Jihlava - Příbram

Jihlava - Příbram - Momentka z utkání Jihlava (žluté dresy) - Příbram. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Slovácko opět klopýtlo, po výhře v Opavě vedou Bohemians Praha

• 17
Praha - Fotbalisté střížkovských Bohemians Praha se vrátili do čela druhé ligy. Ve šlágru 22. kola dokázali vyhrát na horké půdě v Opavě 1:0. Slezané tak na pražský tým ztrácejí už tři body. Šanci polepšit si nevyužilo Slovácko, které prohrálo v Časlavi a je třetí. Na špici si po výhře nad Vítkovicemi dotahuje Hradec Králové.

Fotbalisté Krče mohou opěvovat svého brankáře Jakuba Diviše.

Byl to on, kdo v důležitém duelu celků bojujících o záchranu v druhé lize vydřel remízu 2:2 s Ústím nad Labem. Zlikvidoval penaltu a v nastaveném čase dokonce vyrovnal. O mimořádném výkonu brankáře Diviše čtěte: Jak brankář napravoval chybu: kryl penaltu a ještě dal gól

V dostizích o postup do první ligy ztratily Příbram a HFK Olomouc.

Čáslav - Slovácko 2:1 (1:0)

Čáslavi se podařilo ukončit sérii tří domácích porážek, naopak Slovácko
nepřerušilo svoji sérii jarních nezdarů na hřištích soupeřů. Hosté přitom
měli blíže k prvnímu gólu, Čtvrtníček ale chybu obrany nepotrestal.

Ke gólu Slovácka nevedl ani brejk po trestném kopu soupeře, protože Šultésovu střelu stihl domácí gólman Havránek vyrazit. V 16. minutě se už skóre měnilo, ale na druhé straně. Po rohu vyřešil gólem nepřehlednou situaci v malém vápně Slovácka Vošahlík.

Druhý poločas začal opět šancí Slovácka; Gondovu střelu Havránek vyškrábl
jen ke Čtvrtníčkovi, který z dorážky trefil břevno. A tak znovu udeřili domácí. V 62. minutě se Kocourek prodíral do šestnáctky, Šimáček ho fauloval a Strnad z pokutového kopu zvýšil.

Ani druhý inkasovaný gól hosty neotřásl a měli další šance. Při centru z trestného kopu Havránek vyběhl daleko z brány, ale Šultésův lob vyhlavičkoval Mráz.

Gólem neskončily ani dva následné závary v čáslavské šestnáctce. Slovácko se dočkalo až v 72. minutě, kdy Gonda po průniku středem obrany nadvakrát překonal Havránka. Další nápor Čáslavští přestáli, ale při hlavičce Činčaly Havránek se štěstím vytlačil míč na roh.

Branky: 16. Vošahlík, 62. Strnad z pen. - 72. Gonda. Rozhodčí: Bílek - Mencl, Peřina. ŽK: Strnad, Haniak, Vošahlík - Šimáček, Lysoněk, Čtvrtníček, Grim, Němčický, Činčala. Diváci: 1023.

Čáslav: Havránek - Haniak, Mráz, Skoupý, Hozda - Kurák, Skopalík, O. Sedláček, Kocourek (89. Jiroušek) - Vošahlík (74. Veselý), Strnad. Trenér: Medynský.
Slovácko: Bolek - Němčický, Šimáček, Ineman, Lysoněk (58. Činčala) - Čtvrtníček, Fischer (81. Stýskala), Grim, Gonda đ Šultés, Matůš. Trenér: Kalvoda.

Opava - Bohemians Praha 0:1 (0:0)

V souboji dvou vedoucích celků měli domácí v prvním poločase mnohem více ze hry, vypracovali si řadu šancí, ale nedokázali je využít. V 17. minutě Kozák z deseti metrů trefil gólmana Pražanů Wintra, ve 40. minutě stejný hráč znovu ztroskotal na brankáři.

Pražané s vyztuženou středovou řadou se snažili hrát na brejky, ale branku Opavy v prvním poločase neohrozili. Až v 51. minutě kopali hosté tři rohy za sebou z pravé strany a ten třetí využili, když Turtenwald hlavou poslal míč k vzdálenější tyči.

V 82. minutě po Barteskově přetaženém centru hlavičkoval střídající Janoviak těsně vedle branky Bohemians. O minutu později opět vynikl brankář

Winter, který zneškodnil Kišovu střelu. Jedinečnou šanci měli domácí vzápětí, když hostující náhradník Birhanzl zahrál ve vápně rukou, ale Půda penaltu neproměnil a udělal z Wintra hrdinu utkání. Poslední šanci měl v
nastaveném čase domácí Zapletal, ale jeho volej šel mimo.

Branka: 52. Turtenwald. Rozhodčí: Franěk - Wilczek, Štěrba. ŽK: Grznár (Bohemians). Diváci: 3012.

Opava: Novák - Uvíra, Mejzlík, Pejša, Víšek - Zapletal, Barteska, Wirth (77. Janoviak), Kiša - Halaška (67. Půda), Kozák. Trenér: Neček.
Bohemians: Winter - Macháček, Turtenwald, Lencevič, Grznár - Ibe (92. Majer), Fenyk, Zoubek (88. Jandrik), Kwame, Galbavý (55. Birhanzl) - Brzezina. Trenér: Urban.

Hradec Králové - Vítkovice 1:0 (0:0)

Východočeši prvních 15 minut měli velkou převahu. Do šance se dostali Němeček a Pilař, ale výborný gólman Vaclík se vyznamenal. Vítkovice pečlivě bránily a spoléhaly hlavně na standardní situace. Ve 25. minutě domácí brankář Podhajský nadvakrát zlikvidoval trestný kop Pulkerta.

Po změně stran Hradec zvýšil obrátky a přišly i gólové šance. Nejdříve Krejcar ale svoji příležitost hlavou neproměnil. Udeřilo až v 75. minutě, kdy trestný kop Diana obrana Vítkovic ještě odvrátila, ale Němeček prodloužil hlavou na Pilaře, který opět hlavou přehodil hostujícího gólmana.

Hosté ožili a v 81. minutě chytil Podhajský gólovou hlavičku Prohaszky. Závěr zápasu byl ve znamení velkého tlaku hostů, ale hradecká obrana se překonávala a zápas dovedla do vítězného konce.

Branka: 75. Pilař. Rozhodčí: Hájek - Filípek, Urban. ŽK: Vít, Čupr, Dvořák - Mikulenka. Diváci: 1100.

Hradec Králové: Podhajský - Pospíšil, Němeček, Wozniak, Čupr - Rezek, Vít, Krejcar (68. Dvořák), Dian (81. Chleboun) - Schulmeister (76. Zbončák), Pilař. Trenér: Malura.
Vítkovice: Vaclík - Hrdlovič, Doležal, Švehla, Mikulenka - Valášek (78. Plešek), Motyčka, Pulkert (88. Lokša), Novák - Prohaszka, Fromelius (68. Schön). Trenér: Grussmann.

Krč - Ústí nad Labem 2:2 (0:0)

První poločas záchranářského duelu gól nepřinesl, ale domácí v něm za soupeřem zaostávali a navíc brzy přišli o obránce Nešpora, který dostal červenou kartu bez předchozí žluté za tvrdý faul.

Čtyři minuty po přestávce přesilovku proměnil ústecký Benčík a Severočechům vedení dodalo energii. Byli techničtější a rychlejší a po hodině hry vedli o dvě branky, poté co Fousek proměnil penaltu za faul.

Domácí to ale nezlomilo a už za šest minut snížil střelou v závaru před brankou Horkavý. Šance Krče mohly zcela pohasnout v 85. minutě, ale Fousek tentokrát ze značky pokutového kopu na Diviše nevyzrál.

Domácí dostali příležitost k zoufalému náporu, do kterého se zapojil i brankář a po standardní situaci to byl on, kdo rozhodl o dělbě bodů.

Branky: 65. Horkavý, 90. Diviš - 49. Benčík, 59. Fousek. Rozhodčí: Matějek - Slavík, Santarius. ŽK: Diviš, Šmerda - Džuban, Hanzlík. ČK: 22. Nešpor (Krč). Diváci: 268.

Krč: Diviš - Soukup, Nešpor, Horkavý, Kordiak (77. Houštecký) - Dubský, Hubený, Dejmek (59. Matějka), Šmerda, Bureš (81. Tomko) - Pikl. Trenér: Šimurka.
Ústí nad Labem: R. Novák - Džuban, Valenta, Pimpara, Benčík (76. Mašanský), Vondrášek (90. T. Novák), Fousek - Šmerda (79. Procházka), Dvořák, Mahmutovič, Hanzlík. Trenér: Habanec.

Dále čtěte: Jak brankář napravoval chybu: kryl penaltu a ještě dal gól.

Třinec - Sokolov 1:0 (0:0)

O svém vítězství mohli domácí rozhodnout už v prvním poločase, mířidla jejich střelců ale byla seřízena velmi nepřesně. Šance Doubka v páté minutě, Malíře ve 38. a Macečka o minutu později se při větší koncentraci zahodit nedaly.

Sokolov se v prvním poločase o ohrožení domácí branky pokusil jednou, Poděbradský ale mířil rovněž nepřesně.

Také ve druhé půli hýřili větší aktivitou domácí, střelecky se prosadit dokázali ale až v 77. minutě, kdy Berger po přihrávce od Doubka prostřelil z prostoru značky pokutového kopu nejen hostující obranu, ale i brankáře.

Branka: 77. Berger. Rozhodčí: Adámek - Kordula, Lakomý. ŽK: Lipčák, Cieslar, Berger, Veselý (všichni Třinec). Diváci: 812.

Třinec: Lipčák - Lisický, Hupka, Chlebek (17. Pindor), Martinčík - Malíř (68. Lukšík), Cieslar, Berger, Konečník - Maceček (39. Veselý), Doubek. Trenér: Miroslav Kouřil.
Sokolov: Bertelman - Kaplan, Kura, Hájovský, Mach - Salát (67. Jiráček), Javorský, Čada, Poděbradský - Mlika, Duchnič. Trenér: Martin Hašek.

1. HFK Olomouc - Fulnek 1:2 (0:0)

Domácí tým měl v prvním poločase víc ze hry a měl i více gólových příležitostí. Už v prvních 15. minutách mohli vstřelit branku Josefík, Vodák a Ševela, ale všichni ztroskotali na výborně chytajícím Pospěchovi.

Střelecká nemohoucnost Olomouce vyvrcholila ve 22. minutě, kdy záložník Spáčil netrefil ze čtyř metrů prázdnou branku.

Ve druhém poločase pokračovali domácí v neproměňování šancí, ve 49. minutě trefil Krutý z přímého kopu břevno. Hosté jako kdyby se na nemohoucnost HFK dívat a otevřeli skóre v 65. minutě. Hlavou se trefil olomoucký rodák Michal Kovář.

Domácí vyrovnali o pět minut později, když z dálky skóroval záložník Ševela. Tentýž hráč mohl zvýšil v 79. minutě, ale zblízka se proti Pospěchovi neprosadil.

Domácí pak hráli po vyloučení za faul Dadáka v 86.
minutě v oslabení a Fulnek přesilovku využil - minutu před koncem se trefil další Olomoučan v dresu Fulneku Michal Vyskočil.

Branky: 70. Ševela - 65. Kovář, 89. Vyskočil. Rozhodčí: Malohlava - Jiřík, Tacina. ŽK: Lukášek, Jakubovič - Vyskočil, Slončík, Lukaštík, Král, Smutný. ČK: 86. Dadák (Olomouc). Diváci: 550.

Olomouc: Doležal - Lošťák, Zlatohlavý, Lukášek, Josefík (58. Dadák) - Vpáčil (84. Janeček), Jakubovič, Ševela, Krutý - Vodák, Kropáček (46. Korčián).
Fulnek: Pospěch - Kaprálik, Krása, Král, Vajda - Pavlík, Kovář, Slončík (90. Staš), Vyskočil - Lukaštík, Smutný (86. Malohlava).

Dukla Praha - Hlučín 1:3 (1:1)

Fotbalisté Hlučína po třech remízách získali tři body, přestože na Julisce
brzy prohrávali. Po kombinaci na jeden dotek mezi Svatonským a Kulvajtem
otevřel v 11. minutě skóre Nečas technickou střelou z osmi metrů.

Těsně před přestávkou mohli domácí zvýšit, ale po centru Svatonského netrefil před opuštěnou brankou míč Kulvajt a vzápětí Svatonský z vyložené šance minul.

Soupeř za to Duklu potrestal a gólem do šatny Pražany nalomil. Přetažený přímý kop vrátil od zadní čáry Švrček a Sáblík hlavou zblízka vyrovnal.

