslauternu začínal hodinu po australské půlnoci, sledovalo ho na velkoplošné obrazovce v Melbourne čtyřicet tisíc fanoušků. Někteří pak šli rovnou do práce.

Média lamentují nad vyřazením, porážka od Italů je o to bolestivější, že australský tým byl ve druhé půli lepší než soupeř.

"Tak kruté," napsal Daily Telegraph na titulní stránce.

Nebo The Sydney Morning Herald: "Sbohem, krutý šampionáte."

"Nezasloužili jsme si takhle skončit," vzkázal ministerský předseda Howard.

V další větě fotbalisty ocenil za vynikající reprezentaci stejně jako fanoušci. Austrálie byla na mistrovství světa po 32 letech, v základní skupině porazila Japonce 3:1, po statečném boji podlehla Brazílii 0:2 a v dramatickém souboji s Chorvatskem uhrála postupovou remízu 2:2.

"Bylo to fantastické a všichni jsme na naše chlapce pyšní." řekl grafik Carrie Marlin.