Fotbalisté Ústí dokázali na úvod druhé ligy vyhrát ve Vítkovicích.

Fotbalisté Ústí dokázali na úvod druhé ligy vyhrát ve Vítkovicích. | foto: MF DNES

Žižkov vstoupil do druhé ligy prohrou, Zlín remizoval v Mostě

• 27
Druhá fotbalová liga odstartovala a největší favorit hned v prvním kole padl. Žižkov na hřišti Třince prohrál 0:1. Ani druhý tým, který sestoupil z nejvyšší soutěže, nezvítězil. Zlín v Mostě remizoval. Už v pátek se po prvních dvou duelech radovali hráči Dukly a Ústí. V nedělních zápasech uspěli domácí Hradec a Čáslav.

Most - Zlín 2:2 (2:1)

Vypjaté atmosféře utkání nahrála už 4. minuta, kdy po faulu na Oboyu domácí Franěk proměnil penaltu a poslal Most do vedení. Stejný hráč mohl přidat druhý gól, ale tváří v tvář proti brankáři Kořínkovi neuspěl. Vzápětí se vlnila síť na druhé straně. Kroupa sice hlavou poslal balon jen do břevna, ale Malcharek z dorážky už mířil přesně.

Na hřišti se ještě více přiostřilo poté, co ve 40. minutě Fleišman z přímého kopu nastřelil ruku zlínského hráče stojícího ve zdi a nařízenou
penaltu sám proměnil. V závěru prvního poločasu nejprve šel předčasně do kabin po druhé žlutou kartě Fleišman a po něm za udeření protihráče i Malcharek.

V 72. minutě Zlín podruhé vyrovnal. Šmahajovu střelu z přímého kopu
tečovala domácí zeď a gólman Paleček už na míč nestihl zareagovat. Hosté se ještě nadechli k náporu, ale hlavička Kroči i prudká rána Šmahaje proletěly těsně nad břevnem.

Branky: 4. Franěk z pen., 40. Fleišman z pen. - 20. Malcharek, 72. Šmahaj. Rozhodčí: Bílek - Košec, Teuber. ŽK: Oboya, Fleišman, Jedinák, Tonev, Sigmund - Malcharek, Vyskočil, Žůrek, Elšík, Kroupa. ČK: 44. Fleišman - 45.+2 Malcharek. Diváci: 1480.
Most: Paleček - Grečiško (46. Andrei), Tonev, Knakal, Fleišman - Loos,
Jedinák, Hofmann (58. Rosendo), Oboya - Hora (45. Sigmund), Franěk. Trenér: Aňon.
Zlín: Kořínek - Malcharek, Zbožínek, Kroča, Elšík - Vyskočil (60. Šrom),
Šmahaj, Görner, Lukaštík (70. Novák) - Kroupa, Žůrek (81. Bačík). Trenér: Minár.

Třinec - Žižkov 1:0 (1:0)

"Proti přípravě jsme odehráli jiný zápas, který byl z naší strany více o taktice než herním projevu. Začali jsme nešťastně a dostali už ve druhé minutě zbytečný gól," uvedl žižkovský trenér Vlastimil Petržela. O jedinou branku zápasu se již v 2. minutě postaral Radek Szmek.

V prvním poločase si domácí vedle gólu vypracovali více brankových příležitostí domácí, v druhém pak byli aktivnější hosté, kterým však chyběla finální přihrávka. Pražané měli herně navrch, v koncovce je však vychytal výborný brankář Lipčák. V závěru mu navíc pomohlo břevno.

Branka: 2. Szmek. Rozhodčí: Kocián -Wilczek, Santarius. ŽK: Joukl,
Bednárek, Eismann - Kalod. Diváci: 2012.
Třinec: Lipčák - Hrdlovič (67. Lisický), Kuděla, Chlebek (71. Hupka), Bednarek - Malíř, Stýskala, Ceplák (78. Adaszek), Eismann - Joukl, Szmek. Trenér: Neček.
Žižkov: Bartalský - Šťastný, Petrů, Procházka, Camara (22. Vaculík) - Kučera, Hušbauer, Culek, Xavier - Bukač (72. Demjan), Kalod (70. Straka). Trenér: Petržela.

Sokolov - Sparta B 4:1 (2:1)

Do prvního zápasu sezony vstoupili lépe hosté z Prahy a v 8. minutě je poslal do vedení kapitán Valíček, který hlavou po rohovém kopu nedal brankáři Zachardovi šanci. To donutilo domácí ke zvýšení aktivity a v 30.
minutě se dočkali: Duchnič využil Švengrova nedorozumění se Susem a prostrčil míč do sítě. V 45. minutě šel Sokolov do vedení, když Duchničovu sraženou střelu poslal k tyči Podrazký.

