JE TO DOMA. Fotbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy.

JE TO DOMA. Fotbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PŘEHLEDNĚ: Češi jsou ve čtvrtfinále, ve čtvrtek narazí na Portugalce

• 197
Nejdůležitější zpráva z víkendu pro české fotbalové fanoušky zní: tým trenéra Bílka ovládl na mistrovství Evropy 2012 základní skupinu A a z prvního místa postoupil do čtvrtfinále. V něm ve čtvrtek ve Varšavě narazí na výběr Portugalska.

"První cílem byl postup ze skupiny. A my jsme ji vyhráli, což nikdo nečekal. Teď už se hraje o medaili. A my ji chceme," prohlásil v sobotním večeru trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek.

Reakce trenérů

Co zaznělo po zápase

Bylo pár minut po vítězství nad Polskem, jež letošní Euro s Ukrajinou spolupořádá. Pro něj turnaj končí.

"Je to pro nás hodně hořký pocit," prohlásil končící trenér polských fotbalistů Franciszek Smuda. "Češi hráli opravdu skvělý fotbal. Útočili, dobře nás napadali, nenechali nás hrát."

Byl to napínavý večer, v němž se několikrát změnily postupové počty. Českému týmu stačila k postupu i remíza - to za předpokladu, že v souběžně hraném duelu ve Varšavě nepodlehnou Rusové Řecku. Jenže tahle podmínka padla těsně před koncem poločasu - v tu chvíli postupovali Rusové a Řekové.

Příběhy hráčů

Co se událo v zápase

Češi museli k postupu vyhrát, stejně jako Poláci. Jejich bitvu rozhodla 72. minuta. Hübschman zachytil polskou rozehrávku a vyvezl míč, při akci dva na dva na sebe Baroš natáhl dva obránce a pak přihrál do ideální pozice Jiráčkovi, jenž dal svůj druhý gól na turnaji.

Tu předchozí trefu ze třetí minuty utkání proti Řecku počítají statistici jako třetí nejrychlejší v historii mistrovství Evropy.

"Sprintoval jsem přes celé hřiště. A jak jsem byl rozběhnutý, věděl jsem, že když míč zaseknu, tak obránce v té rychlosti těžko změní směr. Vyšlo to parádně," líčil Jiráček.

Tento stav, který vydržel až do konce, poslal do čtvrtfinále český a řecký tým. Pro Rusy, favority skupiny, turnaj skončil - stejně jako pro Poláky. Přitom právě Rusové nastříleli českým fotbalistů v úvodním zápase čtyři góly.

4.Polsko30212:32

"Tým, který nás v prvním zápase přejede a dá čtyři góly, nakonec vypadne. Kdyby nám někdo řekl po porážce s Ruskem, že vyhrajeme skupinu a půjdeme do čtvrtfinále z prvního místa, tak bych si ťukal na čelo," říkal Michal Kadlec.

Vlastní zápas

O průběhu i oslavách

I on patří mezi hrdiny sobotního večera. Když už se blížil konec zápasu, ocitl se před brankářem Čechem polský záložník Blaszczykowski a vypálil kolem gólmana.

Těžko říct, zda letěl míč do branky, Kadlec však situaci raději pojistil a hlavou ránu odvrátil.

"Zlatý zákrok," chválil ho i kapitán týmu Tomáš Rosický, jenž opět pro zranění achilovky hrát nemohl a trnul na lavičce náhradníků. A není ani jisté, zda bude fit na čtvrtfinále. "Šance je, ale není velká."

VÝBUCH RADOSTI. Fotbalisté oslavují gól Petra Jiráčka.
ČESKÁ RADOST. Fotbalisté oslavují střelce gólu Petra Jiráčka, který týmu
OSLAVY POSTUPU. Čeští hráči (zleva) Milan Baroš, Tomáš Pekhart a Jan Rezek se...

Radost českých fotbalistů po postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy

Ve čtvrtfinále narazí český tým na Portugalce, kteří díky gólům kapitána Cristiana Ronalda otočili zápas s Nizozemskem, vyhráli 2:1 a ve skupině B vybojovali postup z druhého místa.

První čtvrtfinále turnaje mezi Českem a Portugalskem se bude hrát ve čtvrtek od 20:45 hodin na varšavském Národním stadionu s kapacitou 56 tisíc míst. Čeští fanoušci budou moci opět využít speciální vlaky, které pojedou do polské metropole v den zápasu z Prahy a Brna.

Témata: Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy 2012, Michal Bílek, Michal Kadlec, Tomáš Rosický, Varšava, Vlak, Zbrojovka Brno, zranění