Německo - USA: Miroslav Klose překonává Kaseyho Kellera

Německo - USA: Miroslav Klose překonává Kaseyho Kellera - Německý fotbalový útočník Miroslav Klose překonává amerického gólmana Kaseyho Kellera. Ve skórování mu nezabránil ani Jimmy Conrad. | foto: Reuters

Američané dostali po přestávce čtyři góly

• 53
Dortmund - Nejtěžší porážku za posledních deset let málem utrpěli fotbalisté Spojených států v přípravném zápase v Německu. Ještě osm minut před koncem prohrávali 0:4, ale pak snížil Johnson. Soupeř české reprezentace na mistrovství světa přitom domácímu týmu dlouho vzdoroval, první poločas skončil bez gólů.

Němcům se v odvetě za čtvrtfinále mistrovství světa z roku 2002 dlouho nedařilo. Američané i bez čtyř obvyklých opor potvrzovali, že jejich úspěšné výsledky z poslední doby nejsou vůbec náhodné. Dobře kombinovali, předčili domácí v dynamice i rychlosti, ale stejně jako Němcům jim chyběla finální přihrávka.

Už v prvním poločase tým trenéra Bruce Areny ale také ukázal své slabinu, kterou je obranné i útočné zahrávání standardních situací. V nich se lépe předvedli domácí, které podporovalo vyprodané hlediště. Ttéměř 65 tisíc diváků si ale v prvním poločase několikrát zapískalo na své miláčky, kteří je příliš nebavili.

V hledišti nechyběl ani trenér Karel Brückner s vedoucím reprezentace Jaroslavem Dudlem.

Kouč si určitě s vykřičníkem do svého poznámkového bloku poznamenal akci ze 46. minuty, kdy po půlminutovém pobytu na trávníku zahrál střídající Schweinsteiger trestný kop tak lišácky, že míč proletěl chumlem hráčů a pozdě reagující brankář Keller už na míč nedosáhl.

Hosté ale v 66. minutě měli blízko k vyrovnání, jenže při hlavičce Johnsona se vyznamenal skvělým zákrokem Kahn a zachránil tak domácím vítězství.

Nedlouho poté v 73. minutě totiž přišlo rozhodnutí po další nenápadné akci: ze středu hřiště míč doputoval mezi stoperskou dvojici hostů, kteří už jen přihlíželi, jak další náhradník Neuville propálil Kellera podruhé. Vzápětí autor gólu přihrál na další zásah Klosemu, načež Američané rezignovali a inkasovali ještě od Ballacka.

Spojené státy prohrály poprvé po sedmi zápasech. Čtyři góly inkasovaly naposledy bez pěti dnů přesně po čtyřech letech v zápase se stejným soupeřem: 27. března 2002 skončil duel stejných soupeřů v Leverkusenu výhrou 4:2. Díky přesnému zásahu Johnsona prohru nakonec alespoň zmírnili.

Brückner nechtěl ze sledování dělat velké závěry, zvlášť při tolika absencích v americkém týmu. "Chybělo jim snad až osm hráčů, navíc si myslím, že se v druhém poločase na hře projevil nejen výrazně zlepšený výkon Německa, ale také možná i únava Američanů," vysvětlil kouč.

Přece jen je prý třeba vidět, že zápasy po náročném přesunu mezi kontinenty nejsou ideální. "Nedávno to potkalo třeba Nory v opačném gardu," uvedl bezprostředně po zápase Brückner.

Přes všechny tyto argumenty je prý ale dobře, že soupeře zase viděl v jiném
rozpoložení než v předchozích zápasech. "Je dobré vidět, jak reagují při takovém vývoji," uvedl trenér s tím, že je rád, že na sledování do Dortmundu vyrazil.

Dojem ze zápasu prý docela dobře zapadl do mozaiky, kterou si Brückner udělal dříve při sledování videozáznamů z utkání USA. "Každý zápas je přece jen jiný, jiný bývá i soupeř. A třeba ten dnešní hrál po přestávce skutečně velmi dobře," pochválil německý výběr, který odčinil nedávný stejně vysoký debakl z Itálie.

K jinému osobním sledování soupeřů nebude mít Brückner šanci. Další zápasy hrají Američané, ale také další protivníci českých fotbalistů ve skupině, v době, kdy se bude připravovat český výběr.

Německo - USA 4:1 (0:0)
46. Schweinsteiger, 73. Neuville, 75. Klose, 79. Ballack - 82. Johnson. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.). Diváci: 64.500 (vyprodáno).

Německo: Kahn - Friedrich (83. Owomoyela), Mertesacker, Metzelder, Lahm - Kehl (83. Ernst), Asamoah (67. Neuville), Schneider (67. Borowski), Ballack - Podolski (46. Schweinsteiger), Klose. Trenér: Klinsmann.
USA: Keller - Cherundolo, Conrad, Berhalter, Gibbs (76. Pearce) - Zavagnin, Mastroeni (74. Olsen) Wolff (17. Klein), Convey - Johnson, Ching (60. Twelmann). Trenér: Arena.