Navíc hned po návratu z šaten zužitkoval Pilařův centr na zadní tyč Čada a hlavičkou pod břevno přidal třetí sokolovský gól. Domácí tým byl stále při chuti, kontroloval hru a přidal i čtvrtý zásah. Duchničův přízemní centr usměrnil za Švengrova záda Nádeníček, jenž je v týmu na hostování právě ze Sparty.

Branky: 30. Duchnič, 45. Podrazký, 46. Čada, 72. Nádeníček - 8. Valíček. Rozhodčí: Hrubeš - Moudrý, Koval. ŽK: Duchnič, Šmerda, Nádeníček - Sus, Třešňák, Putz. Diváci: 2030.
Sokolov: Zacharda - Šmerda, Knakal, Kura, Čupr - Podrazký, Čada, Pilař (82. Javorský), Vaněček (85. Hanzlík) - Duchnič (74. Dejmek), Nádeníček. Trenér: Purkart.
Sparta B: Švenger - Valíček, Hejda, Sus, Krob - Glaser, Sadikovič (65. Putz), Folprecht, Belaid (78. Valenta) - J. Kadlec, Jeslínek (57. Třešňák). Trenér: Svoboda.

Vítkovice - Ústí nad Labem 1:2 (1:1)

Úvodní utkání nového ročníku se dnes Vítkovicím nevydařilo. V 10. minutě chyboval před vlastním pokutovým územím Krása a Karlík dostal bez problémů hosty do vedení.

O dvě minutě později Vítkovičtí po Sládkově individuální akci srovnali na 1:1, víc už ale pozorná obrana Severočechů soupeři nedovolila. Krátce po přestávce pak herní převahu hostů zúročil v tříbodový zisk opět Karlík.

"Byli jsme zvědavi, jak se nový kádr bude naostro prezentovat. Zbrklost a nervozita ale zapříčinily, že kromě vyrovnávací branky jsme nepříznivý výsledek už zvrátit nedokázali. Snaha sice byla, chyběla však fotbalovost," řekl domácí kouč Vlastimil Palička.

Branky: 12. Sládek - 10. a 51. Karlík. Rozhodčí: Benedikt - Lakomý, Urban. ŽK: Franc (Ústí n. L.). Diváci: 560.
Vítkovice: Vaclík - Krejčíř (74. Hesek), Krása, Švestka, Reinberk - Mach, Motyčka, Plešek (58. Mikulenka), Jungmann (84. Lokša) - Hritz, Sládek. Trenér: Palička.
Ústí nad Labem: Novák - Hyčka (87. Pimpara), Džuban, Valenta, Dvořák - Franc, Martykán, Šmrha (75. Volek), Benčík - Karlík, Veverka (65. Jindráček). Trenér: Habanec.

Dukla Praha - Hlučín 2:1 (1:0)

Po dvacetiminutovém oťukávání přišla první šance Dukly: Šimlovu hlavičku vyrazil Kosmál, který zlikvidoval i Chigouovu dorážku zblízka. V 27. minutě pronikl zleva do pokutového území Berger, ideálně přihrál a nabíhající Chigou prudkou ranou z šesti metrů skóroval.

Těsně po přestávce po kombinaci Kolomazníka s Chigouem zakončil akci Berger střelou podél brankáře na 2:0. V 70. minutě tečoval Chigou hlavou Kolomazníkův centr z přímého kopu, avšak brankář Kosmál na poslední chvíli zareagoval.

V 81. minutě zahrozili hosté: po centru z levé strany hlavičkoval do tyče Prokeš a odražený míč skončil těsně mimo. V 86. minutě se situace téměř opakovala, tentokrát však míč, odražený od tyče, dorazil Prokeš z brankové čáry do sítě.

Branky: 27. Chigou, 48. Berger - 86. Prokeš. Rozhodčí: Kocourek - Filípek, Lhoták. ŽK: Dobeš (Hlučín). Diváci: 512.

Dukla: Svoboda - Mikula, Kučera, Vorel, Pospíšil - Malý (73. Hanousek), Šiml, Gedeon, Berger (81. Svatonský) - Kolomazník (90.+2 Kokoška), Chigou. Trenér: Bittengel.
Hlučín: Kosmál - Štýbar, Bogdaň, Drozd, Sokol (60. Koubek) - Dobeš (81. Žižka), Poštulka, Švrček (6. Juřátek), Javorek - Honka, Prokeš. Trenér: Hajný.

Opava - Vlašim 2:1 (2:0)

Domácí otevřeli skóre už v třetí minutě, když po hrubce vlašimské obrany vstřelil vedoucí branku Zapletal. Vzápětí mohla Opava zvýšit, ale Halaškovu prudkou střelu vyrazil gólman Toma nohou a Cigánek mířil z 30 metrů těsně vedle.

