Jílek: Cítím prázdnotu. Ale i odhodlání vrátit Olomouc do ligy

Olomoucký trenér Václav Jílek po sestupu do druhé ligy | foto: ČTK

19 2016
Slýchává, že fotbalová Olomouc neměla v boji o záchranu sáhnout po tak nezkušeném trenérovi. Václav Jílek nemá argument, kterým by to po sestupu vyvrátil. Nelituju. Obrovská zkušenost, říká.

Všechno nejlepší k narozeninám, přál jsem srdečně trenérovi olomouckých fotbalistů Václavu Jílkovi k jeho pondělním čtyřicátinám. Leč v nevhodnou chvíli. Zvedl jen obočí: „Všechno nejlepší není.“

Sigma právě sestoupila z první ligy. Jílkovo premiérové angažmá v roli hlavního kouče dopadlo mizerně. „Člověk si to úplně neuvědomuje, když se o tom mluví a je v bezprostředním ohrožení, ale v momentě, kdy se to stane, tak je to hodně tvrdé a kruté. Velká prázdnota.“ Byl zdrcený. Nikoli rezignovaný. Zřejmě dostane šanci prázdnotu zaplnit a vrátit klub mezi elitu.

Budete pokračovat i po sestupu?
To není otázka na mě. Základní cíl jsem nesplnil, smlouvu mám do léta, a co bude dál, se uvidí. To je v rukou majitelů.

Chcete pokračovat?
Já mám obrovské vnitřní odhodlání. Samozřejmě cítím spoluzodpovědnost za sestup. Musí se sejít sportovní vedení a říct naprosto jasné nastavení. Když Sigma spadla před dvěma roky, já u toho nebyl, ale říkal jsem, že je to důvod k nějaké změně. Nakonec se toho asi tolik neudálo. Teď si znovu řekněme, že je třeba něco změnit. A nenarážím na sportovní vedení, ale na koncepční práci od mládeže až nahoru. Prostě nastavit, vychovat, znovu se vrátit k poctivé práci, která tady vždy byla a rekrutovalo se z toho obrovské množství hráčů. Dnes jsme ustrnuli už na mládežnických úrovních. Zažívám obrovské zklamání, ale mám odhodlání vybudovat mužstvo, které zvládne druhou ligu a bude konkurenceschopný v první lize. Byť si uvědomuju, že pokud se nám nepodaří udržet tým aspoň z části pohromadě, tak to bude velmi těžké.

Nepotřebuje naopak tým řez?
Stojím za tím, že radikální řez by se měl udělat, ale to je i šest hráčů.

Jaký byl hlavní důvod sestupu?
Bylo jich víc. Když jsem to přebíral v říjnu, tak jsem byl přesvědčený, že se zachráníme. To byl jednoznačný cíl, nesplnil jsem ho. Největší důvod? Jednoznačně naše slabá výkonnost ve venkovních zápasech. Proč tomu tak bylo, je už pak na hlubší rozbor. Každý z týmů, které byly kolem nás, kromě Zlína, venku vyhrál. Ať už to byla Příbram v Jihlavě, Jihlava na Dukle, i Baník v Příbrami. My byli jediní, kteří venku na jaře nevyhráli.

Zkuste prosím i bez hlubší analýzy říct, proč výkony týmu venku a doma byly v mnoha zápasech diametrálně odlišné.
První věc je souhra okolností. Musíme si uvědomit, že my hráli venku vždy s ohroženými týmy, které byly kolem nás. A doma se Slavií, Spartou, Plzní. Míra motivace mužstva nebyla zdaleka taková jako ve venkovních zápasech. Mentální odolnost týmu venku nebyla dostačující, nepodařilo se nám nastavit, aby pracoval podle našich představ. Do jaké míry je to chyba naše jako trenérů a do jaké míry přístupu hráčů, kteří náročnou situaci nedokázali zvládnout, na to se mi těžko hledají slova. Nicméně je potřeba si také uvědomit, že jediná Sigma hraje o záchranu s tak mladým kádrem. Plus de facto s osmdesáti procenty odchovanci. Pro mě je to zkušenost, že to není optimální řešení. Chce to, aby přišla cizí krev v podobě tří hráčů, kteří by přinesli jiné prvky a navázali na sebe hráče, kteří mají fotbalový základ, ale jak bylo vidět v některých zápasech, jen samotná fotbalovost nestačí. Chyběli válečníci, jak už to řekl spolumajitel v některých rozhovorech.

Jsou hráči na hostování dobrým řešením?
Můžou se podařit. Některé mančafty to jinak neřeší; přivedou si hráče na hostování, ověří si je a hráči splní požadavky. My nejsme v pozici, kdybychom mohli zaplatit hotové drahé hráče. Ale to je fakt, s tím jsem do toho šel, že tady budou mladí hráči. Pokud by se nám povedlo přivést někoho na hostování, tak aby tam byla nějaká vize do budoucna, anebo kdybychom získali dva hotové hráče, kteří by nám pomohli na půlrok... Ale to je spekulace. Pokud narážíte na Mahmutoviče, eventuálně Malce, tak já taky slyším, že to jsou hráči, kteří se za nás nebudou rvát, ale nemyslím si, že je to jeden z důvodů. Byly tam další, objektivní...

Že vám chybí soubojoví hráči, jste věděli už po podzimu. Nebyla možnost nějakého přivést?
Nepodařilo se to. Říkáte to dobře, ale rozklíčovat povahu hráče není otázka dvou tří měsíců. Ještě ve stavu, kdy se jako by o nic nehraje. Problém vyvstal, když jsme doma neporazili Bohemku, pak jsme jeli do Brna, Jihlavy a bylo zřejmé, že mentální odolnost není v takové míře, v jaké bychom chtěli. Možná jeden hráč je schopný infikovat ostatní kolem sebe. Problém byl taky odchod Romana Hubníka, ale o tom jsme věděli, chtěli jsme to zvládnout Renarsem Rodem. A byť se to možná nezdá, ale vypadl nám Denis Cana, který nebyl brán jako top hráč v uvozovkách, ale byl to přesně ten typ hráče, který by do těchto těžkých zápasů byl potřeba. Věřím tomu, že kdyby byl zdravý, byla by možná dneska situace jiná.

Bojovníkem je také univerzál Adam Varadi, kterého jste v zimě pustili do třetí polské ligy. Nebyla to chyba?
Já už jsem Variho osobně neřešil, už to byla vyřešená věc. Je přesně typ hráče, se kterým by to možná bylo jiné, ač není technik, ale to spekulujeme o jednom hráči.

A je něco, co si sám vyčítáte?
Do dneška si vyčítám nasazení Hubníka v Příbrami do pozice pravého beka, protože si myslím, že bychom to utkání zvládli. To říkám naprosto upřímně. Je to asi moje největší trenérské ponaučení, ale v danou chvíli všechno děláte s nejlepším vědomím. Potom to nevyjde, tak pak můžeme říct, že to bylo špatné rozhodnutí. Na druhou stranu, když jsem viděl hrát Hubníka pravého beka na Spartě excelentně, tak se řekne, že trenér Krejčí udělal excelentní tah. Trenérské řemeslo není vůbec jednoduché.

V Sigmě jste mohl zůstat u mládeže. Slýcháváte názory, že jste k áčku v této situaci jít neměl?
Slýchávám, čtu. Určitě toho nelituju. Kdybych měl porovnat sedm měsíců, které jsem tady, se třemi a půl roky ve Spartě, tak teprve teď poznávám, jak to chodí v klubu z pozice trenéra, protože předtím jsem byl pořád asistent a tlak, odpovědnost na vás není. Je to pro mě obrovská zkušenost, bohužel draze zaplacená. Ale dovolím si tvrdit, že kdybych tu zkušenost měl, tak by možná zase situace byla jiná. Říkám znovu: nechci se zbavovat odpovědnosti. Cíl jsme nezvládli.

Záložník Jan Navrátil připustil, že mužstvo dlouho netáhlo za jeden provaz. Byl zásadní problém také v kabině?
Každá kabina má svoje problémy. Jinak zareaguje v době, kdy je na to nabalený sportovní úspěch, a jinak v době, kdy výsledky nejsou. Za sebe musím říct, že zčásti asi máte pravdu. Kabina hlavně v prvopočátku nebyla úplně jednotná. Je potřeba se nad tím zamyslet. Ti hráči tady byli dva tři roky zpátky, výrazně se to neobměnilo. Ani my jsme to v zimní přestávce neobměnili, ale nemyslím si, že to byl pravý důvod. Já kabin nezažil tolik, pořád se beru jako začínající trenér, mládežnická kabina je odlišná. To jsou ještě děti. Chtěl bych, aby v kabině byla větší jednotnost, aby víc táhla za jeden provaz, ale víc bych to nekomentoval. Nebudu říkat, že za to může ten nebo ten.

Hodně se mluvilo o rozhodčích, spolumajitel klubu Josef Lébr dokonce prohlásil, že jste byli k sestupu určeni. Několikrát opravdu chybovali ve váš neprospěch, ale také za tím vidíte záměr?
Nebudu hodnotit komentář spolumajitele pana Lébra, to je čistě jeho názor. Já bych se v první řadě díval na sportovní stránku, my jsme prostě body měli uhrát. Jsme rozumní lidé, takže můžeme upřímně říct, že by se našlo dost situací, kdy nás sudí poškodili, ale neviděl bych v tom systémovou věc. Prostě taková je realita. Spekulovat teď nad tím, že nám chybí bod z toho utkání, nebo z jiného, to by mohly všechny mančafty. Když jsme se dostali do souboje o záchranu s Příbramí, tak bylo od začátku jasné, že to bude hodně složité.

Věřil jste vůbec, že by Jablonec mohl doma Příbram porazit a vy se tak zachránili last minute?
Věřil jsem, že by to Jablonec v domácím prostředí měl zvládnout, když jsem viděl Příbram několikrát venku, ale asi to byla moje naivita. Když se podíváte na počet střel 1:0... Výsledek mě nepřekvapil, takhle to řeknu.

Autor:

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia od 18:55, 2. října: Slavia - Dortmund od 18:55,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

Nejčtenější

PONEDĚLNÍK: Revolta proti Berbrovi v Opočně, úbytek diváků v Olomouci

Zaplněné hlediště Androva stadionu v Olomouci při exhibiční Zápasu století k...

Dovolte, prosím, aby úvod Ponedělníku po reprezentační přestávce obstaral netradiční výkop z utkání...

Slavia i Sparta před derby vyhrály. Plzeň slaví, Boleslav dala šest gólů

Josef Hušbauer ze Slavie (uprostřed) střílí gól v utkání proti Slovácku.

VIDEO Slávističtí fotbalisté vyhráli sedmé z devíti dosavadních utkání nejvyšší soutěže a vedou ji o tři...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame Diopem z Ostravy.

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel....

Trpišovský o Interu: Připomínají mi náš start, souboj s Contem bude pocta

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský těsně před výkopem odvety 4. předkola...

I když bylo pořád ještě krátce po ligovém utkání se Slováckem (3:0), debata na tiskové konferenci s...

Arsenal opět ztratil, Norwich senzačně skolil mistra. Vydra má asistenci

Étienne Capoue z Watfordu (vlevo) hraje balon, brání jej Granit Xhaka z...

Fotbalisté Arsenalu přišli o dvougólové vedení a jen remizovali na stadionu posledního Watfordu...

Další z rubriky

Fotbalisté Pardubic porazili Duklu, brněnské derby pro Zbrojovku

Fotbalisté Pardubic (v červeném) porazili na domácím hřišti Duklu.

Lídr druhé nejvyšší soutěže neumdlévá, naopak. Fotbalisté Pardubic porazili Duklu 3:1 a vedou...

Není náhoda, že Žižkov je tak nahoře, zní z Hradce Králové

Hradecký brankář Patrik Vízek zasahuje v utkání proti Sokolovu.

Na jaře se - v uvozovkách řečeno - s odřenými zády ve druhé lize zachránili. V novém druholigovém...

Srážka dvou světů. Zbrojovka chce v derby o Brno vzestup, Líšeň svátek

Srovnání Zbrojovky a Líšně před brněnským derby.

Stadiony fotbalistů Zbrojovky a Líšně od sebe po silnici v rámci Brna dělí necelých 12 kilometrů, o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz