Cassilas vyráží penaltu De Rossimu

Cassilas vyráží penaltu De Rossimu - Španělský gólman Iker Casillas vyráží penaltu De Rossimu. | foto: Reuters

Casillas, nepostradatelná hvězda se čtyřmi prsty

• 8
(Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Španělský brankář Iker Casillas prožívá hodiny, které z něj dělají národního hrdinu.

Čtvrtek 22.30.
Půlka vídeňského stadionu povstala a nábožně křičela: "Íkééér! Íkééér!" Brankář, kterému to poděkování patřilo, se otočil a zatleskal nad hlavou. Právě výjimečným zákrokem chytil hlavičku Syčeva a pojistil vítězství 3:0 nad Ruskem. Do poslední chvíle se udržel soustředěný, nechtěl udělat nic, co by si vyčítal. "Přece našim fanouškům nepokazím zážitek," řekl.

Ještě sice nebyl konec semifinále, ale všichni už věděli, že kapitán Casillas dovedl Španělsko po 24 letech do finále mistrovství Evropy. Poslední minutu strávil u bílého bodu před brankou, ruce v bok, ve tváři pocit blaženosti. Dokázal to.

Čtvrtek 23.20.
Už vysprchovaný prochází koridorem novinářů. Z čela mu kape pot a pořád je milý, jak jsou všichni zvyklí. Přes půl hodiny mluví španělsky: "Pořád tomu nemůžu věřit. Vážně jsme ve finále? Je to jako sen. Od fotbalu jsme dostali nádherný dárek – tenhle tým. Tenhle báječný tým. Když si dáváme míč z nohy na nohu, je s námi těžké bojovat."

Sedmadvacetiletý Casillas vyhrál s Realem Madrid čtyřikrát španělskou ligu, dvakrát Ligu mistrů, v reprezentaci nasbíral už 80 startů, ale vrchol přichází až teď. Na Euru působí sebejistě, už 266 minut nedostal gól. Italy ztrapnil při  penaltách.

Přitom na šampionátu chytá v rukavici se čtyřmi prsty. Že jste si toho nevšimli? Levý prsteníček má upnutý k prostředníčku. "Vypadám jako ze seriálu o Simpsonových," chechtal se. "Vím, je to nezvyklé. Ale když jsem předloni na mistrovství světa dostal úder do prsteníčku, sepnuté prsty mi pomohly, aby mě ta bolest nelimitovala."

Pátek 11.30.
Stadion Austrie Vídeň, kde lehce vyklusávají španělské hvězdy, sleduje Casillase, jak se stěhuje z branky. Po 15 minutách sám požádal trenéra Aragonése, aby se mohl zapojit do hry pro náhradníky. Sundal rukavici se čtyřmi prsty, navlékl rozlišovací tílko a pustil se do boje. Levačkou střílel góly do malé branky a chodil do skluzů, až si ušpinil tepláky. "Fotbal mě baví, nedokážu bez něj být," říkal pak. A Španělsko si nedokáže představit, co by dělalo bez Casillase.

Neděle 20.45.
Iker Casillas může být prvním brankářem v historii, který jako kapitán pozvedne pohár pro evropské šampiony. Podaří se mu to? Na odpověď si ještě pár hodin počkejte.