V 14. minutě rozehrál Partyš z levé strany trestný kop a jeho střílený centr tečoval Cigánek na 2:0. Pak zahrozili i hosté: na šestnáctce se dostal k míči Brožík a jeho křížnou střelu vyrazil Novák nohou na rohový
kop.

Po změně stran v 64. minutě prošel přetažený vlašimský centr až k volnému Kalabiškovi, jehož střelu ještě Novák stačil vyrazit na roh, ale po něm Bálek upravil na 2:1. V 74. minutě unikl Kalabiška a jeho prudký centr Bálek těsně minul. Domácím se v druhé půli přestalo dařit, těsné vítězství však nakonec udrželi.

Branky: 3. Zapletal, 14. Cigánek - 64. Bálek. Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Handlíř. ŽK: Novák - D. Nešpor, Pokorný, Kalabiška, Švamberg. Diváci: 2315.
Opava: Novák - Kolínek, Mezlík, Cigánek, Čáp - Uvíra - Kiša, Partyš, Nepožitek (80. Půda), Zapletal (61. Krčmařík) - Halaška (75. Malohlava).
Trenér: Látal.
Vlašim: Toma - M. Nešpor, Šilhavý (20. Švamberg), Kropík, D. Nešpor - Vebr, Křeček, Pokorný, Průcha (58. Kalabiška) - Bálek, Brožík (66. Dvořák). Trenér: Nádvorník.

Čáslav - Karviná 3:1 (1:0)

Dvě branky domácích vstřelil devatenáctiletý srbský útočník Markovič, který ve středočeském klubu hostuje z Baníku Ostrava.

V úvodních minutách domácí gólman Houdek pochytal několik střel Tchamiho ze střední vzdálenosti a domácí se poprvé osmělili v 18. minutě. Dobal vysunul Brunclíka, ten si míč popostrčil, ovšem potom pálil hodně nepřesně.

Blízko ke gólu byli hosté v 28. minutě. Po kombinační akci Pontus mířil k tyči, Karvinští se už začali radovat, ovšem Nitrianský stihl doběhnout a odkopl míč do bezpečí.

V závěru zahrozili domácí a v nastaveném čase prvního poločase se dočkali i gólu. V 37. minutě po Fikejzově centru hlavičkoval Dobal ještě nad, ale těsně před přestávkou Brunclík rozehrál trestný kop, který Skoupý vrátil před bránu a Markovič poslal míč do sítě.

Do druhé půle přišli hosté s odhodláním zvrátit vývoj zápasu. V 54. minutě poskakoval míč v šestnáctce Zenitu, až ho Opic odevzdal Houdkovi do rukavic. Další souboj oba hráči svedli o dvě minuty později, tentokrát Houdek Opicovo zakončení reflexivně vyrazil.

Jeden z klíčových okamžiků přinesla 68. minuta. Hoffmann kopl Fikejze do hlavy, v krátké době uviděl druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Diváci znovu jásali v 74. minutě, kdy při rychlém protiútoku Vlasko chytře vysunul Markoviče, který po zemi k tyči nedal Kafkovi šanci.

Karvinští se ale nevzdali. Mišinský nejprve dělovkou nasměroval svou ránu do tyče, v 78. minutě se Opic prokličkoval obranou Zenitu a Juroszek dostal
Karvinou zpět do zápasu.

Jenže Čáslav soupeře nenechala žít dlouho. O dvě minuty později Vlasko v šestnáctce viděl volného Schuta, který trefil přesně. Na stavu pak nic nezměnil ani Opic, který Houdka překonat nedokázal.

Branky: 45.+1, 74. Markovič, 80. Schut - 78. Juroszek. Rozhodčí: K. Hrubeš - Večera, Dobrovolný. ŽK: Fikejz, Markovič - Pontus, Hoffmann. ČK: 68. Hoffmann. Diváci: 548.

Hradec Králové - Jihlava 2:0 (1:0)

Branky: 31. P. Černý ml. z pen., 75. Přibyl. Rozhodčí: Matějek - Čecháček, Peřina. ŽK: Černý - Tecl, Pilař. Diváci: 2005.

Hradec Králové: Lindr - Kasálek, Karal, Chleboun, Wozniak - Poděbradský, Pilař, Hochmeister, Fischer (69. Přibyl) - P. Černý ml. (85. Janoušek), Dvořák (62. Rezek). Trenér: Kotal.
Jihlava: Winter - Kadlec, Cihlář (46. Lovětínský), Tlustý, Veselý - Korčian, Krutý, Gába, Karlík - Vydra (74. Simr), Tecl. Trenér: Urban