Miloševič o všem rozhodl hned v úvodu

L u t y c h - Fotbalisté Jugoslávie zvítězili v utkání druhého kola skupiny C na mistrovství Evropy v Lutychu nad Norskem 1:0. Jediný gól zápasu vstřelil v osmé minutě Savo Miloševič, pro něhož to byla už třetí branka na turnaji. Se čtyřmi body se Jugoslávci dostali do čela tabulky a v posledním utkání se Španěly jim k postupu do čtvrtfinále stačí i remíza. I tentokrát však dohrávali v deseti.

Zatímco norský trenér Semb udělal v sestavě jen jedinou změnu, vynucenou zraněním kapitána Berga, v jugoslávské jedenáctce nezůstal po úvodním duelu se Slovinci kámen na kameni. Jedním z pěti nových hráčů byl i pětatřicetiletý Stojkovič, který si navlékl kapitánskou pásku a hned začal dokazovat, že byl odepisován předčasně. Jeho kličky a především přesné centry vnášely do norských řad zmatek.

Také Miloševič znovu ukázal, že je ho pro lavičku škoda. V osmé minutě si při Stojkovičově přímém kopu udělal místo před brankou, odtlačil Eggena a šikovně tečoval míč do sítě. Útočník ze Zaragozy se třetím gólem na Euru dotáhl v čele střelecké tabulky na Slovince Zahoviče.

Jugoslávci se dál prosazovali technicky vytříbenou hrou a využívali volného prostoru, který jim soupeř nabídl vyklizením středu hřiště. Dvakrát se do šance dostal Mijatovič, ale poprvé jeho střelu v poslední chvíli zblokoval Bragstad, podruhé si s ní poradil brankář Myhre.

Stojkovič si našel čas i na střelbu, ale jeho lob těsně před přestávkou minul branku. Norové se dostali ke slovu jen výjimečně. V 13. minutě po Myklandově kolmici nebezpečně vypálil Flo, ale brankář Kralj odčinil chyby z prvního zápasu. Solskjaer se v nadějné pozici zlobil na rozhodčího, že neodpískal penaltu.

Brankář Myhre se měl co ohánět i po změně stran. Nejprve ho prověřil Jugovič, pak poslal Stojkovič další ze svých geniálních pasů na Mijatoviče a norský gólman musel čelit tvrdé střele z úhlu. V tvořivosti se s Jugoslávci mohl měřit jen Mykland, u něhož začínala většina akcí.

Norové převzali iniciativu, ale centry do šestnáctky byly stereotypní a obávaní norští hlavičkáři před brankou neuspěli, přestože se do soubojů vrhali střemhlav. Iversen, střelec vítězné branky v prvním zápasu, skončil po srážce s gólmanem v péči lékařů s podezřením na zlomeninu nosu a utkání nedohrál ani obránce Bragstad, jemuž protihráči roztrhli obočí.

Zápas se přitvrdil a Jugovič mohl být po faulu zezadu rád, že vyvázl jen se žlutou kartou. Skotskému rozhodčímu Dallasovi se vývoj stále víc vymykal z rukou a na jeho snahu získat si respekt doplatil dvacetiletý jugoslávský talent Kežman. Za necelou půlminutu po příchodu na hřiště si vyšlápl na Myklanda a byl vyloučen.

Výsledek:
Norsko - Jugoslávie 0:1 (0:1)

Branka: 8. Miloševič. Rozhodčí: Dallas (Skot.) ŽK: Mykland, Bakke - Jokanovič, Jugovič, Drulovič, Nadj. ČK: 88. Kežman. Diváci: 28.000.

Sestavy:
Norsko:
Myhre - Heggem (35. Björnebye), Bragstad, Eggen, Begdölmo - Mykland, Skammelsrud, Solskjaer, Bakke (76. Strand) - Iversen (71. Carew), T. Flo.

Jugoslávie: Kralj - Komljenovič, Djukič, Jokanovič (89. Govedarica), Djorovič - Stojkovič (83. Nadj), Saveljič, Jugovič, Drulovič - Mijatovič, Miloševič (87. Kežman).

Hlasy trenérů po utkání:
Nils Johan Semb (Norsko):
"Jsem hrozně zklamaný. Bylo těžké vrátit se po rychlém vedení soupeře znovu do hry. Poté jsme se přesto pokusili vytvořit si tlak a v poslední minutě se nám málem podařilo vyrovnat. Jugoslávci mě zklamali, protože nehráli vůbec fair play. Pořád jen filmovali na zemi, je to sabotáž původní myšlenky fotbalu."

Vujadin Boškov (Jugoslávie): "Bylo to fantastické vítězství. Jsem šťastný, ale i trochu smutný, protože jsme měli hodně šancí a mohli dosáhnout lepšího výsledku. Hráči nechali na hřišti duši, bojovali v každé situaci. Byli jsme lepší i v hlavičkových soubojích, naši hráči Nory ve vzduchu pokaždé přeskočili. S tímto stylem hry můžeme dojít daleko. Škoda Kežmana, který si červenou kartu nezasloužil."

Tabulka:
1. Jugoslávie 2 1 1 0 4:3 4
2. Španělsko 2 1 0 1 2:2 3
3. Norsko    2 1 0 1 1:1 3
4. Slovinsko 2 0 1 1 4:5 1

O míč svádí boj norský útočník Tore Andre Flo (9) s obráncem Jugoslávie Goranem Djorovičem (3) na mistrovství Evropy.