Jan Morávek, žolík v úvodním duelu na ME proti Ukrajině, v akci

Jan Morávek, žolík v úvodním duelu na ME proti Ukrajině, v akci | foto: Ernst van Norde, AP

Když náhradník důrazně promluví. K obratu ve hře zavelel Morávek

• 27
Viborg (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nedal gól, ani na něj přímo nepřihrál. Na hřišti byl jen ve druhém poločase. Přesto fotbalista Jan Morávek výrazně přispěl k lepšímu výkonu mužstva a změnil vývoj úvodního utkání české reprezentace na mistrovství Evropy do 21 let v Dánsku.

Češi se v prvním poločase proti Ukrajině (2:1) nemohli dostat do hry, dopředu takřka nic nevymysleli. Když však do druhého poločasu naskočil jedenadvacetiletý záložník Kaiserslauternu, jako by soupeře semlel uragán.

Připomeňme si jeho počiny: ve 47. minutě se Morávek uvolňuje v pokutovém území, ale střílí nad. O dvě minuty později začne akci, na jejímž konci Dočkal dává gól na 1:0. Po dalších čtyřech minutách dostává žlutou kartu za faul. A v 56. minutě zakombinuje s Váchou, který vypluje za obranu a přihrává Dočkalovi na další branku.

Facebook

Sportovní stránky iDNES.cz jsou nově na Facebooku, staňte se fanoušky.

Morávek, to byl ojedinělý zásah náhradníka do hry. "Jsem rád, že jsem mohl klukům pomoct. Od toho v mužstvu jsem," řekl odchovanec Bohemians 1905.

Do druhého poločasu nahradil Tomáše Hořavu, kterému se nedařilo. "Přinesl klid, pomohl naší rozehrávce. Dá se říct, že s příchodem Morávka se hra zlepšila," prohlásil trenér Jakub Dovalil.

"Po přestávce potvrdilo vysoké kvality celé mužstvo," zdůraznil Morávek.

Mnohé překvapilo, že nebyl v základní sestavě. Mělo to však důvod, Morávek si z náročné sezony v Německu přenesl svalové potíže. Před šampionátem tři dny netrénoval, vynechal i generálku proti boleslavské juniorce. "Je v pořádku, ale na celý zápas by to asi nebylo, přece jen tam měl tréninkové manko. Rozhodli jsme se, že do hry přijde v průběhu utkání," vysvětloval Dovalil.

Morávek připustil, že stoprocentně zdravý není. "Tahá mě to při střelbě nebo když mám míč na dlouhou nohu. Ale když sval zahřeju, tak už je to v pohodě," líčil. "Řekl jsem trenérovi, že to sice cítím, ale jsem připravený hrát."

Ve Viborgu měl nevídaný nástup, ale vynikající projev mu až do konce zápasu nevydržel. "Asi po dvaceti minutách jsem cítil to manko," přiznal. "Zranění je malinko cítit a proti Ukrajincům to byl chvílemi pořádný fofr. Hlavně ke konci."

Morávek měl potíže už na jaře v Kaiserslauternu. Kvůli bolestem v pravé noze v posledním kole odpočíval. "Pak jsem měl tři týdny dovolenou a doufal jsem, že bolest odezní. Ale zase se vrátila. Doufám, že nepůjde o nic chronického. Po šampionátu určitě všechno pořeším hodně důkladně, abych nepřišly komplikace."

Ještě však musí vydržet minimálně dvě utkání ve skupině proti Španělsku a Anglii. Poté mohou Čechy, kteří jsou favoritem turnaje, čekat ještě další dva duely: semifinále a finále, případně místo boje o zlato olympijská baráž.

"Pokusím se dát dohromady tak, abych byl ve středu na Španěly zcela fit," přeje si.

Jestli ho kouč zařadí do základní sestavy, to bude záležet především na jeho zdravotním stavu. "Pokud bude zdravý, má na základ naději," dodal Dovalil.