Francouzům hrozí blamáž, vzpamatují se?

22 2006
Praha - Posledními zápasy ve skupinách G a H vyvrcholí v pátek základní část světového šampionátu fotbalistů. Francouzům, mistrům světa z roku 1998 hrozí další blamáž. Pokud v Kolíně nad Rýnem neporazí Togo, nepostoupí ze základní skupiny a druhý vrcholný turnaj za sebou pro ně skončí už po skupině.

Skupina G: Togo - Francie (od 21 hodin v Kolíně n.R.)

Před čtyřmi lety Francouzi dokonce jako první obhájci zlatých medailí v historii nevstřelili ani gól. Letos sice svěřenci Raymonda Domenecha prohlašovali, že udělají vše pro to, aby se asijská noční můra nevrátila, ale jejich vystoupení v Německu zatím nasvědčuje opaku. Dvě remízy, jediný vstřelený gól a nepřesvědčivá hra
stačily jen na dva body.

"Velké týmy jako Itálie nebo Německo měly v minulosti také pomalý rozjezd, a pak došly daleko," namítl Thierry Henry. A kouč Domenech nabádá: "Neodsuzujte nás, dokud jsme nespáchali žádný zločin," řekl kouč, kterého zřejmě obměkčily prosby tisku i hráčů a poprvé postaví do útoku Trezegueta.

Švýcaři a Korejci ovšem mají jeho tým v hrsti, v souběžně hraném duelu v Hannoveru jim může stačit i remíza. A to tehdy, když Francie nevyhraje nebo Togo neporazí o více než o gól. Při triumfu Švýcarska nebo Koreje stačí Francouzům jakkoli zvítězit.

FRANCIE - TOGO

Vzájemné zápasy na MS:
dosud nehrály
Celková bilance vzájemných zápasů:
dosud nehrály
Největší hvězdy:  Touré, Adebayor, Kader Coubadja  - Thuram, Zidane, Henry.
Trenéři: Otto Pfister - Raymond Domenech
Zajímavost: Ačkoli se obě země dosud neutkaly, několik hráčů již proti sobě nastoupilo. V některé z francouzských soutěží totiž působí celkem devět reprezentantů Toga. V první lize hrají brankář Agassa a záložník Mamam Touré z Met.


Jenže sami tuší, že to bude problém. V posledních pěti zápasech na mistrovství světa vstřelili jediný gól a vyhráli na něm naposledy před osmi ety, na což nejsou jejich fanoušci zvyklí. A Zidane, který poslední úspěch ařídil, kvůli dvěma žlutým kartám v pátek nenastoupí.

Pro Francii to je velká rána: ve 103 zápasech, kdy Zidane nastoupil, rohrála jen sedmkrát. Zato bez něj to často skřípe jako před čtyřmi lety v Asii, kde Zidane zmeškal úvodní dva zápasy kvůli zranění. Bez něj "modří" senzačně prohráli se Senegalem, což tehdy nikdo nečekal. I za Togo stejně jako za Senegal hraje spousta legionářů z Francie, kteří budou chtít ukázat, že mají na víc než na skromná angažmá v druhé lize.

V Kolíně nad Rýnem tak Zidane bude prožívat jako divák velká muka znovu a
ke svým 34. narozeninám, které na pátek připadají, chce od spoluhráčů postup. Jinak by jeho reprezentační kariéra, kterou po šampionátu uzavře, skončila hořce. Třicáté narozeniny oslaví v den zápasu i Vieira.

Tožanům sice už o postup nejde, ale jejich kouč Otto Pfister má velkou motivaci. A to nejen proto, že se hraje v jeho rodném městě a v hledišti určitě usedne jeho rodina a spousta přátel. Osmašedesátiletý Němec řekl, že chce stáhnout oponu nad francouzským fotbalem a strach ze slavných jmen nemá. "To slovo v mém slovníku nemám," řekl.

Velkou chuť má i jeho největší hvězda Adebayor. Útočník, který hrál ve
Francii za Mety a Monako, chce porazit svého velkého kamaráda z Arsenalu
Henryho.