Domácí mohli jít znovu do vedení, ale Kulvajt byl v brejku tísněn zezadu a trefil jen brankáře.

Do rychlého protiútoku se pak dostali hosté, na jeho konci trefil míč ruku ležícího Rychlíka a nařízenou penaltu Sáblík proměnil.

V hektickém závěru nejprve minul z blízka domácí Palša a už po základní hrací době hlavičkoval jeho spoluhráč z obrany Kunc těsně nad. V páté minutě nastavení Hlučínští vybojovali na polovině Dukly míč a náhradník Bogdaň dalekonosným obloučkem vstřelil třetí gól.

Dukla čeká na domácí vítězství od 20. října, kdy porazila Sokolov, na jaře dosud na Julisce třikrát remizovala.

Branky: 11. Nečas - 45. a 74. z pen. Sáblík, 90.+5 Bogdaň. Rozhodčí: Mikel - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Rada - Sáblík. Diváci: 311.

Dukla Praha: Rada - Buryán (78. Kunc), Palša, Kuděla, Rychlík - Michal, Hubka, Adam, Svatonský - Kulvajt, Nečas (84. Hanus). Trenér: Bittengel.
Hlučín: Kosmál - Kopecký, Sáblík, Švrček, Barcal - Žižka, Melecký (68. Kovář), Prokeš, Koubek (63. Moravčík) - Galajda, Vaculík (81. Bogdaň). Trenér: Samec.

Jihlava - Příbram 2:0 (1:0)

Příbram začala velmi vlažně a brzo za to pykala. Ve 12. minutě se ještě Schneiderovi před brankou po centru Veselého zamotal míč mezi nohama, v 17. minutě už šli ale domácí do vedení.

Dupal poslal míč z rohového kopu na hlavu Faldynovi a ten svou devátou brankou v sezoně snížil příbramské postupové naděje.

Hosté o sobě dali vědět až téměř po půlhodině hry. V 27. minutě vypálil z pětadvaceti metrů k tyči Kalabiška, gólman Šimon ale míč nadvakrát zkrotil.

O čtyři minuty později se pokoušel po rohovém kopu zorientovat před brankou Štochl, ale minul.

Pak znovu zaútočila Jihlava: nejprve tvrdě vypálil Veselý, odražený míč poslal jen těsně vedle branky Hušbauer.

Největší šanci na vylepšení náskoku ale domácí promarnili v 38. minutě. Huňa v pokutovém území stáhl k zemi Veselého, míč si na penaltu postavil Faldyna, ale ukopl se a během týdne zahodil pokutový kop už podruhé.

Jeho selhání krátce po přestávce napravil střídající Brazilec Gabriel. V 48. minutě ve zmatku před brankou Marily obešel gólmana a dal svůj první gól v českém angažmá.

"Museli jsme vinou trestů a zranění improvizovat v sestavě, ale i s mladými hráči jsme dokázali soupeře přehrát. Navíc se potvrdilo, že slabou stránkou Příbrami je bránění standardních situací," řekl trenér Jihlavy Karol Marko.

V 73. minutě mohlo být definitivně rozhodnuto. Před jediným obráncem se zjevili centrující Vácha, nahrávající Faldyna a zakončující Dupal, ten ale tváří v tvář Hruškovi zaváhal. Hosté dohrávali v křeči a jejich myšlenky na postup se pomalu rozplývají.

"Může nás to hodně mrzet. Propadli jsme ve všech věcech, na které jsme se připravovali. Vytvořili jsme mnoho chyb a doplatili jsme na to," zlobil se po zápase kouč Příbrami Ivan Pihávek.

Branky: 17. Faldyna, 48. Gabriel. Rozhodčí: Drábek - Čecháček, Douda. ŽK: Gabriel - Pilík, Nechvátal, M. Štochl, Mišun. Diváci: 1750.

Jihlava: Šimon - Sláma, Tlustý, Gába, Cihlář - Veselý (44. Gabriel), Schneider, Hušbauer, Dupal (81. Böhm) - Rabušic (63. Vácha), Faldyna. Trenér: Marko.
Příbram: Hruška - Mišun, Penc (75. J. Štochl), Huňa, Mácha - Kalabiška, Nechvátal (85. Jirouš), Pilík (69. Šindelář), Tarczal - Nohýnek, M. Štochl. Trenér: Pihávek.