DRUHÝ ZÁSAH. Andrej Ševčenko se radostí sklouzl po trávníku - vždyť právě

DRUHÝ ZÁSAH. Andrej Ševčenko se radostí sklouzl po trávníku - vždyť právě otočil průběh zápasu se Švédskem. Díky jeho trefám vedla Ukrajina v utkání mistrovství Evropy 2:1. | foto: Reuters

Nechci dělat ostudu, váhal Ševčenko před Eurem. Teď sestřelil Švédsko

• 48
Má Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu v Evropě, s AC Milán vyhrál Ligu mistrů, za ukrajinskou reprezentaci nastoupil ve víc než sto zápasech, v nichž dal přes čtyři desítky gólů. Na letošní "domácí" mistrovství Evropy si pětatřicetiletý Andrej Ševčenko naplánoval konec v národním týmu. Zatím se loučí ve velkém stylu.

"Fantastický úspěch," rozplýval se Ševčenko. "Právě prožívám jeden z nejhezčích momentů kariéry. Jako by mi bylo zase znova dvacet."

Když deset minut před koncem zápasu proti Švédsku střídal, zaplněný Olympijský stadion v Kyjevě mu bouřlivě aplaudoval. Pro ovace si přišel ještě jednou. Utkání už skončilo, vstal z lavičky a stále ve žlutém dresu s oblíbeným číslem sedm znovu zamířil k tribunám. Jako odpověď přicházely další decibely potlesku.

Profil střelce

Andrej Ševčenko

Zářil v Dynamu Kyjev po boku Sergeje Rebrova. Sedm let nastupoval za AC Milán, vyhrál s ním i Ligu mistrů. V létě 2006 šel za 30 mil. liber do Chelsea. Tam se ale neprosadil a nevyšel mu ani návrat do AC Milán. Proto se v roce 2009 vrátil do "svého" Dynama Kyjev.

Vždyť právě Ševčenko zavdal důvod k velké ukrajinské radosti. Dvěma přesnými hlavičkami rozhodl večerní utkání proti Švédsku a zastínil jiného kanonýra. "Jsem strašně smutný," hlesl Zlatan Ibrahimovic. "Tenhle zápas jsme prohrát neměli."

Švédové od 52. minuty vedli, Ibrahimovic snadno ťukl míč z pár kroků do branky a aktualizoval si statistiku v reprezentaci na 78 zápasů a 32 gólů.

Jenže těsný náskok vydržel sotva pár minut. To přišly Ševčenkovy velké chvíle a jeho dvě trefy.

Díky němu platí: Ukrajina vs. Švédsko 2:1. Nejprve si naběhl na centr z pravého křídla a prosadil se hlavou, ač kolem něj byli tři obránci. Vzápětí po rohu z opačné strany udeřil podruhé. Přitom za poslední dva roky si v národním dresu připsal jeden jediný gól. Jeho bilance nyní zní: 109 startů a 48 zásahů.

V PRVNÍ PŮLI JEŠTĚ NE. Andrej Ševčenko se v prvním poločase utkání proti Švédsku dostal do velké šance, ale branku minul.

BĚŽÍM SLAVIT. Po přestávce se však proti Andreasi Isakssonovi prosadil hned dvakrát a otočil skóre zápasu mistrovství Evropy na 2:1.

"Ukázali jsme charakter, velkou sílu a máme slušnou šanci na postup ze základní skupiny do čtvrtfinále," říkal Ševčenko.

Přitom na turnaji, který letos Ukrajina pořádá společně s Polskem, málem nehrál. Útočníka Dynama Kyjev, kde na sebe v druhé polovině devadesátých let upozornil a kam se v roce 2009 po angažmá v AC Milán a Chelsea vrátil, pořádně trápila bolavá záda.

Dokonce tak moc, že za klub nastupoval jen k domácím zápasům, venku téměř vůbec.

"Andrej není obyčejný fotbalista, v našem týmu má obrovskou autoritu a je pro nás velmi důležitý. Proto uděláme cokoliv, abychom mu pomohli," řekl loni v listopadu kouč ukrajinské reprezentace Oleg Blochin.

Ševčenko stejně váhal. "V týmu pro mistrovství Evropy budu jen tehdy, když budu připravený a ve formě, abych mohl bojovat o místo v sestavě," prohlásil. "Naopak, pokud mě budou dál provázet problémy a na mezinárodní úrovni už stačit nebudu, tak už hrát nechci. Nebudu přece dělat ostudu sám sobě ani reprezentaci."

Kdepak trapas. Euro 2012 má další příběh - ten Ševčenkův.