Pravděpodobné sestavy
Togo:
Agassa - Nibombé, Abalo, Tchangai, Agboh - Dossevi,  Touré-Mamam, Aziawanou, Kader - Forson, Adebayor.
Francie: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Silvestre - Ribéry,  Vieira, Makélelé, Malouda - Trezeguet, Henry.

Utkání přinese redakce iDNES v on-line reportáži

Skupina G: Švýcarsko - Korea (od 21 hodin v Kolíně n.R.)

V druhém zápase mají Švýcaři jistotu postupu, když neprohrají. Pokud Francie nezvítězí, půjdou dál společně s Koreou, ať už jejich vzájemný zápas dopadne jakkoliv. Tým Köbiho Kuhna se pyšní skvělou obranou a společně s mistry světa Brazilci ještě na turnaji neinkasoval.

Ani Korejci ale zatím nedávají skeptikům příliš důvodů k tomu, aby tvrdili, že jejich čtvrté místo před čtyřmi lety bylo náhodné. A jejich kouč Dick Advocaat míří hodně vysoko: chce vyhrát skupinu a v osmifinále se poměřit s Ukrajinou nebo Tuniskem.

ŠVÝCARSKO - KOREA

Vzájemné zápasy na MS:
dosud nehrály
Celková bilance vzájemných zápasů:
dosud nehrály
Největší hvězdy:  Senderos, Vogel, Frei -  I Jong-pchjo, Pak Či-song, An Čung-hwan.
Trenéři: Jakob Kuhn -  Dick Advocaat.
Zajímavost: Zatímco od nejlepšího švýcarského výsledku na MS v podobě postupu do čtvrtfinále uběhlo již více než půl století, korejské maximum se zrodilo na posledním šampionátu v Asii před čtyřmi lety, kde jeden z domácích týmů obsadil historické čtvrté místo.


"Být první ve skupině se Koreji nikdy nepovedlo. Pojďme psát historii," vyzval Advocaat své svěřence. Nepříjemné starosti mu ale vznikly po dnešním tréninku, na kterém si největší korejská hvězda Pak Či-song poranil chodidlo a jeho start je nejistý.

Pravděpodobné sestavy:
Švýcarsko:
Zuberbühler - Magnin, Senderos, Müller, P. Degen - Wicky, Vogel, Cabanas, Barnetta - Frei, Streller.
Korejská republika: I Un-če - Čche Džin-čchol, Kim Jong-čchol, Kim Tong-džin - Song Čong-kuk, Kim Nam-il, I Ho, I Jong-pchjo - Pak Či-song (I Čon-su), Čche Če-džin, Sol Ki-hjon.

Obě páteční utkání skupiny G začnou ve 21:00. Zápas Švýcarska s Korejskou
republikou v Hannoveru bude řídit Argentinec Horacio Elizondo, duel Togo -
Francie v Kolíně nad Rýnem Jorge Larrionda z Uruguaye.

Utkání přinese redakce iDNES v on-line reportážiSkupina H: Ukrajina - Tunisko (od 16:00 v Berlíně)
Páteční souboj fotbalistů Ukrajiny s Tuniskem rozhodne o tom, kdo doplní Španělsko a postoupí z druhého místa skupiny H do osmifinále mistrovství světa v Německu. Ukrajincům by přitom měla stačit k historické účasti mezi nejlepšími šestnácti týmy světa i remíza, protože v tom případě by je sice mohla předstihnout Saúdská Arábie,
ale jen při čtyřgólové výhře nad dosud suverénními Španěly.

Na dělbu bodů se ale podle Ukrajinců nedá hrát. "Myslím si, že žádný hráč nejde na hřiště s tím, že by hrál na remízu, protože ví, jak to pak dopadá. Čeká nás velice těžký zápas," řekl ukrajinský útočník Andrej Ševčenko.

UKRAJINA - TUNISKO

Vzájemné zápasy na MS:
dosud nehrály
Celková bilance vzájemných zápasů:
dosud nehrály
Největší hvězdy: Šovkovskij, Ševčenko, Voronin x Trábilsí, Džajdí, Dos Santos
Trenéři: Oleg Blochin x Roger Lemerre
Zajímavost: Oba celky budou ve vzájemné premiéře usilovat o historický postup ze základní skupiny. Zatímco Tunisané se o něj budou pokoušet již počtvrté, Ukrajinci poprvé.

Svěřenci kouče Olega Blochina napravili úvodní debakl při svém premiérovém startu na světovém šampionátu 0:4 od Španělska, když stejný příděl naložili Saúdské Arábii. Do sestavy se vrátí po trestu za červenou kartu stoper Vladislav Vaščuk.

Ukrajinský trenér Blochin loni v září po postupu v euforii prohlásil, že jeho tým má šanci i šampionát vyhrát. "Chceme se dostat mezi posledních šestnáct, ale Tunisko má skvělého kouče a je velice silné. Řada hráčů působí v evropských týmech," varoval bývalý skvělý útočník před soupeřem, který mu stojí v cestě.

Tunisané jsou stále ve hře díky brance v nastaveném čase proti Saúdům, která jim zajistila remízu 2:2. V dalším zápase odehráli podařený první poločas proti Španělsku, ale v druhém ztratili vedení. I výsledek 1:3 ale zanechává týmu francouzského trenéra Rogera Lemerra jistotu, že ho dál pošle jakákoli výhra, pokud tedy Španělé překvapivě vysoko neprohrají.

"Máme naději, a to je důležité. Máme tak důvod k optimismu," podotkl Lemerre.

Pravděpodobné sestavy:
Ukrajina:
Šovkovskij - Rusol, Vaščuk, Nesmačnyj - Gusev, Timoščuk, Šelajev, Kaliničenko, Rebrov - Ševčenko, Voronin.
Tunisko: Búmnidžíl - Trábilsí, Džajdí, Hadžuí, Ajarí - Namúší, Mnárí, Šidlí, Naftí, Búazizí - Džazirí.

Utkání přinese redakce iDNES v on-line reportáži.

Skupina H: Saudská Arábie - Španělsko (od 16:00 v Kaiserslauternu)
Španělé si suverénním vystupováním zajistili nejen postup, ale prakticky také první pozici v tabulce a trenér Luis Aragonés může šetřit několik opor na další boje. Dostanou tak příležitost hráči, kteří trávili více času na lavičce, ale soupeři to moc optimismu asi nedodá. Právě hráči, kteří vstoupili do hry až v průběhu, pomohli k obratu proti Tunisku. Raúl vyrovnal a Francesc Fábregas s Joaquínem se výrazně postarali o zvýšení prostupnosti obranného valu afrického soupeře.

"Každý chce hrát. Přestože máme postup jistý, je to pořád zápas mistrovství světa a já chci co nejvíce využít příležitosti v sestavě," podotkl Joaquín. Úplně odpočívat by měl střelec Fernando Torres, s Raúlem se tak zřejmě podělí ve hře na hrotu útoku na poločas David Villa. V brance dostane příležitost místo Ikera Casillase Santiago Caňizares a změn dozná i obranná čtveřice.

SAUDSKÁ ARÁBIE - ŠPANĚLSKO

Vzájemné zápasy na MS:
dosud nehrály
Celková bilance vzájemných zápasů:
dosud nehrály
Největší hvězdy: Muntašarí, Kahtání, Džábir x Casillas, Puyol, Torres
Trenéři: Marcos Paquetá x Luis Aragonés
Zajímavost: Oba týmy sázejí především na hráče z domácí soutěže. Španělsko má na soupisce jen pět legionářů, z toho tři z FC Liverpool a dva z Arsenalu.
Saúdská Arábie si dokonce vystačila výhradně se zástupci z vlastní ligy.

Pokud Španělé vyhrají, zakončí podruhé za sebou základní skupinu na mistrovství světa bez ztráty bodu. Saúdská Arábie jen těžko zopakuje úspěch z roku 1994, kdy pronikla do osmifinále, ale může alespoň rozšířit chudou sbírku jen dvou bodů z posledních devíti duelů na světových šampionátech. Před čtyřmi roky načal tým turnaj porážkou od Německa 0:8, nyní se bude oklepávat z prohry 0:4 s Ukrajinou.

