Ústecký útočník Dominik Kraut (vlevo) v hlavičkovém souboji s Petrem Šímou z Českých Budějovic

Ústecký útočník Dominik Kraut (vlevo) v hlavičkovém souboji s Petrem Šímou z Českých Budějovic | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Fotbal se dá dělat i za menší peníze, přesvědčují na severu Čech

  • 3
Shánět fotbalisty do Ústí nad Labem není jen tak. Stavební buňkoviště místo šaten, platy, nad kterými kdejaký hráč ohrnuje nos. Ani první liga není vždy lákadlo.

Jak to vidím

Marián Řízek, vicemistr ligy 1998/99 s Teplicemi: "V každé evropské lize je pět šest top mančaftů, které mají obrovské rozpočty. Zbytek jsou chudší kluby z menších měst. Myslím si, že česká liga není nějak silně předražená. Sparta a Slavia měly vždy velké rozpočty, je tady Ostrava, Liberec, nevím, jak je na tom Plzeň. Ústí je v téhle soutěži trochu výjimka. Ať už materiálním zabezpečením, penězi nebo omezením kolem stadionu, musí hrát v Teplicích. Na naše poměry jsou to směšné podmínky. Proto všechna čest, co dokazují hráči a trenéři v Ústí. Vždyť Slavia má jen o bod víc! Ale plat není rozhodujícím měřítkem kvality hráče. Aby třeba kluby nalákaly české hráče z ciziny, musí jim nacpat velký plat. Jinak by se jim zpátky nechtělo."

"Jednal jsem s jedním hráčem ze Sparty, který nemá ani jeden zápas za áčko. Kope druhou ligu za rezervu, bere 50 tisíc měsíčně a nějaké bonusy. To u nás nemá nikdo," líčí Stanislav Pelc, sportovní manažer Ústí. "Já mu říkám: Pojď si zahrát ligu, ale musíš jít s platem dolů. Nechtěl."

I proto Pelc tvrdí: "Někteří hráči jsou předražení. Zvlášť vzhledem k tomu, jakou mají výkonnost." Ale ne všichni Ústí odmítli. Třeba teplický mazák Michal Doležal slevil z platu, jen aby mohl ligu kopat. "Věděl jsem, že mám v Teplicích vysokou smlouvu, že musím jít dolů," podotkl Doležal.

Pelc říká: "Jsou i další rozumní kluci. Třeba Volek, který k nám přišel ze Sparty.Unás má menší peníze, ale dneska už hraje ligu, vykope se. Věřím, že do budoucna se muto desetkrát vrátí, někde dostane lepší smlouvu než u nás."

Zatímco dříve se platilo za hostování třeba 100 tisíc, dnes už nic. Stačí přebrat plat. I to ukazuje, jak velká zátěž to pro kluby je. Ústí však i s děravým rozpočtem, který bude nejvýš 25 milionů, stačí konkurenci.

"Přehrály nás jen Plzeň a Olomouc, jinak to bylo od nás hodně slušné," dává Pelc vysvědčení týmu. "Někdo řekne, že jsme se proti Teplicím jen bránili. Já odpovím, že tam je rozdíl 40 - 50 milionů korun. A v čem to je? To nejsou dražší autobusy, kluci nejedí jiná jídla - jen to jen v hráčích, že si můžeš dovolit koupit kvalitnějšího."

Hokejisté berou o třetinu víc, říká kouč Habanec

Svatopluk HabanecTřebaže světem zacloumala ekonomická krize, třebaže jsou jeho hráči v ligovém měřítku za chuďase, nemyslí si ústecký trenér Svatopluk Habanec, že jsou fotbalisté v nejvyšší soutěži zbytečně přeplácení. "Až takhle bych to nebagatelizoval. Vím moc dobře, že hokejisté v Česku berou celkově víc než fotbalisté," tvrdí Habanec, který vede nováčka ligy.


O kolik víc tedy podle vás mají hokejisté?
Minimálně o třetinu. Takže bych neřekl, že je český fotbal předražený. Spíš byměl být systém nastavený motivačně. Jestliže klub prezentuje pohárové ambice, musí si tým sáhnout až na pohárové peníze. Jestliže hraje o sestup, má mít cílové prémie za záchranu.


A jak velká je u vás tahle prémie?
Za postup si tým rozdělil milion korun a podobně to vychází i teď. Zatím máme devět bodů z devíti kol, takže šance na udržení je.


Přesto: je zázrak, jak s rozpočtem 25 milionů v lize hrajete?
Naše podmínky jsou nastavené od začátku tak, že je důležité, aby hráčům pravidelně chodila výplata. A to se děje. Což je možná někdy víc, než když někde mají plat o deset tisíc víc, ale peníze jim nepřijdou dva tři měsíce.


Byli byste s tak malým rozpočtem před pár lety hned na odpis?
Spíš záleží na skladbě mužstva, na vedení, jak klub financuje. Někteří hráči, kteří se nám kolikrát i sami nabízeli, měli stotisícové výplaty a seděli ve svých klubech na lavičce. My nemůžeme ani půlku téhle výplatky akceptovat.


