Hráči to se mnou budou mít těžké, říká nový brněnský ředitel Dostálek

Richard Dostálek (vlevo) z Brna se raduje z gólu. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

8 2011
Po nedávném konci sezony zvažoval, zda bude hrát za Zbrojovku i ve druhé lize. Tento rébus nakonec Richardu Dostálkovi pomohla vyřešit nabídka na místo brněnského sportovního ředitele. "Dlouho jsem se nerozmýšlel," podotýká Dostálek k nové roli.

Svou kancelář ještě nemá. "Vůbec nevím, kam mě posadí," směje se nový sportovní ředitel brněnských fotbalistů Richard Dostálek.

Zato už ví, co bude jeho prvním úkolem. "Sednout si s (trenérem) Rendou Wagnerem a vybudovat tým, co bude běhat po trávníku," sděluje ještě nedávno aktivní záložník Zbrojovky, který už v hlavě nosí i jména případných posil. "Měl jsem možnost si to promyslet, ale zatím jsem nemohl nikoho oslovovat. Teď s tím začnu," oznamuje Dostálek.

Kdy jste od majitele klubu Romana Prose poprvé slyšel nabídku na místo sportovního ředitele?
Je to velmi čerstvá záležitost, jedná se zhruba o poslední týden, kdy jsme spolu měli sezení. Bavili jsme se o tom, proč Zbrojovka spadla do druhé ligy, on se ptal na můj názor, já se ptal na to, co si myslí on. Povídali jsme si na pracovním obědě a z toho vyplynula nabídka, kterou jsem dostal.

Zvažoval jste její pro a proti?
Dlouho jsem se nerozmýšlel, nebyl k tomu důvod. K tomuto klubu mám hluboký vztah a tato nabídka mě natolik překvapila a zaujala, že opravdu nebyl důvod se rozmýšlet. I když asi teprve časem zjistím, do čeho jsem vlezl. Ale vím, že na hřišti už bych asi dlouho neběhal. Pokud si budu chtít někde zahrát fotbal pro radost, tak si k tomu najdu příležitost, ale ve Zbrojovce už musí běhat hráči, kteří ji dostanou zpátky do ligy.

Konzultoval jste svou novou pozici s trenérem René Wagnerem?
Samozřejmě. Já bych nešel do rizika, že bych se proti někomu postavil. Rád bych v tomhle klubu prosadil, abychom začali spolupracovat, byli hodně komunikativní, abychom si jeden druhému stáli v opozici. Aby byl závažný krok konzultován i někým dalším a nebylo to jen o tom, že si rozhodnu, že někoho přivedu.

Nyní už můžete Renému Wagnerovi tykat?
Když tady budeme chtít nastolit velmi přísný profesionální vztah, tak nemám problém vykat komukoliv. Pokud si René bude přát, abych mu vykal, tak mu dál budu vykat. V tom případě mi budou vykat všichni hráči, bohužel i ti, kteří se mnou několik let seděli v kabině. Ale to je normální věc, na Západě to takhle chodí. Pamatuju si, když někteří top hráči Bayernu vysvlékli dres a navlékli sako, tak jim tam také všichni museli vykat. Je to jen o přístupu. Pokud budeme chtít v klubu něco změnit a majitel se změnami přišel, tak proč ne.

Máte už představu, jak by měl vypadat kádr v příští sezoně?
Ti kluci, kteří se mnou seděli v kabině, mají tu smůlu, že jsem to poznal zespodu. Poznal jsem, jak to tam všechno chodí, a oni to se mnou budou mít hodně obtížné.
Po konzultaci s Rendou chceme vytvořit vyvážený tým, aby tam byli starší zkušení hráči, aby dostali příležitost mladí hráči a abychom na důležitých postech měli charakterní hráče. To je moje filozofie.

Co znamená charakterní hráč?
Budu chtít přivést hráče, kteří budou mít vztah ke klubu, k městu, k trenérovi, k někomu ze spoluhráčů. Aby nedocházelo k tomu, že sem přijde někdo, kdo si jen přijde zahrát, udělat si jméno nebo si jen vydělat peníze. Takové hráče tady nechceme.

Nebude těžké najít hráče s takovým vztahem ke klubu, o jakém jste mluvil?
Bude to hodně těžké, ale z tipů, které jsme dali dohromady, hodláme vybrat hráče, kteří by nám měli pomoct.

Hodláte při jejich shánění využívat své hráčské kontakty?
Hlavně. Funkcionářský kontakt nemám žádný, takže budu využívat kontakty na bývalé spoluhráče, protihráče, a jsou tady i další možnosti. Splňuje vaše představy třeba Petr Švancara, o kterém se fanoušci hodně baví? Je to jedna z variant. Nějaká jednání už proběhla, já se do nich v nejbližší době zapojím taky. Je to jedna z variant přivést do Brna takového hráče.

Zmínil jste, že se vás Roman Pros ptal na názor na sestup. Co ho tedy podle vás zavinilo?
Základem všeho byla kvalita hráčů na hřišti. Že jsme neodváděli výkony hodné první ligy, to nejde oddiskutovat. Druhá věc je ta, kdo za tu kvalitu na hřišti může.

NEZNIČITELNÝ. Brněnský veterán Richard Dostálek (vpravo) bojuje o míč s teplickým Jugrem.

LETOS JEŠTĚ HRÁL. Brněnský veterán Richard Dostálek (vpravo) bojuje o míč s teplickým Jugrem.

Nedalo se i z té nízké kvality vyždímat na hřišti víc?
Dalo.