"Věděli jsme dopředu, že zápasy s Ukrajinou a Španělskem budou těžké, ale člověk musí pořád věřit a být do konce pozitivní," prohlásil brazilský trenér Saúdské Arábie Marcos Paquetá. Při náročnosti saúdskoarabských šejků to může být jeho poslední zápas na lavičce mužstva, kam nastoupil na konci loňského roku místo Argentince Gabriela Calderóna. Pod jeho vedením tým suverénně prošel kvalifikací MS, když jediné body ztratil za remízu v Uzbekistánu.

Paquetá má na kontě z 15 zápasů v letošním roce jen dvě výhry s Jemenem a Togem. Šestkrát se dočkal remízy a i po ztracené výhře s Tuniskem mužstvo chválil. "Hráči ukázali odhodlání a napravili dojem z minulého šampionátu," podotkl. Nyní má jeho tým šanci ho alespoň trochu vylepšit.

Pravděpodobné sestavy:
Saúdská Arábie:
Dajía - Duchí, Sulajmání, Muntašarí, Takar - Charírí, Ghamdí, Núr, Džábir, Azíz - Kahtání.
Španělsko: Caňizares - Salgado, Juanito, Marchena, López - Albelda, Iniesta, Fábregas - Joaquín, Reyes, Raúl.

Utkání přinese redakce iDNES v on-line reportáži.

Oba poslední duely skupiny H začnou v pátek v 16:00. Zápas Ukrajiny s Tuniskem řídí v Berlíně jako hlavní sudí Carlos Amarilla z Paraguaye a utkání Saúdské Arábie se Španělskem bude v Kaiserslauternu rozhodovat Coffi Codjia z Beninu. Soupeři pro postupující dvojici vzejdou z trojice týmů skupiny G Švýcarsko, Korea, Francie.

Autoři: ,

Slavia - Kluž ONLINE

Liga mistrů, odveta playoff Slavia - Kluž ve středu 28. srpna ve 21 hodin.

Nejčtenější

Trest pro Baník: v Jablonci a na Spartě bez fanoušků a pokuta

Otužilí fanoušci ostravského Baníku během utkání se Spartou

Fotbalisté Ostravy odehrají příští venkovní ligový zápas v Jablonci nad Nisou bez svých fanoušků a...

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo....

Jihlava přestřílela nováčka z Líšně, zvítězily i Hradec a Brno

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Fotbalisté Jihlavy v 6. kole druhé ligy sehráli dramatický duel se šťastným koncem proti nováčkovi...

Stoch v Soluni čeká na šanci. Snad přijde brzy, zadoufal v Bratislavě

Miroslav Stoch na tiskové konferenci před utkáním PAOKu Soluň proti Slovanu...

S Chelsea, Twente, Fenerbahce ani se Slavií pohárový návrat na Slovensko nezažil. Až při svém...

Šťastný gól skolil PAOK. Jsme zápas od velkého výsledku, cítí ve Slovanu

GÓLOVÝ MOMENT. Andraž Šporar a Myenty Abena ze Slovanu Bratislava doklepávají...

Nebyl to nejkrásnější gól. Spíš náhodný, šťastný. Po dlouhém nákopu brankáře, zvláštním odrazu a do...

Další z rubriky

Bosák: Zidane mě dojal. A pak naštval

Jaromír Bosák

Kdyby ho ten opilý Ukrajinec udeřil do zubů, nemusel by se už komentátor Jaromír Bosák trápit se...

Gólů bylo letos málo, ale zato dobré hry hodně


Praha Přečetl jsem si toho o mistrovství světa ve fotbale hodně. Většinou slova nepěkná. I na těchto...

Materazziho trest je precedens, píše tisk

Materazzi v. Zidane

Praha Čtvrteční trest pro italského fotbalového obránce Marka Materazziho může mít nedozírné následky....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz