Nezvládli jsme klíčové zápasy, hodnotí sezonu jihlavský kouč Marko

Karol Marko - KAROL MARKO. Na domácím hřišti byl tým pod vedením kouče Marka na jaře stoprocentně úspěšný. | foto: Luboš PavlíčekČTK

8 2009
V sobotu odpoledne odkoučoval vítězný zápas ve Fulneku, večer spolu se svými svěřenci zakončil sezonu, včera ráno předal vedení FC Vysočina analýzu neúspěšného ročníku a poté už s rodinou spěchal zpět na rodné Slovensko.

Je možné, že pro kouče Karola Marka to byly poslední okamžiky strávené v roli hlavního trenéra FC Vysočina. Třiačtyřicetiletému stratégovi totiž v Jihlavě končí smlouva. A není jisté, zda se obě strany domluví na další spolupráci.

"Od majitele klubu, pana Vaculíka, jsem dostal velmi seriózní nabídku. Ale další dvě mám také z české nevyšší soutěže," prozrazuje Marko. "Takže to teď budu muset v klidu rozmyslet. A řekněme v úterý se vyjádřím, co bude dál."

V ročníku 2008 - 2009 jihlavští fotbalisté obsadili v tabulce druhé ligy třetí příčku, se ziskem 51 bodů vyrovnali své historické maximum ve druhé nejvyšší soutěži, přesto hlavní cíl jara – postup do první ligy – se splnit nepodařilo. Jak zní vaše hodnocení uplynulé sezony?
Sezona měla dvě části, podzimní nám vyšla skvěle. Na jaře jsme naopak nezvládli dva klíčové zápasy. A to v Čáslavi a na Dukle, kde jsme vedli a slibné výsledky jsme sami během osmi devíti minut ztratili. A to přitom byly rozhodující duely, které nás poslaly na třetí příčku.

Dá se nyní s jistým odstupem říct, proč vám právě klíčové okamžiky jara nevyšly podle představ?
Dělal jsem si analýzu a musím říct, že podle mě jednoznačně rozhodla slabší psychická odolnost v mužstvu. Ty zápasy totiž byly jako přes kopírák. Drželi jsme dobrý výsledek a ani ne během deseti minut jsme ho ztratili. Psychicky odolné mužstvo přitom musí tyto zápasy v klidu dohrát, výsledek si nějakým způsobem pohlídat.

Mluvíte o mentální odolnosti mužstva. Ta se při podzimní části, kdy ještě nebyl na mužstvo takový tlak, asi dostatečně prověřit nedala?
Ano, jednoznačně. Zápasy na jaře jsou velmi náročné z hlediska psychiky a odolnosti. Protože tam už jde, jak se u nás říká, do tuhého. V podstatě každý z nich je velmi důležitý a čím víc se blíží konec soutěže, tím větší tlak přichází. No, a v právě těchto vypjatých zápasech někteří hráči selhali.

Myslíte tedy, že se podcenilo zimní doplnění kádru? Vždyť přišli zkušení hráči: Pavel Simr, Jan Štohanzl, Pavel Mareš, Michal Vyskočil...
No, já bych řekl, že to posílení v zimě nebylo úplně stoprocentně vydařené.Ano, Štohanzl v té poslední třetině soutěže podával velmi dobré výkony, byl náš nejlepší střelec ze středové formace, ze zálohy. Byl i produktivní také, co se týká gólových přihrávek. Ale třeba Simr sice ze začátku dal čtyři góly, rozhodl o bodech, ale poté už podával takové ne zrovna přesvědčivé výkony.

A co bývalý reprezentant Mareš, nebo Vyskočil? Těm zřejmě uškodily časté zdravotní problémy?
Mareš z mého pohledu bude posilou, bude to velmi důležitý hráč v kabině a i na hřišti. Ale u něj byl problém, že ho vedení oslovilo poměrně pozdě. V podstatě neměl žádnou zimní přípravu a vzhledem k následnému tréninkovému zatížení si zranil lýtko. A to zranění bylo velmi vleklé. Co se týká Vyskočila, ten toho odehrál skutečně velmi málo a nemůžu ho tak považovat za nějakou posilu.

Na jaře se také trápily tradiční opory: například kanonýr a kapitán mužstva Petr Faldyna se střelecky výrazně prosadil prakticky až v posledních dvou zápasech.
Ano, jeho trápení bylo taky jedním z důvodů našeho neúspěchu. Petrovy góly nám prostě chyběly. Zejména v důležitých zápasech, kde jsme potřebovali, aby rozhodl. Díky jeho gólům jsme na podzim vyhráli několik zápasů 1:0, nebo otočili výsledek v Opavě. A tyto důležité branky jsme nyní postrádali.

Při pohledu do tabulek druhé ligy nelze přehlédnout, že Jihlavě chyběly body z domácích zápasů. Nemohly tedy spíš než duely na Dukle a v Čáslavi rozhodnout domácí porážky s Vítkovicemi a Třincem?
Řekněme, že mohly. Ale dodejme jeden důležitý fakt: proti nám soupeři, řeknu právě Čáslav a Dukla, byli schopni výsledek otočit. A my jsme na jaře neotočili ani jeden. To je taky výsledek špatné psychické odolnosti. Protože mužstvo nebylo psychicky schopné, nemělo tu sílu zápas otočit. Protože se stane, že dostane první gól. Stane se, že přijde soupeř, který je nižšího postavení v tabulce, brání a dají gól z protiútoku. To je normálně fotbal. Ale my jsme ty zápasy už nezvrátili.

Vysočina obsadila první nepostupovou příčku, díky problémům druhé Čáslavi však stále může pomýšlet na první ligu. Co vy, věříte v tuto možnost?
Já si myslím, že taková možnost je. Ale to je skoro spíš otázka pro funkcionáře, já jsem trenér. Každopádně bych byl velmi rád, kdyby Jihlava do první ligy postoupila.

V klubu vám končí smlouva. Už jste s vedením jednal o možnosti jejího prodloužení, nebo vás nepodařené jaro od dalšího angažmá odradilo?
Nestavěl bych to do roviny, že chci končit kvůli nepovedenému jaru. Já simyslím, že jsem od majitele panaVaculíka dostal velmi seriózní nabídku. Takže se tím zaobírám. Ale mám také další dvě z první české ligy, takže to budu muset v klidu rozmyslet. A řekněme v úterý se vyjádřím, co bude dál.

Pokud byste se v konkurenci prvoligových nabídek nakonec rozhodl v Jihlavě zůstat, přál byste si mužstvo hodně obměnit? Už jen pro tu psychickou neodolnost?
Ano, budu chtít, aby se pozměnilo, posílilo. Jedině toto totiž může přinést buď vytoužený postup, nebo eventuelně záchranu v lize. Teď se bavíme hypoteticky. Nevím totiž, ve které soutěži bude Jihlava hrát.

V Jihlavě je poměrně dost hráčů na hostování, většinou s opcí. Kdybyste zůstal, chtěl byste, aby i oni pokračovali, nebo už zvažujete příchod jiných fotbalistů?
To si myslím, že je předčasná otázka. Ale pokud bychom se o tom bavili: u některých hráčů by bylo dobře, kdyby  pokračovali. A u jiných ne. Ale konkrétní zatím být nechci.

Výběr trenéra? Ve hře je kouč Marko i jiné varianty


Zatímco jihlavští fotbalisté už mohou začít přemýšlet o tom, kde stráví letošní dovolenou, vedení FC Vysočina v těchto dnech čeká velké množství práce.

Jihlava - Sparta B
Trenér Marko i sportovní úsek klubu byli vyzváni, aby bezprostředně po skončení soutěže připravili rozbor uplynulého ročníku. "Tu bych chtěl mít na stole nejpozději v pondělí ráno," nechal se v minulém týdnu slyšet František Vaculík, předseda představenstva PSJ a. s., majoritního akcionáře FC Vysočina.


A vyžádaných zpráv se dočkal už včera. "Hodnocení sezony mi osobně předal jak pan Marko, tak sportovní manažer Šmýd. Některé věci pak mám samozřejmě připraveny sám," potvrdil Vaculík.


Ten společně s dalšími členy představenstva v tomto týdnu obě zprávy vyhodnotí a na jejich základě připraví návrhy dalšího postupu. "Je potřeba si sednout a udělat rozbor příčin našeho neúspěchu. Samozřejmě, ta příčina zřejmě nebude jen jedna," míní Vaculík.


Na základě dodaných rozborů by se mohlo rozhodnout například i o tom, zda bude jihlavský klub usilovat o prodloužení smlouvy s koučem Markem. "Tento týden se budeme snažit tyto věci dořešit. Tak, aby do konce příštího týdne bylo jasné, jestli zůstane pan Marko, nebo jestli využijeme další možnosti," potvrzuje Vaculík.


Ten by se proto měl s dosavadním trenérem zítra telefonicky spojit. "Řekli jsme si, že si v úterý zavoláme a domluvíme si termín, kdy se sejdeme. Protože takové věci nechceme řešit po telefonu."

Ve hře zůstávají všechny možnosti: trenér Marko může projevit zájem o prodloužení smlouvy stejně, jako využít nabídky dvou prvoligových českých klubů. FC Vysočina pak může zvážit jeho další působení, nebo příchod nového kouče.


"Máme na stole jména nějakých trenérů, o které bychom případně usilovali," potvrzuje Vaculík. "Protože ale upřednostňuji koncepční práci, stejně tak si v tuto chvíli dokážu klidně představit, že by pan Marko u nás zůstal."


Další kroky představenstva jihlavského klubu by pak příští pátek, 12. června měla posvětit valná hromada akcionářů FC Vysočina.Autor:

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

  • Nejčtenější

Slavia - Barcelona 1:2, srovnal Bořil, hostům vrací vedení Suárez

Slávističtí fotbalisté svádějí s Barcelonou, jedním z favoritů Ligy mistrů, vyrovnanou bitvu. Jsou nebojácní,...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Nefauloval jsem, tvrdil sparťan Frýdek. Ale ano, oponoval teplický kouč

Měl platit gól fotbalové Sparty v Teplicích, anebo ne? Aktéři nedělní ligové partie se na tom neshodli; trnem v oku...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Důležité body trefil Prostějovu ze vzduchu veterán Kroupa

Nejpohlednější a současně hodně dramatické utkání v sezoně odehráli fotbalisté Prostějova. Ve druholigovém střetnutí...

Výhra ve Vlašimi a fotbalisté Hradce Králové jsou už třetí

Fotbalisté Hradce Králové navázali po reprezentační přestávce na výhru s Pardubicemi. Poté, co před ní lídra tabulky...

Premiéra nových trenérů na sokolovské lavičce body nepřinesla

Nešťastná sedmička. Sokolov měl po prvním zásahu Štursy, v dresu Baníku, konečně našlápnuto k bodovému zisku. Bohužel...

Chrudimský trenér Veselý: Fotbal není krasobruslení

Chrudimští fotbalisté v pátek prohráli na hřišti Ústí nad Labem 0:2 a již pět druholigových duelů čekají na vítězství....

Najdete na iDNES.cz