Chyběl tedy některým hráčům vztah ke klubu, o kterém jste mluvil?
Správně bylo řečeno vztah ke klubu. V žádném případě nešlo o vztahy mezi hráči, tam nebyl absolutně žádný problém. Bohužel výkonnost na hřišti je odvislá od toho, jak se cítíte fyzicky i psychicky, faktorů ovlivňujících výkon je strašně moc. Když někdo má v hlavě uloženou informaci, že za tři měsíce odejde pryč a jemu jedno, jestli se klub zachrání nebo ne, tak je to jeden z důležitých faktorů, který ovlivní jeho výkon.

Znamená to, že většina z loňského kádru odejde?
To ne, nic takového neříkám. Ale hráči, kteří tu zůstanou, to se mnou budou mít těžké. Budu chtít, aby se tu vytvořil profesionální klub a všechno fungovalo tak, jak by mělo.

Předpokládám, že jména případných posil neprozradíte, ale můžete už sdělit, kteří hráči z Brna odejdou?
Ráno jsem dostal nějaký náčrt, ve kterém jsou hráči, kteří oznámili, že nechcou dál hrát v Brně. Ale do novin to momentálně říct nemůžu.

Jaké vlastně budete mít povinnosti kromě skládání kádru?
Budu mít na starost sportovní stránku celého klubu, bude pode mnou juniorka i celá mládež. Už jsem s majitelem mluvil o tom, že bych byl hrozně rád, aby zůstala zachovaná struktura, která tu byla vybudovaná. A hlavně aby byl zachovaný rozpočet na mládež. Po pádu do druhé ligy se budou peníze snižovat všem, ale chtěl bych, aby u mládeže zůstaly stejné. Byl bych nerad, aby se na ni začalo kašlat.

Nebudou vás svrbět nohy?
Budou. Já jsem ještě nebyl stoprocentně rozhodnutý, jestli budu dál hrát, nebo ne. Nakonec to za mě rozhodl trenér, když na tiskovce řekl, že se má nová funkce neslučuje s profesionálním přístupem hráče (smích). Ale já jsem nad tím takhle ani neuvažoval, protože týden po skončení sezony pro mě byl natolik hektický, že jsem neměl čas nad tím uvažovat. Ale že bych dál pokračoval ve Zbrojovce, to nepřichází v úvahu. Pokud si budu chtít někde zahrát a umožní mi to čas i vedení, tak si někde najdu fotbal pro radost.

Třetí liga v Líšni s vašimi povinnostmi půjde skloubit?
To nevím (úsměv).

Budete nadřízeným trenéra Wagnera?
Já bych hrozně rád vybudoval vztah mezi námi tak, aby tam nebyl nadřízený a podřízený. Jsme dlouholetí spoluhráči, hrozně dlouho se známe a já si nedovedu představit, že bych měl vystupovat jako Reného nadřízený. Chci, abychom vytvořili spolupráci, která povede ku prospěchu, Zbrojovka se zvedla a postoupili jsme zpátky do ligy.

Jak si rozdělíte role?
Mým úkolem bude hlavně přivést správné hráče a Rendovým, aby to ukázali na hřišti.

Jiný cíl než okamžitý návrat do ligy si pro příští sezonu nedáváte? Jak bude složitý?
Všechno je složité, co je dnes jednoduchého? Všichni říkali, že bude jednoduché se zachránit, ale nebylo a spadli jsme. Návrat bude hrozně složitý, to víme. Spousta hráčů neví, co obnáší hrát druhou ligu, jaký bude vytvořený tlak na ně i na celý klub. Bude to složitá situace, ale my jsme tady od toho, abychom to hráčům ulehčili, a oni pak na hřišti musí ukázat, že na to mají.

Autor:

Los Ligy mistrů

Liga mistrů, play off: Kluž - Slavia v úterý 20 srpna, odveta Slavia - Kluž ve středu 28. srpna.

Nejčtenější

Slovácko má čtvrtou výhru. Zlín nastřílel tři góly venku, Bohemians doma

Příbramský Emmanuel Antwi se snaží odkopnout míč před Petrem Reinberkem (druhý...

Navázali na vítězství, které přivezli z Plzně, a v neúplné tabulce vyletěli na druhé místo....

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je...

Tvrdá lekce na startu bundesligy: Koubek dostal pět gólů, Pavlenka tři

Čeští fotbalisté Tomáš Koubek (vpravo) a Marek Suchý (vlevo) po inkasované...

Fotbalový Augsburg s Markem Suchým a Tomášem Koubkem v sestavě dostal v Dortmundu pět branek,...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

VIDEO Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí...

Antverpy si postup nezasloužily. Góly bych vyměnil, říká Krmenčík

BOŽE, PROČ? Michael Krmenčík během utkání Plzně s Antverpami v odvetě 3....

VIDEO Pocity musel mít smíšené. Sice vstřelil dvě branky a pomohl k výhře 2:1 v prodloužení nad...

Další z rubriky

Líšeňská fantazie. Nováčka druhé ligy zdobí góly a atraktivní fotbal

Radost fotbalistů Líšně.

Pouze čtyři týmy mají po čtyřech kolech druhé fotbalové ligy nulu na kontě porážek. Jihlava,...

Brozany sáhly k obměně týmu. Skončil slavný kouč, spoléhají i na cizince

Momentka z duelu Domažlice vs. Brozany

Loni málem žuchly do divize, proto třetiligové fotbalové Brozany sáhly ke generální rekonstrukci...

Černý pátek pro Ústí po Černého gólu. Rozhodla nedůslednost, láteřil kouč

Ústecký Marek Strada (v modrém) se přetlačuje s pardubickým Janem Proskem.

Ústečtí druholigoví fotbalisté letos poprvé ztroskotali doma, nachytaly je letos rozparáděné...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz