Jihlavský útočník Filip Dort uniká vítkovické obraně.

Jihlavský útočník Filip Dort uniká vítkovické obraně. | foto: MF DNES

Na nějaké srandičky je ještě brzy, říká kapitán jihlavských fotbalistů

• 1
Pokud ho fanoušci jihlavských fotbalistů chtějí shodit, stačí jim jediná věta: "Kdyby nebylo penalt, nebyl by Filip Dort". Za tímto rýpavým tvrzením se skrývá kus pravdy. Třicetiletý záložník, který je s osmi zásahy nejlepším kanonýrem FC Vysočina v této druholigové sezoně, totiž hned šest gólů vstřelil z pokutového kopu.

"Na penalty jsme určení asi tři. Chodí na ni vždy ten, kdo si věří," popisuje Dort. "Já jse si na ni ve Znojmě věřil a proměnil jsem ji," okomentoval svůj druhý nedělní zásah, kterým zvyšoval na 3:0.

Předtím jste se však trefil také ze hry. Domácí hráči, trenéři i fanoušci však říkají, že z ofsajdové pozice. Jak jste to viděl vy?
Já nevím. Narazil jsem si balon s Péťou Dolejšem. A jestli stál v ofsajdu, nebo ne, jsem ze své pozice neviděl. Bylo to hraniční. Ale opravdu vám nedokážu říct, jestli to ofsajd byl, nebo ne.

Každopádně vám v tu chvíli asi spadl kámen ze srdce. Vždyť Jihlava na vstřelenou branku čekala více jak čtyři a půl hodiny.
Souhlasím. Navíc jsme ve Znojmě v sedmé minutě po pěkné akci trefili břevno a následně tyč. V tu chvíli mi blesklo hlavou: Už je to tady zase! Ale naštěstí jsme ten gól dali celkem rychle, asi v 26. minutě. To nás uklidnilo.

Ale klasické utkání "na pohodu" to asi, ani přes brzký gól, na jihu Moravy nebylo...
To ne. Je potřeba si přiznat, že uklidnění nám nevydrželo moc dlouho. Protože druhý poločas jsme se hodně trápili a báli se o výsledek. Tam jsme  mohli snadno inkasovat a bůhví, jak by to bylo dál. Ale druhým gólem to z nás nakonec trochu spadlo.

Trenér Vrzáček, i přes vítězství 4:0, chválil především gólmana Uvarenka. Byl on hlavním hrdinou zápasu?
Určitě. Protože Maksims za stavu 0:0 chytil stoprocentní šanci. A kdyby bývalo šlo Znojmo do vedení, určitě by to nebylo jednoduché. Takže tam bylo rozhodující, že nás Maksims podržel. Navíc v zápase neudělal ani jednu chybu. Za to čisté konto vlastně vděčíme hlavně jemu.

Když týmy dlouho čekají na další vstřelený gól, občas se v kabině vypíše i nějaká "speciální prémie". Bylo to tak i tentokrát?
Nebylo. Protože jsme si byli vědomí vážnosti situace, kdy se týmům v tabulce kolem nás bodově dařilo. Takže žádné sázky neproběhly. Každý se soustředil na sebe. Na nějaké srandičky je ještě brzy.

Ale výhrou 4:0 jste si po dvou bezbrankových remízách asi spravili chuť, ne?
Je pravda, že jsme se v koncovce trápili. První zápas ve Varnsdorfu jsme neměli skoro žádnou šanci. S Duklou jsme měli asi tři, ale neproměnili jsme je. Na koncovce jsme pracovali v tréninku. Ve Znojmě jsme navíc od začátku posílili ofenzivu, v útoku hrál Standa Tecl s Honzou Kopicem. A vyplatilo se.

V závěru jste za 15 minut vstřelili tři branky. Takovou potenci byste si asi rádi zopakovali, ne?
Bylo to dané tím, že Znojmo muselo otevřít hru. A my jsme chodili do otevřené obrany. Na brejky se nám hraje dobře. To umíme. Ale je pravda, že do 85. minuty nebylo nic rozhodnuté.