Cristiano Ronaldo vyhlíží na Euru svou první branku.

Cristiano Ronaldo vyhlíží na Euru svou první branku. | foto: Reuters

Portugalsko - Rakousko 0:0, drtivý tlak nestačil, Ronaldo nedal penaltu

• 414
Portugalci měli v zápase s Rakouskem převahu téměř ve všech statistických údajích. Soupeře jasně přestříleli, chvílemi měli až drtivý tlak, jenže gól vstřelit nedokázali. Nejvíc šancí měl Cristiano Ronaldo, který ve druhém poločase neproměnil ani penaltu.

Na střely vyhráli 23:3, přímo na bránu pálili šestkrát, rohových kopů měli deset, soupeř žádný. Dvakrát zazvonila na bráně Rakouska tyč, ale přesto to Portugalsku nestačilo.

Hlavu v dlaních má po bezgólovém duelu především Cristiano Ronaldo. Kapitán střílel desetkrát, třikrát trefil bránu, nedal penaltu. Když konečně dostal míč do sítě, radost mu zkazil praporek asistenta rozhodčího, který vylétl nahoru kvůli dvoumetrovému ofsajdu.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Přitom před zápasem bylo všechno připraveno na Ronaldův velký zápas. Nastoupil k rekordnímu 128. utkání za portugalskou reprezentaci a překonal legendárního Luíse Figa, vedle kterého v národním týmu začínal. Jako první hráč v historii navíc mohl vstřelit gól i na čtvrtém evropském šampionátu v řadě.

Rakousko musí být po zápase s Portugalskem šťastné za bod, i když se do dvou zajímavých šancí také dostalo. Pokaždé to bylo zkraje poločasů, Harnik na začátku hlavičkoval vedle, středopolař Ilsanker po změně stran protáhl Patrícia z dvaceti metrů.

Jinak to byla od Rakouska sázka na obranu. Nic jiného ani týmu, který prošel kvalifikační skupinou na Euro bez porážky, proti aktivnímu soupeři nezbývalo. Na bránu gólmana Roberta Almera se valil jeden portugalský útok za druhým, rychlými kombinacemi se favorit dostal k výborným střeleckým příležitostem, třeba Nani v prvním poločase hlavičkoval do tyče.

Ostatní šance Portugalska měl téměř bez výjimky Ronaldo. Zkoušel všechno. Střílel zblízka, pálil z dálky, hlavičkoval. Snažil se zakončovat ze standardek i ze hry. Na hřišti byl nejaktivnější, ale rozhodnout nedokázal.

Selhal i v té největší šanci - deset minut před koncem ho na malém vápně povalil stoper Hinteregger, sám Ronaldo si vzal sebevědomě balon a z jedenácti metrů zamířil do tyče. Výtečný Almer měl štěstí, o čisté konto ovšem nepřišel.

Portugalci na Euru znovu remizovali. Podruhé měli velký tlak, jenže selhali v zakončení. Se dvěma body nemají před třetím zápasem základní skupiny nic jistého. Aby postoupili dál, potřebují vyhrát nad zatím neporaženým Maďarskem.