České mužstvo mělo dvě tváře

P a ř í ž - Nadšení nad vstupem svého týmu do mistrovství Evropy po jasném vítězství 3:0 nad Dánskem dává dnes najevo francouzský tisk, který oceňuje také výkon českých fotbalistů, poražených v utkání s Nizozemskem až v závěru po penaltě. Pro Nizozemce je to šťastný konec, protože za celou partii si čeští virtuosové zasloužili úplně jiný verdikt, napsal list Le Parisien. Zdůraznil, že je v zájmu Francie, aby si v pátečním utkání dala pozor na hotový a inteligentní český tým, který je o tolik lépe vyzbrojen než Dánsko.

Češi jsou často podceňováni, zdůraznil Le Figaro a připomněl, že základem českého mužstva jsou hráči zářící ve velkých evropských klubech, jako Pavel Nedvěd z mistrovského Lazia Řím.

Sportovní deník L'Équipe spíše připsal dobré vystoupení Čechů matnému výkonu Nizozemců, "kteří stále hledají svoji hru". Český tým má dvě tváře, napsal list s tím, že v první půli Češi neexistovali a v druhém poločase se krok za krokem prosazovali a vytvořili si nejlepší příležitosti. Nizozemci se soustředili jen na střední osu, vyhýbali se křídlům a přestali tlačit - k velkému překvapení Čechů, kteří si tedy řekli, že je možné sehrát dobrou partii, myslí si L'Équipe.

V tradičním hodnocení hráčů si nejvyšší známku vysloužil Pavel Nedvěd, který dostal na desetibodové stupnici známku sedm. Šestku získali Koller, Šmicer a Poborský. Pouhé čtyři body naopak udělil L'Équipe Látalovi, Radovi a Gabrielovi. Z Nizozemců měl nejvíce stoper Stam (šest) a nejméně záložník Cocu (3,5).

Pokud jde o spornou penaltu, komentátoři francouzské televize F3, která zápas přenášela, o ní neměli nejmenší pochyby. L'Équipe byl zdrženlivější a napsal, že Ronalda de Boera podle rozhodčího Colliny vyvedl Němec z rovnováhy. Italský sudí nařídil penaltu, kterou trenér Jozef Chovanec a jeho tým vehementně zpochybňovali. Le Parisien píše o "přísné penaltě", zatímco Le Figaro přímo hovoří o "simulaci, která ošálila italského rozhodčího". Velmi velkoryse nařízená penalta dvě minuty před koncem umožnila největším favoritům vítězně zahájit Euro, uvedl Le Figaro.

Celkem jednomyslně chválí francouzská média výkon francouzského týmu a zejména výkon tvůrce hry Zinedina Zidana, který je podle Libération "ve velké formě". Deník si pochvaluje výbornou útočnou řadu "modrých" a pozorně hrající obranu. Vedeni výbušným útokem, mistři světa bez problémů zlikvidovali Dány, napsal L'Équipe.