Turecký útočník Nihat oslavuje gól, který vstřelil Česku.

Turecký útočník Nihat oslavuje gól, který vstřelil Česku. | foto: Max Rossi, Reuters

Krutou porážku bude připomínat jméno Nihat

• 13
Jeho jméno bude českým fanouškům připomínat jednu z nejkrutějších porážek. Nihat. Celým jménem Nihat Kahvecí. Příjmení "Kahvecí" přitom v turečtině znamená "ten, který prodává kávu". Turecká káva v Nihatově podání ovšem včera českým fotbalistům pořádně zhořkla. Byla jedovatá.

Na mistrovství Evropy prohráli v přímém souboji o postup do čtvrtfinále s Tureckem 2:3. Češi přitom vedli ještě v 87. minutě 2:1!

Než přišel vítězný turecký obrat, který dvěma góly zařídil právě kapitán Nihat. Pouze 175 centimetrů vysoký kanonýr Villarrealu, který jej letos ve španělské lize dovedl osmnácti trefami ke druhému místu, není klasický hrotový útočník.

Včera v prvním poločase spíše bloudil po hřišti. Když však bylo zapotřebí, dokázal turecký tým probudit nebezpečnými standardkami. Přesto to vypadalo, že na pozornou českou obranu stačit nebude.

Bohužel pro český tým, Nihat si svou hlavní zbraň – skvělý výběr místa – schoval až do úplného závěru. K tomu měl velké štěstí. Při vyrovnávací trefě mu spadl na nohu míč, který vypadl z rukou nešťastného brankáře Petra Čecha.

O dvě minuty později si Nihat naběhl na pas za českou obranu a z hranice pokutového území obstřelil Čecha tak přesně, že míč dopadl do branky ještě odrazem od břevna.

Radostí začal líbat křiklavě zelenou kapitánskou pásku, kterou v turnaji převzal až po zranění Emreho.

Bylo rozhodnuto. "Dokážeme zvládat složité situace, to je naše výhoda," tvrdil před zápasem Nihat.

Po včerejšku nezbývá než mu dát zapravdu. Turci dokázali otočit druhé utkání v řadě a po švýcarských nadějích pohřbili i ty české.