Policie vyšetřuje korupci u dorostenců

  • 10
Brno, Praha - Český fotbal sužovaný korupční aférou dostal další ránu. A to na jižní Moravě. Navíc v soutěži dorosteneckých týmů. "Když je to u tak mladých kluků, je to smutné. Jestli se obvinění prokáží, musí padat tvrdé tresty, jinak se korupce ve fotbale nezbavíme,“ tvrdí Karel Jarůšek, šéf prvoligového Brna.

všechno o korupci - ZDE

Co se stalo? Policie České republiky zveřejnila zprávu o tom, že Útvar odhalování korupce a finanční kriminality zahájil trestní stíhání dvou mužů z Brna ve věku 28 a 22 let pro trestné činy podplácení a přijímání úplatku.

Jde o Libora Mikláše a rozhodčího Marka Bubelínyho. Starší Mikláš, který je funkcionářem Jihomoravského fotbalového svazu a mimo jiné odpovídá za nasazování sudích k dorosteneckým zápasům, měl v tomto případě podle verze vyšetřovatelů po rozhodčím Bubelínym požadovat ovlivnění utkání krajského dorosteneckého přeboru.

Výsledek utkání ze 24. září 2005 měl být ovlivněn ve prospěch týmu Šardice B, který na domácím hřišti nastoupil proti dorostencům Hodonína. Zápas ale nakonec vyhráli hosté 1:0.

"Je to velké překvapení. Šardice sice měly velkou převahu, ale nezaslechl jsem, že by je tlačil rozhodčí,“ divil se hodonínský šéftrenér mládeže Zdeněk Horák.

"Korupční aféra se kolem českého fotbalu pohybuje, ale na úrovni mládeže jsem se s tím ještě nesetkal. Ale nedělám si iluze, že když se existuje na vyšších úrovních, tak proč by neměla být v těch nižších. V některých klubech se prostě najdou ambiciózní lidi, kteří se chtějí ukázat."

Podle Horáka stávají za korupčním jednáním také rodiče fotbalistů. "U mládeže se tak chovají rodiče. Nějaký podnikatel má v klubu děcko a chce, aby jeho tým postoupil, aby hrál co nejvýš," objasňoval Horák nekalé praktiky.

Kromě snahy uplatit zápas dorosteneckých týmů, zaráží i fakt, že se jednalo o duel podzimní části. Většinou se korupční jednání objevuje až v jarní části sezony.

"Že se to děje už v září? Řeknu to takhle: Co se nasbírá na podzim, na jaře jako když se najde. Takže mě to nepřekvapuje,“ tvrdí Horák.

A co s vyšetřovanými muži bude? Rozhodčímu hrozí zákaz činnosti, nebo až dva roky vězení, funkcionáři zákaz činnosti nebo až rok vězení.

"Když policie jejich vinu prokáže, tak se to u nás bude řešit podle disciplinárního řádu,“ tvrdí sekretář jihomoravského svazu Oldřich Kratochvíl.

"Tresty musí být maximální. A pokud to naše normy nedovolují, tak by se s tím mělo něco udělat. Jsem pro okamžité zpřísnění trestů,“ přidává Jarůšek.

V Šardicích řediteluje za korupci potrestaný Hastík

Ještě zajímavost. V šardickém klubu, v jehož prospěch měl být výsledek ovlivněn, působí bývalý sportovní ředitel někdejšího 1. FC Synot Jaroslav Hastík, který byl ve známé úplatkářské aféře potrestán začátkem června 2004.

Dostal tehdy pokutu 100 000 korun a dvouletý zákaz činnosti.

Když Hastík loni v červenci nastoupil do ředitelské funkce v Šardicích, předseda disciplinární komise ČMFS Alexander Károlyi vysvětlil, že Hastíkovu zákazu činnosti to neodporuje.

"Disciplinární komise nemůže panu Hastíkovi bránit v práci pro kluby, pokud jde třeba o smluvní či pracovní poměr. A nemůžeme mu bránit ani v podnikání v oblasti fotbalu," uvedl Károlyi mimo jiné.

Hastík byl potrestán zákazem výkonu všech funkcí uvedených ve stanovách ČMFS. Nesmí tak vykonávat žádnou volenou funkci nebo být jmenován do komisí od okresních a krajských fotbalových svazů, přes řídicí komise pro Čechy a Moravu, až po orgány ČMFS. Nesmí být statutárním zástupcem žádného klubu ani v jeho volených orgánech, tedy v představenstvu a dozorčí radě. Nesmí rovněž vykonávat funkce delegáta či rozhodčího.

Pětiletý zákaz činnosti a stotisícovou pokutu dostal Hastík letos v lednu také u okresního soudu v Kroměříži. Podle tohoto verdiktu nesmí Hastík v soutěžích řízených Českomoravským fotbalovým svazem vykonávat žádnou funkci.

Hastík se však proti tomuto rozsudku odvolal, takže zatím není odsouzený pravomocně. Pokud však rozsudek právní moci nabude, musel by Hastík ředitelský post v divizních Šardicích opustit.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko