STARONOVÍ ŠAMPIONI. Španělé obhájili titul mistrů Evropy a s trofejí pro vítěze dlouho pózovali fotografům. | foto: Reuters

Lidé nám nevěřili, ale dosáhli jsme něčeho úžasného, radují se Španělé

  • 23
Nikomu v historii fotbalu se nepodařilo to, co jim. A možná ani nikdy nepodaří. Kdo by si před čtyřmi lety vsadil na to, že španělští fotbalisté ovládnou tři šampionáty za sebou? V neděli večer se však zlatý hattrick urodil a "Červená dračice" si užívá zasloužené ovace.

Vídeň 2008, Johannesburg 2010, Kyjev 2012. Jedna generace se stala dvakrát mistry Evropy a jednou ovládla také světový šampionát. Co je španělským klíčem k úspěchu?

"To přesně nevím, ale si to bude o talentu a také je to výsledek roků tvrdé práce," prohlásil brankář a kapitán týmu Iker Casillas. "Stojí za tím i spousta lidí, kteří se starají o naše mládežnické výběry. A samozřejmě také trenér Del Bosque."

NEČEKANÝ STŘELEC. Španělský obránce Jordi Alba moc gólů nedává, ale ve finále

Jordi Alba

"Tohle je ten nejúžasnější moment v historii španělského fotbalu, pro ostatní bude těžké na tuhle metu dosáhnout. A pro nás bude složité ji překonat, naše mužstvo přece jen stárne," připustil první fotbalista v dějinách, jenž si připsal stovku reprezentačních výher.

Tak zle ale být nemusí. Jednou z budoucností Španělska je například třiadvacetiletý obránce Jordi Alba, který se ve finále s Itálií podílel na vítězství 4:0 druhým gólem - svým vůbec prvním v reprezentačním dresu.

"Před zápasem jsem svým příbuzným a kamarádům říkal, že se trefím. A vida, povedlo se," zářila štěstím nová posila Barcelony.

"Byl to můj první šampionát, moji spoluhráči začali psát historii před mým příchodem a já se na tom teď s nimi podílím. Vůbec tomu nemůžu uvěřit, ale postupně to vstřebávám."

Fotogalerie

"Já nemám slov," prohlásil jindy záložník Cesc Fábregas, na letošním Euru nezvykle nastupující na hrotu útoku. "Nevím, jak vyjádřit, co v tuhle chvíli cítím. Jen doufám, že to bude ještě pokračovat."

"Změnili jsme se, jsme psychicky odolnější, velmi tvrdě pracující, pokorný a disciplinovaný tým. Jsme zodpovědní, nemáme spolu problémy a nikdy nechodíme pozdě. I takové drobnosti z nás dělají fantastické mužstvo," myslí si Fábregas.

Režisér mistrovské hry Xavi si před novináři užíval pocit zadostiučinění: "Jsem ohromně šťastný. Bylo těžké, když nám lidé nevěřili, ale výzva je dobrá věc. Ve finále jsme byli jasně lepší. Přepsali jsme historii a přinesli radost do celého Španělska."

"Ale nehodláme se zastavovat, i když obhájení titulů bude stále těžší a těžší," dodal obránce Alvaro Arbeloa. "Chceme dál vyhrávat!"

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Fotbalové Euro 2020

Postup na ME 2020 si zajistily Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko a Wales. O zbývající čtyři místa se bude hrát v play off Ligy národů.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách