Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Budějovický kouč Hoftych: Budeme se snažit o rychlý návrat do ligy

  • 1
Pavel Hoftych je novým trenérem českobudějovických fotbalistů. Na první pohled je typem pozitivního člověka. Smlouvu podepsal na dva roky. "Co jsem viděl zázemí klubu, mají to Budějovice perfektně vybudované. Zázemí pro fotbal je tady z mého pohledu absolutní," řekl, když byl představen novinářům.

S čím jdete do klubu, jaké máte představy?
To, že se sestoupilo, to je jedna věc. Druhá je ta, že se budeme snažit o rychlý návrat do ligy. Je tady k tomu potenciál zajímavých mladých hráčů. Šedesát sedmdesát procent kádru zůstalo. Jsem rád, že se podařilo prodloužit smlouvu s Romanem Lengyelem. Je ikonou týmu a pevně věřím, že pomůže k návratu do ligy.

Novinky v ČB

Nováčci v klubu
Trenér Pavel Hoftych: Narodil se 9. května 1967 v Ústí nad Labem. Hrával v obraně mimo jiné za Cheb, Slušovice, Zlín a Příbram, v lize má 84 startů, dal tři góly. Trénoval Zlín, Bohemians 1905 a přivedl tým do I. ligy. S Trnavou hrál před rokem o slovenský titul, tým byl druhý.
Asistent Pavel Malura: Narodil se 24. prosince 1970 v Ostravě. Jako hráč nevynikl. Trénoval v polském klubu Pogoň Štětín, dalšími kluby byly Viktoria Žižkov, Slovácko, Hradec Králové, Nitra, Čáslav, Baník Ostrava a v minulé sezoně Karviná, kde skončil po dohodě po 7. kole.
Útočník Richard Kalod: Narodil se 8. května 1984, začínal v Ostravě. Krátce působil ve Zlíně a Kroměříži. V roce 2005 odešel na Žižkov, odkud přichází. V lize má 75 startů, vstřelil osm gólů. Měří 193 centimetrů, má 80 kilogramů.

Změny v kádru
Nabídku smlouvy nedostali Petr Benát, Jan Riegel, Ivo Táborský. Sandro váhal, do úterního termínu odmítl podepsat. Z hostování odešli Edgar Malakjan a Jakub Hora, oba do Plzně.
Přišel Richard Kalod, z hostování se vrátili Vladimír Dobal, Michal Rakovan, Marek Hovorka a František Němec.
Smlouvy prodloužili Roman Lengyel, Zdeněk Linhart, Jindřich Kadula, Jiří Funda a Roman Wermke.
Skončil i masér Vladimír Adam. Novým bude Jiří Rotbauer.
Zápasy doma bude tým hrát v neděli od 17 a od 15 hodin.

Chcete tu něco zlepšit?
Přál bych si, aby se nám povedlo zlepšit image klubu a vztah hráčů k fotbalu. K větší pracovitosti a většímu vnímání veřejnosti, aby se kolem klubu vytvořila pozitivní nálada. Zbytek bude záležet na nás. Co se týče realizačního týmu, někteří zůstali a přišli noví. Měl jsem přání, aby jako můj asistent přišel Pavel Malura. Beru jej jako velkého odborníka i směrem k mladším hráčům. Věřím, že při velkém potenciálu mladých hráčů pomůže k jejich rozvoji.

Viděl jste utkání juniorky s Olomoucí. Zaujal vás tam svým výkonem některý z mladých hráčů?
Nebyli tam třeba Linhart nebo Wermke a další. Zaujal mě Patráň, který hrál velmi slušný zápas. Vím, že prošel i áčkem.

Budete chtít tým posílit?
Příprava začne s asi dvaceti hráči plus gólmani. Budeme pak reagovat na to, jak bude tým vypadat v přípravě. Eventuálně si pomůžeme formou hostování ze spřátelených klubů. Problém může být v záložní řadě. Budeme reagovat podle situace a nabídky na trhu.

Proč jste si vybral za asistenta Pavla Maluru?
Známe se už z dob, kdy jsme proti sobě válčili jako trenéři dorostu. Měl jsem zlínskou šestnáctku a on byl v Baníku Ostrava. Znám ho jako jednoho z nejlepších trenérů mládeže. Potom jsme se setkali ve Slovácku, kde jsme krátce vedli mužstvo i společně. Pak jsem ale odcházel trénovat do Zlína a rozešli jsme se. Jsme každý typologicky jiný a dohodli jsme se, že by nás podobná spolupráce lákala. Můžeme se vzájemně doplňovat.

Není pro něj jako pro bývalého prvního trenéra málo, že bude jen asistentem?
Pavel po angažmá v Karviné asi půl roku netrénoval. Měl jsem během jara kontakt na Polsko a on tam byl. Bavili jsme se, jestli by šel se mnou na pozici asistenta, a říkal, že jo. Tady znám Pavla Švantnera z působení v Bohemce. Ale jen ve dvou bychom to těžko zvládli. Utáhli bychom to, ale hráči by na to doplatili. Tréninková péče kolem nich by nebyla taková, abychom je dostali někam dál. Bavili jsme se s vedením o možnosti příchodu asistenta a ptal jsem se Pavla Malury. Vzal to jako šanci vrátit se k trénování.

Kolik hráčů ze zdejšího kádru znáte osobně?
Loni jsem lákal Daňka do Trnavy. Nakonec z toho sešlo, protože jsme z Nantes udělali Kamenára. Byl u mě Jarda Machovec, který tady hraje velmi dobře. V Trnavě trpělivost s hráči taková není. Ježdíka registruju z Bohemians. S Rýdelem jsme se na hřišti často hádali, když jsem byl trenérem a on hrál. Věřím, že ho rozhádám a vyhecuji k lepším výkonům. Byl hráčem Karviné a já jsem byl v Bohemce, takže to byla druhá liga. Ale znám ho i z Olomouce. Když jsem byl asistentem Vlasty Marečka ve Zlíně, přišel tam jako mladý hráč Richard Kalod. Vím, že v něm byl velký potenciál. Později ho přibrzdila zranění.

Nový trenér českobudějovických fotbalistů Pavel Hoftych (uprostřed), na tiskové
Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Jak jste si na dálku vyhodnotil sestup Českých Budějovic z ligy?
Měli jsme svých starostí se záchranou v Trnavě dost. Nám se to povedlo a ligu jsme tam udrželi. Tady jsem měl dojem, že hráči tomu nedali to, co tomu dát měli. Viděl jsem, že v určité chvíli to bylo bez srdce. Bez takové té síly. Ale byl to pohled zvenku. Viděl jsem i zápas s Příbramí, který dopadl, jak dopadl. Tým tady neuhrál tři body, které v závěru chyběly. Ale co jsem viděl, mají tady hráči takové podmínky, aby fotbalu dali více.

Máte dvouletou smlouvu. Vidíte tu větší perspektivu?
U mě musí být spojený fotbal a život dohromady. Kdybych měl jít někam, kam bych přijel, odtrénoval bych, život by mě tam nezajímal a jel bych domů, tak bych tam nešel. Byl to jeden z důvodů, který mě zajímal. Podmínky pro sport ve městě i okolí. Vnímal jsem to tady, jen když jsme třeba projížděli na lyže do Rakouska a zastavili jsme se tady. Jsem tu v kontaktu s Emilem Kristkem, který byl jedním z těch, co mě přivedli do Bohemky. Spolu jsme i sjížděli vodu. Můj otec se narodil a žil v Borovanech. Musím tam zajet a zjistit, jestli tam nezůstaly nějaké kořeny.

Byl jste na dovolené na kole ve Francii, kde jste jezdil po kopcích. Tady v okolí však žádné velké kopce nejsou.
Jezdil jsem na kole, hlavně abych si zpevnil kolena. Mám trochu vytahané vazy a potřeboval jsem to dát do kupy, abych se mohl zapojit s hráči třeba do nějakých her. Je pravda, že jsem tam jel s jedním kamarádem vyčistit si hlavu. Je to kraj, kde neobjevíte češtinu ani slovenštinu. Byl jsem rád, že nemusím moc komunikovat o fotbale.

Kdy začne příprava?
Začátek je naplánovaný na čtyřiadvacátého června. Hráči dostali individuální plány, aby posledních šest dnů o dovolené už trénovali. Hlavní zázemí bude mít tým na Složišti, kde se hráči ráno sejdou, aby odpadlo dojíždění z hlavního stadionu.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).