Za kolik milionů byste vyhrál titul?
Není to jen o penězích. Musí být i koncepce. Plzeň ani Olomouc o titul loni hrát nemohly, teprve tým tvořily, hráči se učili náročný útočný fotbal. Trvá, než si to sedne. Zatímco loni z pěti šancí dali jeden gól, teď už tři. Kromě peněz musíte mít i ucelený kádr, bojovného ducha, srdíčko. Že má někdo 300 milionů rozpočet, neznamená, že automaticky vyhraje ligu.


Není ale legrační, že za platy všech hráčů Ústí vydáte za rok tolik, co Sparta za obránce Řepku?
Já to řeknu jinak: kdyby k nám přešel Pavel Verbíř z Teplic, tak neprodáme tolik replik dresů jako Sparta. Odráží se to v marketingu, který má Sparta nastavený. Je možné, že se jí to za Řepku vrací.

Mít 100 milionů, taky je hráčům rozdělím, tvrdí šéf Varnsdorfu

Jiří Procházka z Varnsdorfu (vlevo) v hlavičkovém souboji s Danielem Řehákem z Třince

Kvůli vyřazení Bohemians Praha ho narychlo přesadili z třetí do druhé ligy, přesto v ní fotbalový Varnsdorf neuvadá. Naopak. Jen smírně navýšeným rozpočtem předvádí nováček výkony, jež táhnou diváky a díky nimž je ve středu tabulky. "Je překvapení, jak nám to jde," přikývl Vlastimil Gabriel, ředitel Slovanu.

Jablonecký šéf Pelta po vyřazení z Evropské ligy hřímal, že zbytečně sháněl 140 milionů na sezonu. Je tedy předražený český fotbal?
Stoprocentně se dá dělat levněji. Mrhání peněz na režii klubu je hodně. I ve vztahu k hráčům, k platům. Někde jsou přemrštěné. Ale to mi nenáleží hodnotit, to je věc klubů. Jestli mají prostředky, ať je dají. Jestli někdo sežene 100 milionů na sezonu a rozdělí je hráčům, ti jsou spokojeni amužstvo má výkony, tak proč ne. Upřímně: rozdělil bych je taky, kdybych je měl.

Váš rozpočet se oproti třetí lize navýšil jen o 3 až 4 miliony. Jaký je?
To říct neumím, protože v tom máme výdělečnou činnost, úklidovou firmu. Ale je vidět, že i s menším rozpočtem se dá 2. liga hrát. Což ale může být pomíjející.

Peníze nezaručí úspěch?
Určitě to není a nikdy nebyla rovnice, že platy rovná se výkon a peníze rovná se 1. místo. Ani v dobách, kdy jsem byl ještě mladý. Ať to byla Trnava, nebo podobné spolky. I malé kluby na malém městě mívaly vynikající výsledky.

Měl by se tedy český fotbal zlevnit? Škrtat na platech i jinde?
Myslím, že jo. Peníze pro hráče by se měly hodně přesouvat do motivačních prvků, do prémií, odměn. Zbytečné jsou podpisové bonusy, bonusy za minuty. U nás tvoří prémie za jedno utkání 30 až 35 procent základních platů.

A ty jsou?
Okolo 20 tisíc. V průměru možná i pod 20. Mladí berou míň. V ČFL někteří hráli za 10 tisíc, ti jediní dostali přidáno, mají okolo patnácti.

Co tedy stojí za vaším úspěchem, když ne závratné peníze?
Tým jsme tvořili 2 roky, vyměnili jsme tři čtvrtiny kádru. Šli jsme po mladých. Někdy to třeba neustojí, ale my jim věříme. Do zkušenosti se staršími znovu nepůjdeme.

Jsou drazí?
O to nejde. Je to otázka filozofie klubu. Pořád se říká, že potřebujete zkušeného brankáře. Teď jsme sáhli po mladících (Porcal, Hroš) a ani jednou nás nezklamali.

Když po 3 kolech i kvůli podmínkám v klubu nečekaně skončil trenér Busta, byl to pro vás šok?
My o těch problémech diskutovali od jeho návratu z dovolené. Že končí kvůli rodině, to jsem bral. Později jsem už cítil i něco jiného. Týden poté se vyjádřil, že když přijde nabídka z profesionálního klubu, akceptuje ji. To mě dostalo.

Naznačoval tedy, že podmínky jsou u vás amatérské?
Nerozumím, co podle něj je profesionální klub. Jestli jde o to, že v kanceláři sedí 50 lidí, tak to není jen o tom. Ale i o srdíčku, co tomu dávají. Nás přesvědčuje divácká kulisa, že jsme udělali dobře.

Co vám tedy chybí k plně profesionálnímu klubu?
Já nevím. Co to vlastně je? Když vezmu Ústí, v čem je profesionální? O zázemí se tam starají tři lidi, Pepík Kolenatý jako vedoucí týmu to dělá při práci. A oni hrají 1. ligu! My jsme to samé, navíc 3 dny před prvním mistrákem spadl ze střechy technický ředitel a rozdrtil si patní kost. Najednou jsme fungovali ve dvou. Když sponzorské příjmy nestačí, abychom si dovolili profesionální pracovníky, děláme to jinak. Já zadarmo, protože podnikám, jiní za malé peníze.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko